Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą'…
2024-12-04, 08:30 Autor: Ireneusz Prochera

"Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą". Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o SIM, KPO i SSP

KPO, fundusze UE i odpolitycznienie spółek – rozmowa z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz
- 40 miliardów złotych z KPO pod choinkę dla Polski , przed świętami to mogę powiedzieć w zasadzie pewne. Złożyliśmy drugi i trzeci wniosek z KPO jednocześnie, bo nadganiamy stracony czas. Te wnioski zostały ocenione pozytywnie. Teraz już takie ostatnie, finalne procedury i pod choinkę będzie największy w historii jednorazowy przelew z Unii Europejskiej dla Polski 40 miliardów złotych. - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wiceprzewodnicząca Partii Polska 2050.

Dwa miliardy z tej puli przeznaczone maja być na budownictwo społeczne, w tym na kontynuację tzw. SIM-ów, o których w woj. opolskim było w ostatnich miesiącach głośno za sprawą zarzutów wobec poprzedniego kierownictwa.
Jak podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, pula pieniędzy z KPO przeznaczona jest na dofinansowanie inwestycji mieszkaniowych na tani wynajem, które równocześnie są bardzo energooszczędne, energowydajne.
- W tym najwyższym standardzie energetycznym tak, żeby były spełnione jednocześnie dwa wymagania, czyli mieszkanie, które jest na tani wynajem dla ludzi, których nie stać na zakup własnego mieszkania w tym momencie, ale z drugiej strony, żeby to były też mieszkania, które już nie emitują, są na czystej energii i tym samym rachunki są w tych mieszkaniach niższe. To jest oczywiście jakiś wycinek całej inicjatywy bardzo ważnej w moim przekonaniu, czyli części polityki mieszkaniowej, jaką jest społeczne budownictwo mieszkaniowe. Społeczne budownictwo to są TBS-y, bardzo rozbudowane w województwie opolskim, od dawnia już istniejące i nowy wynalazek jakim są SIM-y, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Minister Funduszy podkreśliła, że te ostatnie wprawdzie nie miały ostatnio dobrej prasy, ale sama idea warta jest zachowania.

- Dwa SIM-y są w województwie opolskim, niestety z nienajlepszą historią, jesteśmy tego świadomi. Sam pomysł, zasada, według których SIM-y zostały skonstruowane jest dobra, bo to jest wsparcie państwa dla spółek samorządowych, które równocześnie też dostają od państwa grunty pod społeczne budownictwo i powstają mieszkania na tani wynajem z bardzo niskimi lub żadnymi marżami, które docelowo ludzie mogą wykupić na własność. Ale niestety zostało to strasznie przez poprzedników upolitycznione, ofiarą tego także stały się te SIM-y w województwie opolskim. Za upolitycznieniem poszły nadużycia i my te nadużycia teraz absolutnie wyprostowujemy. Ale z samej idei nie rezygnujemy.
Nie chodzi o to, żeby wylać dziecko z kąpielą. Należy wyprostować to, co zostało nadużyte i więcej absolutnie tak nie może być. 

Rozmówczyni Ireneusza Prochery pytana była także o to, co będzie z projektem Polski 2050 dotyczącym odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa? 

- To jest nasze DNA, jedna z rzeczy absolutnie sztandarowych dla nas. Myśmy weszli do polityki po coś, nie po to, żeby powstała nowa formacja, tylko po coś, żeby zrobić rzeczy, których dla czegoś przez lata nikt - dlaczego możemy się domyślać! - nie chciał zrobić, bo takie są układy, że wszystkim jest wygodnie. Natomiast to nie jest dobre dla ludzi i nie jest dobre dla państwa polskiego. Spółki Skarbu Państwa to bardzo ważna część polskiej gospodarki. W związku z tym musi być dobrze profesjonalnie zarządzana. Jest projekt ustawy Polski 2050 profesjonalizujący zarządzanie w spółkach Skarbu Państwa. To nie chodzi o to, że jak ktoś należy do partii, czy należał, to już nie może w tej zarządzie spółki zasiadać. To nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby tak dobierać ludzi do zarządów, do rad nadzorczych, żeby była gwarancja profesjonalizmu, a nie, że wystarczy legitymacja partyjna i nieważne co ten człowiek sobą reprezentuje. Mniejsze rady nadzorcze, mniej liczne - czasem to jest za dużo ludzi, nie potrzeba tyle ludzi. Mniej liczne, natomiast profesjonalne. Transparentnie wybierani ludzie. O tym jest ten projekt. My za tym bardzo twardo stoimy. Przypominamy naszym koalicjantom, że to jest w umowie koalicyjnej, że jak były wybory, to wszyscy to ludziom obiecali, a teraz nagle wszyscy oprócz nas dosłownie chcą się z tego wycofywać. Nie pozwalamy, przypominamy, musi się znaleźć większość dla tego projektu.

Zobacz także

2025-01-16, godz. 08:52 Nowy przewodniczący Polski 2050 o swoich priorytetach. Paweł Wantuch zapowiada odbudowę struktur i wsparcie Szymona… - Wchodzimy w gorący czas kampanii wyborczej, który sprawi, że będziemy musieli dzielić nasze siły. Oczywiście naszym priorytetem jest odbudowa struktur… » więcej 2025-01-15, godz. 08:38 Wojewoda Monika Jurek: zielone światło dla ponad 200 zadań po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie… Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało aktualizację Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026. Jak przekonywała… » więcej 2025-01-14, godz. 08:45 "Musimy dbać o centrowy elektorat ". Poseł Witold Zembaczyński o komisji śledczej i pomyśle na kampanię Rafała … Surowe kary finansowe za niestawienie się znalazły się w nowelizacji ustawy o komisjach śledczych. Projekt zmian został już wprowadzony na ścieżkę legislacyjną… » więcej 2025-01-12, godz. 12:32 "PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku" - Marcin Oszańca o głosowaniu wspólnie z opozycją w… - To jest pokazanie tego, co zawsze mówiliśmy w kampanii wyborczej o tym, że PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku. To obiecaliśmy… » więcej 2025-01-10, godz. 08:56 Dariusz Madera: rok 2024 dobrym rokiem dla USK, plany na kolejny rok ambitne - Dla mnie osobiście jest to niezwykle miłe być wyróżnionym w takim konkursie wśród osób, które wcześniej były wyróżnione. A tu myślę, że warto… » więcej 2025-01-09, godz. 08:40 "40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w… » więcej 2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »