Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-03, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

IX Polskie Dni Montessori w Opolu poświęcone uczeniu się bez granic

IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
IX Polskie Dni Montessori w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Blisko 200 pedagogów, nauczycieli, pracowników i studentów kierunków humanistycznych i społecznych uczestnicy w IX Polskich Dniach Montessori organizowanych w stolicy regionu. Przez trzy dni spotkania i warsztaty poświęcone są analizie myśli pedagogicznej Marii Montessori. Żłobki, przedszkola i szkoły, które stosują taką metodę stawiają na praktyczne działanie, eksperymentowanie, badanie, dociekanie, poszukiwanie i wnioskowanie.
- Hasłem przewodnim tegorocznych dni jest uczenie się bez granic. Te granice trzeba bardzo szeroko rozumieć - mówi dr Małgorzata Miksza, prezes Polskiego Stowarzyszenia Montessori.

- Chcemy pokazać, jak pedagogika Marii Montessori może inspirować współczesnych pedagogów, nauczycieli, rodziców, a także władze oświatowe do tego, żeby edukacja była prawdziwym, ciepłym, serdecznym i efektywnym procesem uczenia się, a nie tylko nauczania.

- Chcemy pokazać, że można uczyć dzieci wychowywać i rozwijać niekoniecznie stawiając jakieś granice. Że jest alternatywna edukacja - mówi dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego. - To edukacja, która przede wszystkim opiera się na wspieraniu dziecka w rozwoju poprzez wzmacnianie jego silnych stron, motywowanie wewnętrzne, bez jakichkolwiek ograniczeń. Jest to o tyle ważne, że dziecko uczy się w tempie właściwym dla niego samego. Tym samym czuje się dowartościowane na każdym etapie zdobywania nowych wiadomości.

Wydarzenie potrwa do niedzieli 4 czerwca. Organizatorami IX Polskich Dni Montessori są Polskie Stowarzyszenie Montessori oraz Wydział Nauk Społecznych i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego.

Radio Opole jest patronem medialnym tego wydarzenia.
dr Małgorzata Miksza
dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska

Wiadomości z regionu

2023-10-02, godz. 18:41 Prymusi wybrani, także ci dorośli. Podczas Regionalnego Święta Edukacji sypnęło nagrodami 60 nowych prymusów ma od dziś Opolszczyzna. To tytuł trafiający do uczniów, którzy z nauki czerpią przyjemność, ale równocześnie osiągają wysokie… » więcej 2023-10-02, godz. 17:30 Papier przyjmie wszystko, ale co dalej? Pytamy o rewitalizację linii kolejowej 144 [INTERWENCJA] My płacimy i się domagamy, a zdanie PKP PLK uważam za skandaliczne - tak Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa komentuje stanowisko kolejowej spółki… » więcej 2023-10-02, godz. 16:53 Prace na śluzie w Krapkowicach już na finiszu. To inwestycja na 220 mln zł Ponad 220 mln zł kosztuje modernizacja śluzy na Odrze w Krapkowicach. Inwestycja jest już gotowa w 90%, a dziś (02.10) podczas wizyty studyjnej można było… » więcej 2023-10-02, godz. 16:52 Kto zaatakował kogo i czy chodziło o narodowość? Sprawa bójki z 2019 roku w sądzie Pobił na tle narodowościowym czy został pobity? Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszyła rozprawa Pawła T. oskarżonego o pobicie dwóch Gruzinów cztery lata… » więcej 2023-10-02, godz. 16:50 Wybory 2023. Kandydaci MN o rolnictwie: wyższe ceny w skupach, stabilizacja i mniej biurokracji Mniejsza biurokracja, wyższe ceny w skupach i stabilizacja sytuacji rynkowej. To rolnicze postulaty kandydatów Mniejszości Niemieckiej do Sejmu. » więcej 2023-10-02, godz. 15:34 Zdarzenia drogowe w regionie, są utrudnienia w ruchu. Gdzie? Uwaga, kierowcy w Opolu. Możliwe są utrudnienia na obwodnicy Czarnowąs, gdzie skoda uderzyła w bariery. Policjanci informują, że kierowca był nietrzeźwy… » więcej 2023-10-02, godz. 15:30 Decyzja resortu zdrowia jest, czas na pieniądze. Budowa centrum sercowo-naczyniowego przy USK coraz bliżej Jest zielone światło na budowę centrum sercowo-naczyniowego przy USK w Opolu. Dziś (02.10) resort zdrowia wydał dokument poświadczający zasadność tej… » więcej 2023-10-02, godz. 15:19 Wybory 2023. Nowoczesna po marszu, z planem na 100 dni po wyborach - Mamy cudowny dzień, pogodę i jesteśmy naładowani energią po Marszu Miliona Serc - tymi słowami przywitał dziennikarzy na konferencji prasowej Adam Szłapka… » więcej 2023-10-02, godz. 15:15 Prudnicka w Krapkowicach równa i bezpieczna. Koniec remontu w centrum miasta Niespełna 1,3 mln zł kosztowało wzmocnienie nawierzchni ul. Prudnickiej w Krapkowicach. Prace objęły odcinek nieco ponad 800 metrów. Teraz jest równo i… » więcej 2023-10-02, godz. 15:00 Nowe miejsca żłobkowe w Kluczborku. "Wszyscy rodzice znajdą miejsce dla swoich dzieci" 37 nowych miejsc opieki dla dzieci najmłodszych zyska gmina Kluczbork w Publicznym Przedszkolu numer 7 z Oddziałami Żłobkowymi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »