Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-03, 11:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: rośnie zapotrzebowanie na asystentów osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni [fot. pixabay.com]
Niepełnosprawni [fot. pixabay.com]
Nie wszyscy zainteresowani z powiatu prudnickiego skorzystają z programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Powodem są ograniczenia finansowe. W naborze do tego programu wpłynęło 169 wniosków. Natomiast z opiekunami podpisanych będzie 115 umów. Adresatami programu są osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
- Zdecydowaliśmy, że wobec, tak dużej liczby wnioskodawców preferencje dotyczyć będą osób samotnych - mówi Jolanta Barska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Zainteresowanie programem wzrastało rokrocznie, ale nie sadziłam, że to zapotrzebowanie na asystentów będzie teraz aż tak duże. Na realizację tego programu wnioskowaliśmy o trzy miliony złotych. Otrzymaliśmy 2,46 mln zł. Jesteśmy w stanie zrealizować tylko 70 procent potrzeb.

Ministerialny program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” realizowany jest w powiecie prudnickim od 2021 roku. Zadanie to finansowane jest ze środków państwowego Funduszu Solidarnościowego. Jego celem jest wsparcie w codziennych czynnościach osób z niepełnosprawnościami przez ogólnodostępnego asystenta.
Jolanta Barska

Wiadomości z regionu

2023-05-30, godz. 22:00 Akcja informacyjna dla młodzieży głubczyckiego Rolniczaka, jak bezpiecznie spędzić wakacje W ramach szkolnej akcji ''Bądź bezpieczny na wakacjach'' uczniowie głubczyckiego Rolniczaka mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda profesjonalne udzielenie… » więcej 2023-05-30, godz. 21:00 Do Rozmierzy przyleciało blisko 100 bocianów. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy" Blisko 100 bocianów przyleciało do Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie. Nietypowe zjawisko zauważyli Antoni i Beata Noconiowie, którzy mieszkają z dala od… » więcej 2023-05-30, godz. 20:35 "Sprawdzamy, czy możemy zwalczyć złotą algę". Akcja na Kanale Gliwickim Na Kanale Gliwickim przeprowadzane są eksperymenty, które mają pomóc w walce ze złotymi algami. Do wody wpuszczono dwie substancje zalecane przez fachowców… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Oleska młodzież zachęcała seniorów do integracji i aktywnego spędzania czasu Trzy miesiące trwał w Oleśnie projekt 'Razem szyjemy i seniorów angażujemy'. Przez ten czas grupa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie oraz młodzież… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Najlepsza nauka jest przez zabawę. Przedszkolaki bawiły się na wojewódzkiej olimpiadzie [ZDJĘCIA, FILM] 125 dzieci uczyło się o zdrowiu i bezpieczeństwie podczas XI wojewódzkiej olimpiady przedszkolaków 'Torba Kangura' w Opolu. Wśród konkurencji przygotowanych… » więcej 2023-05-30, godz. 19:30 Ratownicy medyczni rywalizują w Sulisławiu. "To także doskonała forma nauki" To okazja do sprawdzenia umiejętności załóg karetek, a także szansa na wyeliminowanie błędów podczas niesienia pomocy. W Sulisławiu trwają II Opolskie… » więcej 2023-05-30, godz. 18:00 Zawada w planie na przyszły tydzień. GDDKiA o koszeniu poboczy [INTERWENCJA] Na przyszły tydzień mamy zaplanowane koszenia poboczy w Zawadzie - tak Agata Andruszewska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu odpowiada… » więcej 2023-05-30, godz. 17:30 Uchylone drzwi do mieszkania i dwa dni głośnej muzyki. Tak odkryli, że sąsiad nie żyje Trzej świadkowie zeznawali dzisiaj (30.05) przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Do tragicznego zdarzenia podczas libacji… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Sejmik odrzucił petycję w sprawie dobrego imienia św. Jana Pawła II Radni sejmiku województwa opolskiego odrzucili petycję w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wcześniej o nieprzyjmowanie uchwały wnioskowała… » więcej 2023-05-30, godz. 16:30 Ćwiczyli szybkie i skuteczne pomaganie. "Scenariusz zakładał, że doszło do katastrofy w ruchu" [ZDJĘCIA] Autobus na niestrzeżonym przejeździe wjeżdża pod szynobus. 24 pasażerów zostaje rannych i wymaga pomocy. Na miejsce wezwane są służby. Spokojnie, to tylko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »