Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-02-26, 13:29 Autor: Radio Opole

Rząd Donalda Tuska w ocenie opolskich polityków

Sto dni za rządem. W sondażu CBOS, za największe niepowodzenie gabinetu Donalda Tuska Polacy uznali złą sytuację służby zdrowia. Najwięcej dobrych ocen przysporzyła rządowi natomiast polityka zagraniczna. Jednak, jak pokazują inne sondaże, Polacy w coraz mniejszym stopniu ufają rządowi Donalda Tuska. A jak rząd Donalda Tuska oceniają opolscy politycy? Rozmawiali o tym goście niedzielnej (26.02) „Loży Radiowej”.

Sondaże wskazują, że Polacy w coraz mniejszym stopniu ufają rządowi Donalda Tuska– Bardzo słabo – odpowiedział Patryk Jaki z Solidarnej Polski. – Cały ten rząd został dobrany wyłącznie pod względem wizerunkowym, a nie merytorycznym. Pierwszy przykład z brzegu: pani minister Mucha, która sama przyznała, że jeszcze kilka miesięcy temu nie spodziewała się, że zostanie ministrem, a poza tym nigdy wcześniej nie miała nic wspólnego ze sportem. Z wyjątkiem może oglądania meczów w telewizji. Co więcej, rząd Tuska zajął się ostatnio represjami wobec obywateli, a nie pomocą.

Wiceminister Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznał, że początki tego rządu były trudne z różnych powodów.

– Zaszwankowała komunikacja społeczna – tłumaczył wiceminister Rakoczy. – Zwłaszcza w sprawie ustawy dotyczącej ACTA i nieszczęśliwej ustawy lekowej, a do tego jeszcze doszła zapowiedź w exposé premiera trudnych, ale koniecznych reform, o które w poprzedniej kadencji dopominała się opozycja.

– Nastąpiła pewna kaskada zdarzeń, które popsuły wizerunek Donalda Tuska i jego rządu, jak na przykład sprawa ACTA – mówił Andrzej Namysło z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Drugim powodem spadku notowań jest polityczny gabinet Donalda Tuska. Sama konstrukcja rządu ma charakter polityczny. Dobierano ludzi nie według ich kompetencji, ale według potrzeb Platformy Obywatelskiej. W rządzie pojawiły się więc, jak się okazało z perspektywy czasu, osoby najsłabsze.

– Donalda Tuska zawiódł instynkt w sprawie ACTA i od tego się zaczęło. Koncepcja PR-u jego rządu w tej kadencji się wypaliła i stąd ten spadek poparcia – przekonywał Sławomir Kłosowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Nie ma co ukrywać, że pan premier po ACTA i po ustawie refundacyjnej przestał być „pieszczochem mediów”. Do społeczeństwa coraz bardziej dociera też prawda o katastrofie smoleńskiej i myślę, że to jest jeden z elementów.

– Sondaże wskazują, że obywatele patrzą na pewne sprawy trzeźwiej – odpowiada senator Piotr Wach z Platformy Obywatelskiej. – Były wymieniane tutaj wpadki, które miały charakter medialny i po części dotyczyły kwestii drugorzędnych. Trzeba jednak przyznać, że pewne posunięcia okazały się niefortunne i krytyka jest uzasadniona. Jednakże ludzie w dużej mierze oceniają sytuację poprawnie, a więc nie przykładają do tych zdarzeń dramatycznie wysokiej wagi. Krytyka poszczególnych ministrów jest dziwna i dotyczy drobiazgów.

Profesor Piotr Wach bronił minister Muchy twierdząc, że padające pod jej kątem komentarze są szowinistyczne i wynikają z zazdrości. Senator Wspomniał też Bartosza Arłukowicza, dobrego ministra odpowiedzialnego za zdrowie, który miał bardzo trudny start.

Posłuchaj informacji:

Marzena Śmierciak (oprac. Karolina Kopacz)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej 2024-12-24, godz. 10:00 Mikołaj, gwiazdka czy dzieciątko? Kto zostawia prezenty pod choinką? Otwieranie prezentów to najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment po wieczerzy wigilijnej. I choć zwykle świąteczne upominki znajdziemy pod choinką, to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »