Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-23, 19:10 Autor: Mariusz Chałupnik

Na rynku pracy ich brakuje. W Opolu odbyła się olimpiada wiedzy dla przyszłych optyków [ZDJĘCIA]

II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
II Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne [fot. Adam Dubiński]
Przyszli okuliści walczyli o indeksy. W Studenckim Centrum Kultury w Opolu odbyły się półfinały i finał Ogólnopolskiego Konkursu Optycznego. Z pytaniami na poziomie półfinału mierzyło się 30 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Do decydującego etapu przeszło pięciu najlepszych.
- Moim głównym zainteresowaniem jest fizyka - mówi Kacper z I LO w Opolu. - W optykę to mnie akurat nauczyciel wciągnął, ponieważ wcześniej się nią nie interesowałem. Jednak przekonałem się. To jest ciekawa dziedzina. Szczególnie, że sam noszę okulary, to w dużym stopniu mnie to dotyczy.

- W zasadzie optyk nie musi mieć dobrego wzroku, ale jeśli optyk jest dobry, to zrobi sobie takie okulary, że będzie widział bardzo dobrze - dodaje Szymon z Technikum Optycznego w Łodzi.

- Przez ten konkurs chcemy promować nasz kierunek „Optykę okularową” – mówi Agnieszka Bartecka z Instytutu Fizyki UO, przewodnicząca konkursu. - Duży nacisk kładziemy na praktykę. Na to, żeby jak najwięcej było praktycznych zajęć, żeby się uczniowie jak najwięcej nauczyli. Myślę, że to już uczniów szkół ponadpodstawowych interesuje, żeby mieć praktykę, a nie tylko wkuwać teorię. Oni już myślą o praktycznym zawodzie. Optyków jest bardzo mało. Jest wielkie zapotrzebowanie na rynku na optyków, na optometrystów.

- Jest to zawód z dużą przyszłością - uważa Dariusz Sądowski, dyrektor generalny firmy Fielmann – partnera konkursu. - Jak widzimy na ulicach, w domach, to coraz więcej ludzi chodzi w okularach. To nie jest spowodowane tylko tym, że szybciej psuje nam się wzrok. To również zasługa naszej świadomości, że oczy, wzrok trzeba częściej badać.

Finaliści otrzymali indeksy na „Optykę okularową” na UO. Dodatkowo trzech najlepszych zdobyło kilkudniowy kurs w akademii optycznej, a zwycięzca specjalistyczną kasetę okulistyczną.

Ogólnopolski Konkurs Optyczny odbył się po raz drugi. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem.
uczestnicy konkursu
Agnieszka Bartecka
Dariusz Sądowski

Wiadomości z regionu

2023-10-01, godz. 19:44 Ćwierć wieku samorządu. Powiat krapkowicki świętuje 25-lecie Koncerty, zawody sportowe czy festiwal dyni. M.in. te atrakcje czekały na przybyłych do Krapkowic. Dwa ostatnie dni (30.09-01.10) stały pod znakiem świętowania… » więcej 2023-10-01, godz. 17:30 Ku czci rotmistrza Pileckiego. W Głubczycach biegacze upamiętnili bohatera Blisko 350 osób wzięło udział w I Opolskim Biegu Rotmistrza Pileckiego w Głubczycach. To wydarzenie upamiętniające jednego z największych bohaterów w… » więcej 2023-10-01, godz. 16:00 Promocja tradycyjnych produktów. Miód w roli głównej podczas targów w Muzeum Wsi Opolskiej Tutaj miód występuje w roli głównej. W Muzeum Wsi Opolskiej odbyła się impreza plenerowa promująca tradycyjne potrawy i obrzędy. Przygotowano specjalne… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 Bieganie mają we krwi. Na opolskiej Malinie promowali honorowe oddawanie krwi Łączy nas krew, która ratuje życie. Biegacze promowali dziś (01.10) honorowe krwiodawstwo. Kilkudziesięciu zawodników zebrało się przy kąpielisku 'Malina'… » więcej 2023-10-01, godz. 14:34 Samice Pudu w opolskim ZOO. Nowe mieszkanki ogrodu stworzą pary z samcami Opolskie ZOO ma nowych, egzotycznych mieszkańców. To samice Pudu, czyli saren żyjących na co dzień w Ameryce Południowej. Samice mają wraz z męskimi osobnikami… » więcej 2023-10-01, godz. 13:59 WYBORY 2023. Nie pojechali do Warszawy, więc manifestują w Opolu Zwolennicy opozycji, którzy nie mogli pojechać do Warszawy, spotkali się dziś (01.10) w południe na Placu Wolności w Opolu. W ten sposób manifestowali oni… » więcej 2023-10-01, godz. 12:15 WYBORY 2023. "Marsz hejterów". Janusz Kowalski o Marszu Miliona Serc Ten pochód to nic innego jak pokaz hejtu wobec rządu Zjednoczonej Prawicy - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Janusz Kow… » więcej 2023-10-01, godz. 12:15 Rządowe dofinansowanie przyspieszy remont byłego dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła trzeci przetarg na wykonanie stropu nad drugą kondygnacją budynku byłego dworca PKP. W tym tygodniu samorząd otrzymał dodatkowe… » więcej 2023-10-01, godz. 11:45 Rusza remont w przychodni poradni dziecięcej. Zakończy się początkiem listopada Gruntowny remont m.in. gabinetów lekarskich czeka poradnię pediatryczną przy ul. Waryńskiego w Opolu. » więcej 2023-10-01, godz. 09:00 Święto Chleba w Strzelcach Opolskich. Gotowanie z Rączką, koncert Kwiatkowskiego i wiele innych atrakcji Największa impreza plenerowa organizowana przez powiat strzelecki, czyli Święto Chleba w Strzelcach Opolskich już dziś (1.10). Wspólne świętowanie tradycyjnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »