Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-13, 09:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przed nami wyczekiwana inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

organy [fot. sxc.hu]
organy [fot. sxc.hu]
Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radio Opole w Kluczborku (13.07.2019) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zabytkowe organy kościoła ewangelickiego w Kluczborku zabrzmią w niedzielę (13.06) na inauguracji 36. festiwalu Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez Kluczborski Domu Kultury. W programie nie zabraknie muzycznych atrakcji, w tym utworu organowego na cztery ręce, skomponowanego przez śląskiego kompozytora Adolfa Friedricha Hessego (urodzonego i zmarłego we Wrocławiu), a który organista i dyrygent Jarosław Jasiura, będący głównym bohaterem wieczoru, wykona wspólnie z drugim organistą Michałem Pyrkoszem.
- Organy są najważniejszym atutem tego kościoła, stąd nie wyobrażam sobie, żeby można było zagrać koncert inauguracyjny bez organów - zaznaczył Jarosław Jasiura w audycji "Rewiry kultury". - W moim rodzinnym mieście wystąpię wraz z moimi przyjaciółmi, których zaprosiłem do tego koncertu i na który wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.

Oprócz organistów usłyszymy również sopranistkę Katarzynę Kłosowską oraz męski zespół wokalny "Pueri Matris Dei" z Częstochowy.

- Oczywiście w programie będzie muzyka organowa, ale również znajdą się utwory z akompaniamentem organów, ale też znajdzie się taki instrument jak fletnia pana, na którym zagra pan Wiesław Zawadzki - wyjaśnia Jasiura. - Na zakończenie koncertu będzie mała niespodzianka, bo najmłodsza uczestniczka tego koncertu zaśpiewa nam jakiś temat, który postaram się podjąć jako temat do improwizacji, która zakończy nasz koncert.

Przypomnijmy, że 36. Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej miały się rozpocząć pod koniec marca, ale z powodu sytuacji pandemicznej inauguracja była kilkukrotnie przekładana. Żaden z koncertów nie został jednak odwołany, a od razu ustalane były z muzykami nowe terminy występów. Tym sposobem co miesiąc, aż do listopada, będzie można podziwiać artystów związanych z ziemią kluczborską, a koncert, który pierwotnie planowany był jako czwarty stanie się koncertem inauguracyjnym.

Początek festiwalu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, w niedzielę (13.06) o godzinie 18:00 w kościele należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku, która jest partnerem wydarzenia, objętego również patronatem burmistrza Kluczborka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Jarosław Jasiura

Kultura i rozrywka

2021-08-02, godz. 12:19 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu zainaugurowany dziełami Paderewskiego i Żeleńskiego Dziełami kameralnymi polskich kompozytorów w wykonaniu Katarzyny Polonek (wiolonczela), Krzysztofa Polonka (skrzypce), Michała Mickera (altówka) i Adama Tomaszewskiego… » więcej 2021-08-02, godz. 09:15 3 duety fortepianowe na jednym koncercie: kameralistyka fortepianowa nowością Międzynarodowego Kursu Muzycznego w O… 'Wieczór na cztery ręce' czyli półrecitale duetów fortepianowych zabrzmią w drugim dniu (02.08) 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego odbywającego się… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej 2021-08-01, godz. 13:45 Muzycznie oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim Do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni zachęca opolan Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Metronom”. Koncert zaplanowano na niedzielę, na godz… » więcej 2021-08-01, godz. 11:00 Namysłowskie kino "pod chmurką" przyciąga mieszkańców. "Zawsze mamy komplet widzów" Spore zainteresowanie tegorocznymi seansami w ramach letniego kina plenerowego w Namysłowie. Do tej pory każdy z wyświetlanych filmów zgromadził na dziedzińcu… » więcej 2021-07-31, godz. 20:09 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny i 14. Festiwal Śląskie Lato Muzyczne od niedzieli na Opolszczyźnie Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną powraca do Opola Międzynarodowy Kurs Muzyczny (MKM) oraz towarzyszący mu festiwal Śląskie Lato Muzyczne… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Przed biblioteką stanęła specjalna wrzutnia na książki Trezor biblioteczny to nowe urządzenie, które stanęło przed budynkiem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Opolskich. Umożliwia ono czytelnikom… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Zespół Clock Machine zagra na Letniej Scenie NCPP W opolskim amfiteatrze w ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi krakowska formacja Clock Machine. Ze względu na obostrzenia pandemiczne koncert odbędzie się na… » więcej 2021-07-30, godz. 16:23 58. KFPP: Sabina Szewczyk wygrała opolskie eliminacje do Debiutów i powalczy o Karolinkę Opolskie jury ogłosiło zwycięzcę eliminacji do festiwalowego koncertu Debiutów. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpi Sabina Szewczyk, która zaśpiewa… » więcej 2021-07-30, godz. 09:00 58. KFPP: Wiemy, kto zaśpiewa w koncercie Premier i w Debiutach Telewizja Polska wybrała wykonawców, których usłyszymy podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncertach Premier i Debiutów. Zakończył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »