OHP to szansa dla wielu młodych ludzi
Opór przed wysyłaniem uczniów mających problemy w nauce do Ochotniczych Hufców Pracy często przekreśla ich szansę na zdobycie zawodu. Warsztaty, jakie proponują te szkoły, dają szansę na zdobycie wykształcenia zawodowego. Na Opolszczyźnie działa dziewięć takich jednostek. Jak się okazuje, pracodawcy często zwracają się z ofertami pracy właśnie do tych placówek. Wielu z nas powinno złamać swój stereotyp o tym, że trafia tam najgorsza młodzież.
Patrycja Kujawska, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Paczkowie, współpracuje ze Środowiskowym Hufcem Pracy w Nysie.
- Trafiają do nas uczniowie, którzy mają problemy z nauką, ale nie tylko - mówi Marcin Kołacha, wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie.
Jakie możliwości dają Ochotnicze Hufce Pracy?
- Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie - zapewnia Ewa Zajączkowska, specjalista ds. kształcenia i wychowania Polskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
Dziś OHP zdobywa fundusze unijne na tworzenie nowoczesnych warsztatów - to daje szansę na konkurencyjność i poradzenie sobie z problemami rynku pracy.
Posłuchaj także reportażu Barbary Tyslik "Szansa"
Piotr Wrona (oprac. JM)