Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-20, 05:58 Autor: Jacek Pelczar

"Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie

Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zorganizowanego w kozielskiej Baszcie udzielił wykładu na temat prowadzonych przez IPN ekshumacji polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
– Poznaliśmy pana Piotra Kędziorę-Babińskiego w momencie, gdy prowadził ekshumację we wsi Kamionka, w gminie Reńska Wieś. Wówczas też nawiązaliśmy głębszą współpracę, która skutkowała między innymi tym, że pan Piotr przeprowadził u nas warsztaty archeologiczne w okresie wakacyjnym, a teraz już drugi wykład – opowiadała Aleksandra Gałka, muzealnik-archeolog z Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Choć od wybuchu drugiej wojny światowej minęło już prawie 80 lat, do dziś w całym kraju znajdują się nieoznakowane mogiły polskich żołnierzy poległych w obronie Rzeczpospolitej. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa zajmuje się odnajdywaniem ich i przeprowadzaniem ekshumacji i zorganizowaniem im godnego pochówku.

– Każda ekshumacja jest nietypowa i dla mnie bardzo ważna. Bardzo do tego podchodzę indywidualnie. Każda ekshumacja przynosi coś nowego. Czasami jest to informacja, którą mamy ze źródeł, która daje potwierdzenie czegoś nietypowego np. rodzaju śmierci. Ale dla mnie zawsze najcenniejsze jest to jeżeli znajdujemy nieśmiertelniki albo jakieś inne rzeczy osobiste, które pozwalają przywrócić tym żołnierzom imię i nazwisko i nie są już anonimowi – tłumaczył Piotr Kędziora-Babiński, który na wykładzie przedstawiał szeroko działalność IPN w dziedzinie przywracania pamięci poległym a także omawiał szczegółowo przeprowadzane już ekshumacje na terenie całej Polski.
Aleksandra Gałka
Piotr Kędziora-Babiński

Kultura i rozrywka

2024-07-21, godz. 11:26 Zakończył się 21. Colours of Ostrava. Znamy datę przyszłorocznej imprezy Kolejny festiwal Colours of Ostrava przeszedł do historii. Organizatorzy podsumowując imprezę podkreślali, że był to festiwal bezpieczny i dostępny dla… » więcej 2024-07-21, godz. 09:30 Czeska piosenka turystyczna zagości dziś na głuchołaskiej Kropce Dziś (21.07) w Muszli Leśnej w Parku Zdrojowym w Głuchołazach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka wydarzenie zatytułowane Trampska… » więcej 2024-07-20, godz. 12:29 Dziś ostatni dzień festiwalu Colours of Ostrava [ZDJĘCIA] Plejada gwiazd wystąpiła podczas trzech dni festiwalu Colours of Ostrava. Zagrali i zaśpiewali między innymi: Lenny Kravitz, Sam Smith, Tangerine Dream i Tom… » więcej 2024-07-19, godz. 10:30 Rodzinne oprowadzanie po kamienicy czynszowej w Opolu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do zwiedzenia kamienicy czynszowej przy ulicy Wojciecha w Opolu. Okazją, by poznać wnętrza i przedmioty tam zgromadzone… » więcej 2024-07-18, godz. 11:58 Colours of Ostrava: dopisała pogoda i uczestnicy festiwalu Od wczoraj (17.07) miłośnicy muzyki bawią się na festiwalu Colours of Ostrava. Organizatorzy nie podają jeszcze frekwencji, zrobią to tradycyjnie dopiero… » więcej 2024-07-17, godz. 20:00 Znamy uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Nysie Trwają przygotowania do trzydniowego święto poezji w Nysie. Będzie to Ogólnopolski Festiwal Poezji i III Nyska Noc Poetów. Posłuchamy wierszy znanych poetów… » więcej 2024-07-17, godz. 10:15 Radio Opole jedzie do Czech. Szykujemy specjalne relacje z festiwalu Colours of Ostrava W Ostrawie rozpoczyna się największy w Republice Czeskiej festiwal muzyczny Colours of Ostrava. Na miejscu będą dziennikarze Radia Opole i będą przybliżać… » więcej 2024-07-17, godz. 08:04 Wakacyjne warsztaty archeologiczne w muzeum w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych organizuje warsztaty archeologiczne dla dzieci, grup zorganizowanych i rodzin. Warsztaty miały swoją premierę podczas Nocy… » więcej 2024-07-15, godz. 22:00 Pastele, akwarele i olej na wystawie w Galerii Zamostek [ZDJĘCIA] Znajomi, przyjaciele i miłośnicy sztuki przyszli na wernisaż malarstwa Małgorzaty Domańskiej do Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2024-07-15, godz. 18:00 Krapkowiccy seniorzy zwiedzali opolski skansen [ZDJĘCIA] Krapkowiccy seniorzy uczestniczący w zajęciach Dziennego Domu Pobytu w Krapkowicach-Otmęcie odwiedzili Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »