Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-30, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Kolejny krok do utworzenia Centrum Kultury w Kluczborku. Rada Miejska przyjęła stosowną uchwałę

Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku [fot. www.facebook.com/Powiat Kluczborski]
Logo Centrum Kultury w Kluczborku [fot. archiwum KDK]
Logo Centrum Kultury w Kluczborku [fot. archiwum KDK]
Nowa nazwa, nowy statut, nowe logo. Rada Miejska w Kluczborku zrobiła kolejny krok w stronę reorganizacji dwóch domów kultury, przyjmując stosowną uchwałę.
Przypomnijmy, Centrum Kultury w Kluczborku 1 lipca zastąpi Kluczborski Dom Kultury i Młodzieżowy Dom Kultury, a nowa jednostka będzie zarządzana przez gminę. Jak mówi Jarosław Paluch, dyrektor KDK, statut nie ma drastycznych zmian, a jest bardziej nowoczesny i zgodny z obowiązującymi przepisami. - Mamy nowoczesne i symboliczne logo - dodaje.

- Charakterystyczne "C" i "K", gdzie w centrum "C" jest symbol półkola. To pokazuje, że chcemy skoncentrować całą kulturę kluczborską wokół swoich działań. Chcemy być otwarci na szeroko rozumianego odbiorcę, aby każdy mógł przyjść do tego miejsca i znaleźć dla siebie alternatywne zajęcie.

Nauczyciele MDK-u dostali oferty pracy w nowej jednostce, ale na innych zasadach. Jarosław Paluch zapewnia, że rozumie frustracje pracowników MDK-u.

- Ci, którzy oczywiście będą zainteresowani, wejdą na etaty instruktorskie. Staną się animatorami kultury na 40-godzinnym tygodniu pracy. Rzecz jasna to więcej pracy i więcej czasu poświęconego na kulturę, ale taka jest kolej rzeczy. Niezbyt zdrowy był fakt, że w Kluczborku funkcjonowały dwa domy kultury, bo one niejednokrotnie traktowały siebie jako konkurencję.

Skąd zmiany? Zadłużonego po uszy starostwa nie stać na utrzymywanie MDK-u, które kosztuje 700 tysięcy złotych w skali roku.
Jarosław Paluch 1
Jarosław Paluch 2

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 19:32 Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii… » więcej 2021-07-27, godz. 15:33 Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku… » więcej 2021-07-27, godz. 14:12 MAW w Nysie: koncert "Late Night Bach" tradycyjnie i z nowymi elementami Późnowieczorny, poniedziałkowy (27.07) koncert 'Late Night Bach' zorganizowany w ramach 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), jak co roku, przyciągnął… » więcej 2021-07-27, godz. 11:30 Plenerowa wystawa poświęcona powstaniom śląskim przeniesie się na kluczborski rynek Kluczbork to kolejne miasto po Opolu, Nysie i Zakopanem, gdzie będzie można oglądać wystawę plenerową 'Setna rocznica III Powstania Śląskiego - Panorama… » więcej 2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »