Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-12, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przed nami niecodzienny koncert w zabytkowym kościele w Bogacicy

Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy [fot. polska-org.pl]
Kościół pw. Trójcy Świętej w Bogacicy [fot. polska-org.pl]
Koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy - plakat wydarzenia
Koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy - plakat wydarzenia
Dyplomy 2021 w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Dyplomy 2021 w GSW w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Muzyka dawna i oparte na niej współczesne improwizacje, a do tego połączenie głosów wokalnych i historycznych instrumentów - taka gratka na miłośników muzyki czeka w niedzielę (13.06) w Bogacicy koło Kluczborka. Wszystko to za sprawą zespołu Kolegium Muzyki Ewangelickiej, którego skład zmienia się w zależności od prezentowanego na danym koncercie repertuaru, z zespołem tym od lat związani są jednak m.in. artyści pochodzący z Opolszczyzny.
Zespół, koncentrujący się na popularyzacji kulturowego dziedzictwa reformacji, łącząc przy tym muzykę dawną z nowoczesnymi brzmieniami, występował już kilkukrotnie na Opolszczyźnie, prezentując m.in. repertuar wielkopostny i to zarówno ewangelicki, jak i katolicki.

- Teraz przygotowaliśmy taki "przegląd", nie tyle zorientowany na okres liturgiczny, co bardziej na poezję - wyjaśnia jeden z wykonawców, pochodzący z okolic Głogówka bas-baryton Oskar Koziołek Goetz. - W większości teksty, które my wykonujemy, powstały na przełomie renesansu i wczesnego baroku, i chodzi o to, że to są teksty polskich twórców ewangelickich. I to są takie nazwiska jak Jakub Gembicki, Jakub Lubelczyk. Natomiast teksty tych poetów wykonywane są do melodii śpiewnika Claude'a Goudimela, a to są z kolei rejony francuskojęzycznej Szwajcarii.

Oprócz Oskara Koziołka Goetza, wystąpi również sopranistka Blanka Dembosz-Tondera, natomiast wokalistom towarzyszyć będzie małżeństwo gambistów - Justyna i Piotr Młynarczykowie (viola da gamba), a także oboista Jakub Kornakiewicz, który zagra zarówno na barokowym, jak i współczesnym oboju. Koncert rozpocznie się w niedzielę (13.06) o godzinie 16:00 w kościele pw. Trójcy Świętej w Bogacicy niedaleko Kluczborka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej 2021-07-28, godz. 15:49 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 08:45 Prudnik: wokalno-instrumentalny koncert Piotra Rubika będzie hołdem dla Prymasa Tysiąclecia Powstało oratorium, które uświetni prudnickie uroczystości poprzedzające beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prawykonanie tego utworu odbędzie… » więcej 2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »