Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-12, 18:30 Autor: Mariusz Majeran

5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM]

Drugi dzień V Festiwalu Książki w Opolu (12.06.2021) [fot. Łukasz Fura]
Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać "dniem opolskim", bo na festiwalu goszczą twórcy związani ze stolicą województwa.
Z czytelnikami spotkał się m.in. profesor Sławomir Nicieja - promując XVI tom "Kresowej Atlantydy". Na scenę zawitał także Maciej Siembieda z książką "Kukły". Wieczorem rozmowa z mistrzem kryminału Remigiuszem Mrozem. A dzień zakończy występ opolskiego zespołu Zakuka.

- Ostatnio publiczność koncentruje się na boisku, na korcie. A tu jest inaczej - mówi prof. Sławomir Nicieja.

- A taki pomysł, żeby publiczność koncentrować też przy książce, jest współczesnej Polsce bardzo potrzebny. My jesteśmy niestety społeczeństwem, które zaczęło ostatnio mało czytać. A nieczytanie zwija wyobraźnię. Targi książki wpisują się w pejzaż naszego miasta. I bardzo dobrze.

- Za mało powiedziane, że jestem zadowolony z przyjazdu do Opola - podkreśla Maciej Siembieda. - Ja jestem zawsze zadowolony. Zadowolony to za małe słowo jest. Jestem szczęśliwy, jak tu przyjeżdżam. Bardzo mi Opola brakuje ale nadrabiam te braki. Mam takie doświadczenia z pleneru w Gdyni, natomiast tutaj plenerowo jestem po raz pierwszy.

Opolanie, którzy pomimo kapryśnej pogody tłumnie odwiedzają stoiska wydawnictw szukają różnych książek.

- Szukamy konkretnie książeczek dla dzieci. Znalazłyśmy książki, ale niestety siatek za mało wzięłyśmy. Udało się znaleźć kilka fajnych perełek. Kupiłam sobie kilka książek. A mama kupiła mi książkę za 10 złotych - mówią uczestnicy Festiwalu Książki.

Organizatorzy festiwalu za naszym pośrednictwem informują, że spotkania na czas opadów przeniesione są do siedziby miejskiej biblioteki.

A w niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu spotkania wystartują o godzinie 11.00 zabawą dla dzieci prowadzoną przez Agatę Romaniuk. Później na scenie pojawią się miedzy innymi: Jacek Hugo-Bader, Joanna Bator, Marek Niedźwiecki, Tomasz Kammel i Andrzej Stasiuk.

Radio Opole jest partnerem festiwalu.
Stanisław Nicieja, Maciej Siembieda, uczestnicy

Kultura i rozrywka

2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej 2021-07-22, godz. 11:15 Ruszyły zapisy do Festiwalu Polskiej Piosenki "Kryształowy Kamerton" Powstał nowy przegląd skierowany do artystów piosenki autorskiej. Jesienią odbędzie się I Festiwal Polskiej Piosenki 'Kryształowy Kamerton' 2021 w Warszawie… » więcej 2021-07-21, godz. 19:54 Koncertem syberyjskiego barda rozpoczął się "Sputnik nad Opolem" [ZDJĘCIA] Evgen Malinowski rozpoczął swoim recitalem 6. Sputnik nad Opolem. Przegląd filmów rosyjskich połączony jest z koncertem i spotkaniami autorskimi. » więcej 2021-07-21, godz. 18:00 Kryminał na lato na antenie Radia Opole. To będzie "Ostre cięcie" [ZDJĘCIA] Radio Opole przygotowało dla słuchaczy na lato nową powieść w odcinkach. Będzie to radiowa adaptacja książki 'Ostre cięcie' Adama Budzika. Autor pochodzi… » więcej 2021-07-21, godz. 16:15 Bajeczne projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu 'Wakacje Mikołajka' w kinie pod chmurką proponuje na czwartkowy (22.07) wieczór Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Plenerowa projekcja czekać będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »