Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-17, 14:06 Autor: Witold Wośtak

Dni Opola 2021 potrwają cały tydzień. "Każdy znajdzie coś dla siebie"

Konferencja prasowa w sprawie Dni Opola i Nocy Kultury 2021 [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w sprawie Dni Opola i Nocy Kultury 2021 [fot. Witold Wośtak]
W poniedziałek (21.07) startują tegoroczne Dni Opola. Cykl imprez potrwa cały tydzień. W święto miasta włączają się prawie wszystkie instytucje miejskie.
- Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

- Tych wydarzeń będzie naprawdę wiele – dla seniorów, dla ludzi w średnim wieku, ale też przede wszystkim dla dzieci oraz całych rodzin. Mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, natomiast pamiętajmy, że koronawirus nadal gdzieś może czaić się. Wszelkie środki zapobiegawcze są mile widziane.

Marcin Sagan, naczelnik wydziału sportu w opolskim ratuszu, mówi, że "Bezpieczne wakacje" w pierwszy dzień wakacji na basenie letnim to początek imprez.

- Mówiąc żartobliwie, skoro trochę zdenerwowaliśmy się na polską reprezentację piłkarską, w sobotę 26 czerwca organizujemy własne EURO w Opolskim Parku Sportu. Chodzi o konkurs rzutów karnych w parach rodzic-dziecko. Oprócz piłki nożnej, w wydaniu rodzinnym również koszykówka 3 na 3, czyli turniej w trzech kategoriach wiekowych.

Agnieszka Jurowicz, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, zachęca do udziału już w poniedziałek o 17:00 w otwarciu Dni Opola z muralami.

- Będzie można zrobić sobie zdjęcia z nowymi muralami i zabrać fotografie od razu do domu. W planie są także warsztaty sitodruku, będzie można tworzyć muzyczne motywy na koszulkach czy torbach – przygotowanych przez nas lub własnych – jak kto sobie życzy.

Andrzej "Efendi" Kościuk, namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego, mówi o walkach rycerskich przy baszcie artyleryjskiej.

- Nie będzie przepisów, zatem przegra ten, kto straci przytomność. Będzie można skosztować jadła wschodniego, zostanie rozbita jurta i każdy zyska szansę nauczenia się wszystkiego, co było potrzebne do życia w średniowieczu, zwłaszcza w Opolu. Wystąpi również zespół Żniwa, a w rynku zobaczymy zespół Stonehenge, czyli folkowe rytmy. Irlandia będzie kłaniać się.

Z kolei Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, zachęca do obejrzenia poniedziałkowego spektaklu "Symbioza" w filii przy ulicy Targowej.

- 23 czerwca jest noc świętojańska, którą będziemy celebrować z Mostu Groszowego. W planie są warsztaty z plecenia wianków, muzyczne oraz zdobnicze i fragmenty spektakli teatralnych w wykonaniu teatru Zapadnia oraz Asceza.

Szczegółowego planu Dni Opola 2021 należy szukać w internecie. Radio Opole jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
Maciej Wujec
Marcin Sagan
Agnieszka Jurowicz
Andrzej Kościuk
Elżbieta Marciniszyn

Kultura i rozrywka

2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej 2021-08-04, godz. 09:00 Przypominają o potyczkach powstańczych dzięki projektowi i dotacji. Sto lat temu działo się wiele w Kostowie obok… 'Chwała powstańcom śląskim' to tytuł projektu realizowanego w Kostowie i okolicy (gmina Byczyna). 23 maja 1921 doszło tam do potyczki, więc sto lat po zrywie… » więcej 2021-08-03, godz. 18:00 Rzeźba Pegaza stanie przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji… Opolski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji posadowienia i iluminacji pomnika Pegaza. Skrzydlaty koń ma wrócić do przestrzeni Opola i stanąć… » więcej 2021-08-03, godz. 15:00 Koncerty uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu z nutą niespodzianki Spośród 16 zaplanowanych w tym roku koncertów 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, zdecydowaną większość stanowią takie, podczas których będzie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:00 Niezwykła Opolszczyzna na zdjęciach w MBP Do końca sierpnia możemy oglądać zdjęcia naszego regionu na wystawie Pawła Uchorczaka 'Opolskie nieznane'. Fotografik postanowił pokazać nasze województwo… » więcej 2021-08-03, godz. 09:42 Międzynarodowy Kurs Muzyczny: historyczny występ duetów fortepianowych owacyjnie przyjęty w Głogówku Publiczność owacyjnie przyjęła występy trzech duetów fortepianowych, które zaprezentowały się w poniedziałkowy (02.08) wieczór w Miejsko-Gminnym Ośrodku… » więcej 2021-08-03, godz. 09:00 Historię kobiet więzionych w Auschwitz poznasz na wystawie w bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Od wtorku (03.08) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu będzie można oglądać wystawę historyczną „Kobiety w KL Auschwitz”. Ekspozycja… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 Warsztaty muzyczne pod okiem specjalistów. Laureaci "Przebojów Al'dęte" przygotowują się do występu w duecie z Narodową… 10 laureatów muzycznego konkursu ''Przeboje Al'dęte'' bierze udział w warsztatach pod okiem Elżbiety Zapendowskiej i dyrygenta Narodowej Orkiestry Dętej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »