Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-23, 19:10 Autor: Mariusz Chałupnik

Na rynku pracy ich brakuje. W Opolu odbyła się olimpiada wiedzy dla przyszłych optyków [ZDJĘCIA]

II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
Przyszli okuliści walczyli o indeksy. W Studenckim Centrum Kultury w Opolu odbyły się półfinały i finał Ogólnopolskiego Konkursu Optycznego. Z pytaniami na poziomie półfinału mierzyło się 30 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Do decydującego etapu przeszło pięciu najlepszych.
- Moim głównym zainteresowaniem jest fizyka - mówi Kacper z I LO w Opolu. - W optykę to mnie akurat nauczyciel wciągnął, ponieważ wcześniej się nią nie interesowałem. Jednak przekonałem się. To jest ciekawa dziedzina. Szczególnie, że sam noszę okulary, to w dużym stopniu mnie to dotyczy.

- W zasadzie optyk nie musi mieć dobrego wzroku, ale jeśli optyk jest dobry, to zrobi sobie takie okulary, że będzie widział bardzo dobrze - dodaje Szymon z Technikum Optycznego w Łodzi.

- Przez ten konkurs chcemy promować nasz kierunek „Optykę okularową” – mówi Agnieszka Bartecka z Instytutu Fizyki UO, przewodnicząca konkursu. - Duży nacisk kładziemy na praktykę. Na to, żeby jak najwięcej było praktycznych zajęć, żeby się uczniowie jak najwięcej nauczyli. Myślę, że to już uczniów szkół ponadpodstawowych interesuje, żeby mieć praktykę, a nie tylko wkuwać teorię. Oni już myślą o praktycznym zawodzie. Optyków jest bardzo mało. Jest wielkie zapotrzebowanie na rynku na optyków, na optometrystów.

- Jest to zawód z dużą przyszłością - uważa Dariusz Sądowski, dyrektor generalny firmy Fielmann – partnera konkursu. - Jak widzimy na ulicach, w domach, to coraz więcej ludzi chodzi w okularach. To nie jest spowodowane tylko tym, że szybciej psuje nam się wzrok. To również zasługa naszej świadomości, że oczy, wzrok trzeba częściej badać.

Finaliści otrzymali indeksy na „Optykę okularową” na UO. Dodatkowo trzech najlepszych zdobyło kilkudniowy kurs w akademii optycznej, a zwycięzca specjalistyczną kasetę okulistyczną.

Ogólnopolski Konkurs Optyczny odbył się po raz drugi. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem.
uczestnicy konkursu
Agnieszka Bartecka
Dariusz Sądowski

Wiadomości z regionu

2023-06-08, godz. 10:27 Działasz w Korpusie Solidarności? Zgłoś się na bezpłatny campus wolontariat Opolscy wolontariusze działający w ramach Korpusu Solidarności mogą wciąć udział w bezpłatnym obozie wakacyjnym. Przypomnijmy, to rządowy program wspierania… » więcej 2023-06-08, godz. 10:25 Mieszkańcy od rana układają kwietne dywany. "Boże Ciało to dla nas sama radość" [ZDJĘCIA] Uroczystość Bożego Ciała wyjątkowo jest obchodzona w Zalesiu Śląskim, Olszowej, Kluczu i Zimnej Wódce (powiat strzelecki). Mieszkańcy od lat pielęgnują… » więcej 2023-06-08, godz. 08:30 Śmieci w lasach to nadal problem. Leśnicy apelują i karzą Wywózka śmieci do lasów to nadal problem, alarmują leśnicy. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni strażnicy namierzyli i ukarali 500-złotowymi mandatami… » więcej 2023-06-08, godz. 08:00 Za kierownicą na trzeźwo, przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie. Rady policji na długi weekend Na zachowanie ostrożności przed i podczas wyjazdów na długi weekend zwracają uwagę opolscy policjanci. Do niedzieli (11.06) funkcjonariusze będą mieć… » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »