Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-28, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Organy opolskiej katedry znów zabrzmią w słusznej sprawie

Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Gratka dla miłośników muzyki organowej szykuje się podczas finału miesiąca w Opolu. Wszystko za sprawą koncertu z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka", realizowanego w ramach programu wspierającego renowację kościoła katedralnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Organy opolskiej katedry zabrzmią w ramach tego cyklu po raz piąty, a tym razem zasiądzie przy nich Brygida Tomala, związana z Państwową Szkołą Muzyczną i Akademią Muzyczną w Katowicach, a także z gliwickimi ośrodkami muzyczno-liturgicznymi.
Jak wyjaśnia organizator koncertów Józef Chudalla, podczas koncertu zabrzmią dzieła współcześnie żyjących kompozytorów-praktyków, nie zabraknie jednak muzyki barokowych mistrzów - Dietricha Buxtehudego i Johanna Sebastiana Bacha.

- Później jest przełom XIX i XX wieku, Bruno Stein z Olesna - wymienia Józef Chudalla. - I współcześni dwaj kompozytorzy Julian Gembalski i Krzysztof Grzeszczak, postaci wybitne, a pan Grzeszczak jest kompozytorem młodszego pokolenia. Pani Tomala wybrała utwory związane z Wielkim Postem, ale skrajne to są dwa dzieła J.S. Bacha nie związane z żadnym okresem liturgicznym. Rozpocznie koncert Toccata i fuga d-moll [BWV 565], najbardziej znane dzieło J.S. Bacha.

Koncert rozpocznie się w niedzielę (28.02) około godziny 19:30, po mszy świętej w opolskiej katedrze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o obowiązujących powszechnie zasadach reżimu sanitarnego.
Józef Chudalla

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »