Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-12, 18:30 Autor: Mariusz Majeran

5. Festiwal Książki na półmetku. Czytelnicy nie zawiedli, choć aura jest kapryśna [ZDJĘCIA, FILM]

Drugi dzień V Festiwalu Książki w Opolu (12.06.2021) [fot. Łukasz Fura]
Za nami pierwszy dzień spotkań z autorami najciekawszych książek w tym roku. Sobotę można nazwać "dniem opolskim", bo na festiwalu goszczą twórcy związani ze stolicą województwa.
Z czytelnikami spotkał się m.in. profesor Sławomir Nicieja - promując XVI tom "Kresowej Atlantydy". Na scenę zawitał także Maciej Siembieda z książką "Kukły". Wieczorem rozmowa z mistrzem kryminału Remigiuszem Mrozem. A dzień zakończy występ opolskiego zespołu Zakuka.

- Ostatnio publiczność koncentruje się na boisku, na korcie. A tu jest inaczej - mówi prof. Sławomir Nicieja.

- A taki pomysł, żeby publiczność koncentrować też przy książce, jest współczesnej Polsce bardzo potrzebny. My jesteśmy niestety społeczeństwem, które zaczęło ostatnio mało czytać. A nieczytanie zwija wyobraźnię. Targi książki wpisują się w pejzaż naszego miasta. I bardzo dobrze.

- Za mało powiedziane, że jestem zadowolony z przyjazdu do Opola - podkreśla Maciej Siembieda. - Ja jestem zawsze zadowolony. Zadowolony to za małe słowo jest. Jestem szczęśliwy, jak tu przyjeżdżam. Bardzo mi Opola brakuje ale nadrabiam te braki. Mam takie doświadczenia z pleneru w Gdyni, natomiast tutaj plenerowo jestem po raz pierwszy.

Opolanie, którzy pomimo kapryśnej pogody tłumnie odwiedzają stoiska wydawnictw szukają różnych książek.

- Szukamy konkretnie książeczek dla dzieci. Znalazłyśmy książki, ale niestety siatek za mało wzięłyśmy. Udało się znaleźć kilka fajnych perełek. Kupiłam sobie kilka książek. A mama kupiła mi książkę za 10 złotych - mówią uczestnicy Festiwalu Książki.

Organizatorzy festiwalu za naszym pośrednictwem informują, że spotkania na czas opadów przeniesione są do siedziby miejskiej biblioteki.

A w niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu spotkania wystartują o godzinie 11.00 zabawą dla dzieci prowadzoną przez Agatę Romaniuk. Później na scenie pojawią się miedzy innymi: Jacek Hugo-Bader, Joanna Bator, Marek Niedźwiecki, Tomasz Kammel i Andrzej Stasiuk.

Radio Opole jest partnerem festiwalu.
Stanisław Nicieja, Maciej Siembieda, uczestnicy

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »