Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-24, 12:43 Autor: Agnieszka Stefaniak

Do św. Anny podziękować za plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły tłumy

Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Delegacje wszystkich 36 dekanatów zjechały na Górę Świętej Anny na doroczne dożynki diecezjalne. Suma dożynkowa w odświętnej oprawie, z udziałem przedstawicieli rodzin rolniczych, rządu i samorządu zapełniła szczelnie annogórską grotę lurdzką.
Każdy z dekanatów pojawił się z koroną żniwną, koszem darów oraz chlebem dożynkowym. Na placu zrobiło się kolorowo od ludowych strojów.

Rolnicy mówią, że spotkanie u św. Anny to tradycja, ukoronowanie wszystkich dożynek, od gminnych po powiatowe i wojewódzkie. I jak dodają, w tym roku jest za co dziękować.
- Plony były dobre, lepsze, ale problemem u nas była pogoda już w czasie zbiorów. Było deszczowo i to utrudniało działanie, ale jakoś zrobiliśmy, z pomocą bożą - mówi jeden z rolników.
- Na plony w tym roku nie można narzekać, ale narzekamy w tym roku na ceny i na brak pespektywy jasnej. Bo to jest wielka niewiadoma. Rolnicy potrzebują perspektywy rozwoju, perspektywy na lata, a tej perspektywy nie mamy. A jeśli gdzieś ona jest, to jest tragiczna - dodaje Marek Froelich, szef Izby Rolniczej w Opolu.

Celebrujący mszę dożynkową biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł mówił o podziękowaniu dla Boga za przychylność rolnikom i wdzięczności dla ludzi, dzięki którym mamy chleb.
- Wiemy, że praca jako taka, ale też praca rolnika nie zawsze bywa doceniania. Przede wszystkim gromadzi nas tu wiara i chęć wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za to, że kieruje naszym życiem, że błogosławi naszej pracy i zaprasza nas do tego byśmy współtworzyli, a więc mieli udział w jego stwórczym dziele świata - mówi ks. Waldemar Musioł, biskup pomocniczy.

Dodajmy, że każdego roku dożynkom diecezjalnym przewodniczy inny dekanat. W tym roku wyróżnienie to przypadło Dobrodzieniowi.
rolnicy
ks. Waldemar Musioł

Wiadomości z regionu

2023-12-08, godz. 16:13 W Instytucie Śląskim podsumowano Rok Korfantego. "On wychodzi z cienia lokalności" Czy na Wojciecha Korfantego jest jeszcze miejsce w polskiej przestrzeni publicznej i edukacji historycznej? Między innymi na to pytanie próbowali odpowiedzieć… » więcej 2023-12-08, godz. 16:11 Uwaga, smog w powiecie krapkowickim Na terenie Zdzieszowic oraz obszarów gmin Zdzieszowice, Krapkowice, Gogolin i Walce doszło do przekroczenia stanów ostrzegawczych i pojawiło się ryzyko przekroczenia… » więcej 2023-12-08, godz. 14:54 Gmina Strzelce Opolskie kupiła dom. W przyszłości ma służyć podopiecznym ŚDS Zaczyna brakować miejsca, dlatego potrzebne jest dodatkowe lokum. Gmina Strzelce Opolskie kupiła za ponad 500 tys. zł budynek tuż przy Środowiskowym Domu… » więcej 2023-12-08, godz. 14:52 Kolorowo i świątecznie w kluczborskim parku dzięki darczyńcom Kilka firm ufundowało świąteczne oświetlenie dla Spółdzielni Mieszkaniowej 'Przyszłość' w Kluczborku. Ozdoby zamontowano w parku Zielone Błonia, a podczas… » więcej 2023-12-08, godz. 14:49 Przy szpitalu w Strzelcach Opolskich uruchomiono poradnię neurologii dziecięcej Poradnia neurologii dziecięcej od grudnia funkcjonuje przy szpitalu w Strzelcach Opolskich. Do końca miesiąca wszystkie terminy są już zarezerwowane, ale… » więcej 2023-12-08, godz. 14:48 "Mieszkańcy dzwonią, my sprawdzamy". Kontrole pieców w gminie Nysa Na dwanaście pobranych z domowych pieców próbek, osiem nie wykazało spalania odpadów - podsumowuje początek sezonu grzewczego Andrzej Jakubowski, komendant… » więcej 2023-12-08, godz. 14:09 Cztery możliwe warianty, ale owiane tajemnicą. Pytamy, co z trzecim mostem dla Nysy - Są cztery propozycje, ale konkretnych lokalizacji jeszcze nie podają - mówi burmistrz Nysy pytany o postępy w przygotowaniach do budowy trzeciej przeprawy… » więcej 2023-12-08, godz. 14:05 Nie ma na horyzoncie podwyżek za wodę w Dobrodzieniu i Rudnikach Nie ma jak na razie planów podwyżek za wodę i ścieki w dwóch gminach powiatu oleskiego. » więcej 2023-12-08, godz. 13:09 Zwolnienia grupowe albo obniżka płac. Patowa sytuacja w nyskim szpitalu Pismo o zwolnieniach grupowych w SP ZOZ Nysa wpłynęło do miejscowego urzędu pracy. Chodzi o 50 pielęgniarek z wyższym wykształceniem i specjalizacją, których… » więcej 2023-12-08, godz. 10:31 Trzy miesiące bez prawa jazdy, punkty karne i mandat. Kosztowna jazda w Pisarzowicach Przez trzy miesiące odpocznie od kierowania samochodem 32-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego po policyjnej kontroli w Pisarzowicach (gmina Lubsza)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »