Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-09-24, 12:43 Autor: Agnieszka Stefaniak

Do św. Anny podziękować za plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły tłumy

Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Dożynki diecezjalne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Delegacje wszystkich 36 dekanatów zjechały na Górę Świętej Anny na doroczne dożynki diecezjalne. Suma dożynkowa w odświętnej oprawie, z udziałem przedstawicieli rodzin rolniczych, rządu i samorządu zapełniła szczelnie annogórską grotę lurdzką.
Każdy z dekanatów pojawił się z koroną żniwną, koszem darów oraz chlebem dożynkowym. Na placu zrobiło się kolorowo od ludowych strojów.

Rolnicy mówią, że spotkanie u św. Anny to tradycja, ukoronowanie wszystkich dożynek, od gminnych po powiatowe i wojewódzkie. I jak dodają, w tym roku jest za co dziękować.
- Plony były dobre, lepsze, ale problemem u nas była pogoda już w czasie zbiorów. Było deszczowo i to utrudniało działanie, ale jakoś zrobiliśmy, z pomocą bożą - mówi jeden z rolników.
- Na plony w tym roku nie można narzekać, ale narzekamy w tym roku na ceny i na brak pespektywy jasnej. Bo to jest wielka niewiadoma. Rolnicy potrzebują perspektywy rozwoju, perspektywy na lata, a tej perspektywy nie mamy. A jeśli gdzieś ona jest, to jest tragiczna - dodaje Marek Froelich, szef Izby Rolniczej w Opolu.

Celebrujący mszę dożynkową biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł mówił o podziękowaniu dla Boga za przychylność rolnikom i wdzięczności dla ludzi, dzięki którym mamy chleb.
- Wiemy, że praca jako taka, ale też praca rolnika nie zawsze bywa doceniania. Przede wszystkim gromadzi nas tu wiara i chęć wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za to, że kieruje naszym życiem, że błogosławi naszej pracy i zaprasza nas do tego byśmy współtworzyli, a więc mieli udział w jego stwórczym dziele świata - mówi ks. Waldemar Musioł, biskup pomocniczy.

Dodajmy, że każdego roku dożynkom diecezjalnym przewodniczy inny dekanat. W tym roku wyróżnienie to przypadło Dobrodzieniowi.
rolnicy
ks. Waldemar Musioł

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »