Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-02-28, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Organy opolskiej katedry znów zabrzmią w słusznej sprawie

Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Prospekt organowy w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Gratka dla miłośników muzyki organowej szykuje się podczas finału miesiąca w Opolu. Wszystko za sprawą koncertu z cyklu "Organowe Inspiracje - Muzyczna Trzynastka", realizowanego w ramach programu wspierającego renowację kościoła katedralnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Organy opolskiej katedry zabrzmią w ramach tego cyklu po raz piąty, a tym razem zasiądzie przy nich Brygida Tomala, związana z Państwową Szkołą Muzyczną i Akademią Muzyczną w Katowicach, a także z gliwickimi ośrodkami muzyczno-liturgicznymi.
Jak wyjaśnia organizator koncertów Józef Chudalla, podczas koncertu zabrzmią dzieła współcześnie żyjących kompozytorów-praktyków, nie zabraknie jednak muzyki barokowych mistrzów - Dietricha Buxtehudego i Johanna Sebastiana Bacha.

- Później jest przełom XIX i XX wieku, Bruno Stein z Olesna - wymienia Józef Chudalla. - I współcześni dwaj kompozytorzy Julian Gembalski i Krzysztof Grzeszczak, postaci wybitne, a pan Grzeszczak jest kompozytorem młodszego pokolenia. Pani Tomala wybrała utwory związane z Wielkim Postem, ale skrajne to są dwa dzieła J.S. Bacha nie związane z żadnym okresem liturgicznym. Rozpocznie koncert Toccata i fuga d-moll [BWV 565], najbardziej znane dzieło J.S. Bacha.

Koncert rozpocznie się w niedzielę (28.02) około godziny 19:30, po mszy świętej w opolskiej katedrze. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o obowiązujących powszechnie zasadach reżimu sanitarnego.
Józef Chudalla

Kultura i rozrywka

2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej 2021-04-15, godz. 18:30 "Zachodni wiatr" powieje w Galerii Aneks Zmienia się ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Od piątku (16.04) będziemy mogli zobaczyć projekt Pauliny Ptaszyńskiej zatytułowany… » więcej 2021-04-15, godz. 15:00 W Filharmonii Opolskiej trwa nagranie koncertu online Filharmonia Opolska, jak inne instytucje kultury pozostaje zamknięta, ale nie zapomina o melomanach. Nagrywa najbliższy koncert kameralny. » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Opole ponownie "zagra" w serialu! Tym razem czas na ekranizację powieści Remigiusza Mroza - Finalizujemy umowę ze stacją TVN dotyczącą produkcji 'Behawiorysty' na podstawie powieści Remigiusz Mróz. Serial będzie można oglądać na platformie… » więcej 2021-04-15, godz. 13:15 Okolicznościowe monety upamiętniające trzecie powstanie śląskie Narodowy Bank Polski upamiętnił 100. rocznicę trzeciego powstania śląskiego. Z tej okazji bank centralny wyemitował złotą monetę o nominale 200 złotych… » więcej 2021-04-15, godz. 09:00 Odrestaurowano dwie kaplice boczne w Katedrze Opolskiej W Katedrze Opolskiej zakończyły się kolejne prace konserwatorskie. Tym razem renowacje przeszły dwie kaplice boczne, a dokładniej kaplica św. Jadwigi oraz… » więcej 2021-04-14, godz. 15:10 W lesie koło Pokrzywnicy znaleźli toporek z brązu, ma ok. 3 tysięcy lat [ZDJĘCIA] Łukasz Wawrzyńczyk, pasjonat historii i leśniczy, wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt” prowadził wczoraj (13.04) poszukiwania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »