Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-14, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Bogacica: muzyczne "misterium" zachwyciło publiczność [ZDJĘCIA]

Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ Kolegium Muzyki Ewangelickiej w Bogacicy [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Owacjami na stojąco przyjęła publiczność "misterium", jakie w Bogacicy (koło Kluczborka) stworzyli muzycy z Kolegium Muzyki Ewangelickiej. W niedzielne (13.06) popołudnie w zabytkowych wnętrzach kościoła, zbudowanego pod koniec XVIII wieku, zabrzmiały nie tylko historyczne instrumenty - dwie viole da gamba i barokowy obój - ale także m.in. teksty polskich twórców ewangelickich wykonywane wokalnie przez parę śpiewaków - pochodzącego z Opolszczyzny bas-barytona Oskara Koziołka Goetza i sopranistkę Blankę Dembosz-Tonderę.
- Myśmy wykonywali właściwie modlitwy, pochodzące z Biblii - wyjaśnia śpiewaczka. - Muzykę chrześcijańską, ale też co dla mnie jest osobiście ważne, jest to poezja na bardzo wysokim poziomie.

Dodajmy, że artyści zaplanowali występ wykorzystując oryginalną przestrzeń kościoła, przemieszczając się po obiekcie w trakcie wykonywania niektórych utworów, co w połączeniu z ciągłością prezentowanych utworów sprawiło wrażenie swoistego misterium.

- Zaprosiłem artystów, bo życie muzyczne, kulturalne, z tej wyższej półki, musi zaistnieć - dodaje ksiądz Piotr Piontek, proboszcz bogacickiej parafii. - Musi przyjść do ludzi, bo ludziom jeszcze trochę brak odwagi, żeby pojechać gdzieś, czy do filharmonii, czy do teatru, czy do opery. Treść tego koncertu dzisiejszego, to treść bardzo religijna, duchowa, chrześcijańska, więc myślę, że wiele osób, które odbierały ten przekaz artystów, no tak jakoś też duchowo przeżywa. Nie tylko tak, żeby przyjść, coś zobaczyć nowego, ale tak ubogacić się w jakiś sposób.

A więcej na temat tego wydarzenia, będzie można usłyszeć w czwartkowej (17.06) audycji "Rewiry kultury".
Blanka Dembosz-Tondera
ks. Piotr Piontek

Kultura i rozrywka

2021-08-02, godz. 12:19 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu zainaugurowany dziełami Paderewskiego i Żeleńskiego Dziełami kameralnymi polskich kompozytorów w wykonaniu Katarzyny Polonek (wiolonczela), Krzysztofa Polonka (skrzypce), Michała Mickera (altówka) i Adama Tomaszewskiego… » więcej 2021-08-02, godz. 09:15 3 duety fortepianowe na jednym koncercie: kameralistyka fortepianowa nowością Międzynarodowego Kursu Muzycznego w O… 'Wieczór na cztery ręce' czyli półrecitale duetów fortepianowych zabrzmią w drugim dniu (02.08) 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego odbywającego się… » więcej 2021-08-01, godz. 18:30 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej 2021-08-01, godz. 13:45 Muzycznie oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim Do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni zachęca opolan Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Metronom”. Koncert zaplanowano na niedzielę, na godz… » więcej 2021-08-01, godz. 11:00 Namysłowskie kino "pod chmurką" przyciąga mieszkańców. "Zawsze mamy komplet widzów" Spore zainteresowanie tegorocznymi seansami w ramach letniego kina plenerowego w Namysłowie. Do tej pory każdy z wyświetlanych filmów zgromadził na dziedzińcu… » więcej 2021-07-31, godz. 20:09 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny i 14. Festiwal Śląskie Lato Muzyczne od niedzieli na Opolszczyźnie Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną powraca do Opola Międzynarodowy Kurs Muzyczny (MKM) oraz towarzyszący mu festiwal Śląskie Lato Muzyczne… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Przed biblioteką stanęła specjalna wrzutnia na książki Trezor biblioteczny to nowe urządzenie, które stanęło przed budynkiem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Opolskich. Umożliwia ono czytelnikom… » więcej 2021-07-30, godz. 19:30 Zespół Clock Machine zagra na Letniej Scenie NCPP W opolskim amfiteatrze w ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi krakowska formacja Clock Machine. Ze względu na obostrzenia pandemiczne koncert odbędzie się na… » więcej 2021-07-30, godz. 16:23 58. KFPP: Sabina Szewczyk wygrała opolskie eliminacje do Debiutów i powalczy o Karolinkę Opolskie jury ogłosiło zwycięzcę eliminacji do festiwalowego koncertu Debiutów. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpi Sabina Szewczyk, która zaśpiewa… » więcej 2021-07-30, godz. 09:00 58. KFPP: Wiemy, kto zaśpiewa w koncercie Premier i w Debiutach Telewizja Polska wybrała wykonawców, których usłyszymy podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncertach Premier i Debiutów. Zakończył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »