Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-22, 08:00 Autor: Witold Wośtak

W Głogówku i Strzeleczkach konsultują przebieg obwodnic z mieszkańcami

Projekt obwodnicy Głogówka [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Głogówka [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Strzeleczek [fot. Witold Wośtak]
Projekt obwodnicy Strzeleczek [fot. Witold Wośtak]
Konferencja o inwestycjach drogowych z wiceministrem infrastruktury [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Konferencja o inwestycjach drogowych z wiceministrem infrastruktury [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Konsultacje społeczne są kluczowe dla wyznaczenia planowanego przebiegu obwodnic Głogówka i Strzeleczek. Wczoraj (21.03) marszałek Andrzej Buła podpisał z Rafałem Weberem, wiceministrem infrastruktury, umowy o 50-procentowej dotacji dla tych inwestycji.
Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, streścił zakres prac przy tych obwodnicach.

- Obwodnica Głogówka to cztery skrzyżowania typu rondo i wiadukt nad linią kolejową. Ona miałaby przebiegać po wschodniej stronie miasta. Przy obwodnicy Strzeleczek mamy w zasadzie budowę skrzyżowań z drogami podporządkowanymi oraz przejazdów kolejowo-drogowych.

W 2021 roku obwodnica Głogówka w ciągu drogi wojewódzkiej 416 była wyceniona na 58 milionów złotych. Burmistrz Piotr Bujak mówi, że teraz czas na wytyczenie przebiegu.

- To rewelacyjna informacja dla całej społeczności gminy Głogówek. Przed nami są konsultacje społeczne. Wstępnie wiemy, że obwodnica może przecinać nawet 200 nieruchomości. Przed nami jest zatem żywa dyskusja, ale mam nadzieję na atmosferę zrozumienia faktu, że budowa tej drogi jest celem nadrzędnym i wydarzeniem historycznym na długie lata dla naszego samorządu.

Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki, informuje, że magistrat przekazał do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu decyzję środowiskową co do obwodnicy wzdłuż DW 409.

- Konsultacje co do pierwszego z zaproponowanych przebiegów zostały już przeprowadzone. Ten wariant wzbudzał pewne kontrowersje, ale na szczęście został skonsultowany z mieszkańcami i rolnikami – ogólnie właścicielami gruntów. Oni mieli możliwość naniesienia swoich poprawek zmian przebiegu. Pierwotny wariant został więc odrzucony, a do realizacji przekazano inną trasę, którą zaproponowali mieszkańcy.

Trzecia dotacja przekazana wczoraj urzędowi marszałkowskiemu dotyczyła południowej obwodnicy Nysy.
Szymon Ogłaza
Piotr Bujak
Marek Pietruszka

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej 2023-06-06, godz. 10:33 Czołowe zderzenie auta osobowego z ciężarówką w Kątach Opolskich Policja ustala okoliczności porannego wypadku na DW423 w Kątach Opolskich. Po godz. 4:15 doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki opel combo… » więcej 2023-06-06, godz. 09:26 Mniejszość Niemiecka u progu kampanii wyborczej. Rafał Bartek liczy na dwa mandaty - Liczymy na dwa mandaty. Od wielu lat rzetelnie pracujemy na rzecz tego regionu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Bartek. Przewodniczący Towarzystwa… » więcej 2023-06-06, godz. 07:17 Trwa budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Prace zakończą się jesienią Około 50 metrów wysokości będzie miał radar meteorologiczny, który powstaje tuż przy autostradzie na Górze św. Anny. Zakończono już wylewanie trzonu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »