Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-29, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka organowa powraca do opolskiej katedry. W programie m.in. improwizacje organowe

Muzyk przy organach katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyk przy organach katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment prospektu organowego w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment prospektu organowego w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W niedzielny (30.05) wieczór w katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu znów będzie można usłyszeć zróżnicowaną literaturę organową prezentowaną w ramach cyklu "Organowe inspiracje - muzyczna trzynastka". Będzie to szósty koncert z serii. Poprzednie dwa z powodu ograniczeń pandemicznych musiały być odwołane. Wiadomo jednak, że odbędą się one w późniejszym terminie. Jak wyjaśnia Józef Chudalla, organizator koncertów, a na co dzień opolski pedagog, organista i chórmistrz, związany z życiem muzycznym opolskiej katedry, na najbliższym koncercie razem usłyszymy jedynie trzy utwory, pozwolą one jednak na wypełnienie około 45-minutowego recitalu.
- Rozpoczyna koncert utwór Jana Sebastiana Bacha: Passacaglia c-moll [BWV 582], jeden z najbardziej znakomitych jego utworów - mówi Józef Chudalla. - Później z francuskiej muzyki, mniej więcej z tego samego czasu, co Bach, ale zupełnie inna muzyka: Louis-Nicolas Clérambault. To jest taka suita kilkuczęściowa ["Suite du deuxième ton" - przyp. red.]. I kończy [koncert] improwizacja pana organisty, czyli Michała Szostaka, tzw. Symfonia organowa na tematy maryjne i to składa się z sześciu części. Każda część (preludium, fuga, adagio, scherzo, cantabile i finale) oparta jest na innej pieśni maryjnej. Będzie zadaniem słuchaczy odgadnąć, na temat jakiej pieśni improwizuje wykonawca.

A dodajmy, że dr Michał Szostak to artysta pochodzący z Warszawy, który kształcił się pod okiem wielu cenionych organistów, m.in. w Mediolanie. Sztuki improwizacji organowej uczył się natomiast m.in. pod kierunkiem wybitnego polskiego organisty i kompozytora Mariana Sawy.

Przypomnijmy, że koncerty z cyklu "Organowe inspiracje - muzyczna trzynastka" zainaugurowane zostały we wrześniu ubiegłego roku, a ich organizacja, oprócz popularyzacji muzyki organowej oraz podtrzymywania muzycznych tradycji opolskiej katedry, jest również częścią projektu umożliwiającego sfinansowanie części prac rewitalizacyjnych prowadzonych w tej zabytkowej świątyni.

Najbliższe wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (30.05) o godzinie 19:30, czyli po wieczornej mszy. Udział w koncercie jest bezpłatny.
Józef Chudalla opowiada o najbliższym (30.05) koncercie organowym w katedrze opolskiej

Kultura i rozrywka

2021-07-30, godz. 19:30 Zespół Clock Machine zagra na Letniej Scenie NCPP W opolskim amfiteatrze w ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi krakowska formacja Clock Machine. Ze względu na obostrzenia pandemiczne koncert odbędzie się na… » więcej 2021-07-30, godz. 16:23 58. KFPP: Sabina Szewczyk wygrała opolskie eliminacje do Debiutów i powalczy o Karolinkę Opolskie jury ogłosiło zwycięzcę eliminacji do festiwalowego koncertu Debiutów. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpi Sabina Szewczyk, która zaśpiewa… » więcej 2021-07-30, godz. 09:00 58. KFPP: Wiemy, kto zaśpiewa w koncercie Premier i w Debiutach Telewizja Polska wybrała wykonawców, których usłyszymy podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncertach Premier i Debiutów. Zakończył… » więcej 2021-07-30, godz. 08:53 Historia na żywo w Galerii Sztuki w Leśnicy Leśnicki Ośrodek Kultury i Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej zapraszają dzisiaj (30.07) o 19:00 na spotkanie z historią w Galerii Sztuki… » więcej 2021-07-29, godz. 18:30 Wraca Opolskie Granie. "Umawiamy się na jakąś konkretną piosenkę i gramy" Po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi wraca do Opola oddolna inicjatywa artystyczna 'Opolskie granie'. Muzykujący Opolanie spotykają się w opolskich… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 Uliczni artyści wracają do Opola. Przed nami III Festiwal Zdarzeń Artystycznych To ma być jedno z bardziej kolorowych wydarzeń w regionie, a na jego uczestników będzie można natknąć się właściwie w każdym zakątku starej części… » więcej 2021-07-29, godz. 15:00 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej 2021-07-29, godz. 14:09 MAW w Nysie: festiwal dobiegł końca, trwają ostatnie lekcje w klasach mistrzowskich [ZDJĘCIA] Występami zespołów wiolonczelowych złożonych z uczestników kursu zakończyła się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »