Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-27, 17:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Młodzież z Opola odkrywała wielkie tajemnice mózgu

Europejski Tydzień Mózgu w PLO nr 9 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Europejski Tydzień Mózgu w PLO nr 9 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Europejski Tydzień Mózgu w PLO nr 9 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Europejski Tydzień Mózgu w PLO nr 9 w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Choć mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, nie da się bez niego żyć. Wiedzą o tym uczestnicy międzyszkolnego konkursu zorganizowanego przez Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 9 w Opolu. W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mózgu propagowano wiedzę o jego budowie i funkcjonowaniu, zastanawiano się też, jak utrzymać umysł w dobrej formie.
- Przez ostatnich pięć lat organizowaliśmy konferencje poświęcone tej tematyce, tym razem zmieniliśmy trochę formułę wydarzenia - mówi Robert Malkusz, psycholog w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 9 w Opolu. - Ograniczyliśmy się do konkursu wiedzy o mózgu. Jeden konkurs był dla uczniów naszej szkoły, drugi dla uczniów szkół podstawowych. Pytania dotyczyły anatomii, funkcji oraz tego, jak dbać o mózg. Dodatkowo dla uczestników mieliśmy jeszcze warsztaty.

Uczestników spotkania w LO nr 9 zapytaliśmy, czego dowiedzieli się o mózgu i jak należy dbać o jego kondycję.

- Dowiedziałem się, że człowiek wykorzystuje 100% swojego potencjału w mózgu, a nie np. 10%, jak podaje większość internetowych stron - mówi Aleksander Rogowski.

- Niektóre pytania były trudne, szczególnie takie, gdzie trzeba było podać drugą nazwę, bardziej biologiczną danej części mózgu - mówi Szymon Tymecki.

- Jeżeli chodzi o dbanie o nasz mózg, to warto po każdej pracy intelektualnej go dotlenić, np. wychodząc na spacer na świeże powietrze - mówi Mateusz Białek.

- Przede wszystkim stronię od wszelkich używek, bo to na pewno wpływa na kondycję mózgu i staram się czytać dużo książek, bo rozwijają wyobraźnię oraz poszerzają wiedzę i zakres słownictwa - mówi Wiktor Andruszko.

O tym, że żonglerka jest dobrym narzędziem do trenowania naszego mózgu przekonuje Krzysztof Riewold, pedagog i artysta cyrkowy. - Synchronizują się nasze półkule mózgowe. To są ruchy naprzemienne prawa, lewa ręka, rozwija się koncentracja i uwaga. Wyrabia się też widzenie peryferyjne, czyli widzenie kątem oka. U mnie w branży artysty cyrkowego jest to nieuniknione, że ja żongluję, trenuję i poprzez to narzędzie rozwijam swój mózg.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mózgu uczniowie mogli wziąć udział także w treningu relaksacyjnym oraz zumby. Radio Opole patronowało medialnie temu wydarzeniu.
Robert Malkusz
uczniowie
Krzysztof Riewold

Wiadomości z regionu

2024-05-29, godz. 07:46 61. KFPP: czy festiwalowi artyści boją się deszczu? [ZDJĘCIA] Jak artyści występujący w amfiteatrze w Opolu radzą sobie z deszczem? To sprawdzaliśmy podczas wieczornych prób do 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Pios… » więcej 2024-05-28, godz. 22:10 61. KFPP: Pół wieku na scenie. Michał Bajor uczci 50. rocznicę debiutu w Opolu [ZDJĘCIA] 'Twoje serce do życia wystarczy' - tym koncertem Michał Bajor uczci 50. rocznicę debiutu na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Gośćmi specjalnymi… » więcej 2024-05-28, godz. 19:32 Lewica o swoim programie w PE. Krzysztof Śmiszek z wizytą w Nysie Minister Krzysztof Śmiszek w ramach kampanii do europarlamentu odwiedził Nysę. Wraz z Anną Kołodziej przedstawił główne postulaty, z którymi Lewica startuje… » więcej 2024-05-28, godz. 19:05 "Europejskie pieniądze" i badanie rynku. Co z załogą likwidowanej Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem? Ponad 400 osób straci pracę w Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem. Marszałek regionu w związku z tą kryzysową sytuacją zabezpieczył milion euro na przeszkolenia… » więcej 2024-05-28, godz. 18:38 61. KFPP. Piotr Cugowski o swojej premierze i "godnym" aranżu [FILM, ZDJĘCIA] Dwa razy widzowie i słuchacze 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu usłyszą na deskach opolskiego amfiteatru Piotra Cugowskiego. W koncercie Premier… » więcej 2024-05-28, godz. 17:34 "To wszystko broni się finansowo i merytorycznie”. Jest absolutorium dla Zarządu Powiatu Prudnickiego Zarząd Powiatu Prudnickiego otrzymał absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Za jego udzieleniem było 10 radnych, 6 przeciw, a jeden wstrzymał… » więcej 2024-05-28, godz. 16:58 Dach klasztoru Franciszkanów w Opolu przejdzie gruntowny remont Klasztor ojców Franciszkanów w Opolu będzie miał nowy dach. Pieniądze na inwestycję - ponad 1,8 mln zł Opole otrzymało z rządowego programu odbudowy … » więcej 2024-05-28, godz. 16:30 50-latek z powiatu nyskiego zatrzymany nad Bałtykiem przez "łowców głów" [FILM] Poszukiwany 3 listami gończymi 50-latek został zatrzymany przez opolskich „łowców głów”. Mieszkaniec powiatu nyskiego został schwytany w jednej z nadbałtyckich… » więcej 2024-05-28, godz. 16:27 Dla oszusta z internetu - więzienie w realu. Sąd w Opolu wydał wyrok ws. Janusza T. 7 i pół roku więzienia - taki wyrok Sądu Okręgowego w Opolu usłyszał Janusz T., który oszukał kilkadziesiąt osób na około 400 tys. złotych. Mężczyzna… » więcej 2024-05-28, godz. 15:26 Politechnika Opolska świętuje. Prof. Legutko z tytułem doktora honoris causa [ZDJĘCIA] Prof. Stanisław Legutko otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. W czasie święta opolskiej uczelni jedenastu pracowników naukowych odebrało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »