Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-18, 10:15 Autor: Iwona Tokarska

Uczą szacunku do niepełnosprawnych. Opolanki nagrały film edukacyjny

Alicja Stelmaszczyk i Maria Jabcoń [fot. Iwona Tokarska]
Alicja Stelmaszczyk i Maria Jabcoń [fot. Iwona Tokarska]
Wiele razy spotkały się w swoim życiu z niezręczną sytuacją, dlatego chcą podpowiedzieć mieszkańcom, czego niepełnosprawni sobie... nie życzą. To może być nieodpowiednie słowo, ale też nietaktowny gest.
"Dotknij, poczuj, zrozum - czyli o tolerancji i szacunku do drugiego człowieka" - pod takim hasłem niepełnosprawne mieszkanki Opola Alicja Stelmaszczyk i Maria Jabcoń nagrały film, który jest instrukcją w pigułce, jak nie postępować wobec drugiej osoby. Wideo trwa ponad 4 minuty i przedstawia szereg "wpadek" popełnianych przez pełnosprawnych.

- To są sytuacje, które nam faktycznie się przydarzyły, one nie są zmyślone. Np. stoję w kolejce do sklepu i pani usilnie chce mi pomóc, nawet nie informując mnie o tym, przesuwa mnie, po czym mówi - ja pani pomogę. Czy wzięłaby tak samo dorosłego mężczyznę za ramiona i przesunęła? No raczej nie. Szanujmy swoją przestrzeń, wózek też jest naszą osobistą przestrzenią, tak samo jak biała laska, więc ich nie dotykamy - tłumaczy Marysia Jabcoń, jedna z autorek filmu.

- Jestem osobą, która nie widzi od urodzenia. Ludzie nie wiedzą, jak mają się zachować jeśli mówią: czytałem, widziałem, zobaczyłem. Myślą, że po prostu w świecie osób niewidomych nie używa się takiego słownictwa - dodaje Monika Czerwińska, niewidoma z Opola.

Opolanki same nagrały i zmontowały wideo, a projekt został sfinansowany z budżetu województwa opolskiego.
Maria Jabcoń
Monika Czerwińska

Wiadomości z regionu

2023-05-30, godz. 22:00 Akcja informacyjna dla młodzieży głubczyckiego Rolniczaka, jak bezpiecznie spędzić wakacje W ramach szkolnej akcji ''Bądź bezpieczny na wakacjach'' uczniowie głubczyckiego Rolniczaka mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda profesjonalne udzielenie… » więcej 2023-05-30, godz. 21:00 Do Rozmierzy przyleciało blisko 100 bocianów. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy" Blisko 100 bocianów przyleciało do Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie. Nietypowe zjawisko zauważyli Antoni i Beata Noconiowie, którzy mieszkają z dala od… » więcej 2023-05-30, godz. 20:35 "Sprawdzamy, czy możemy zwalczyć złotą algę". Akcja na Kanale Gliwickim Na Kanale Gliwickim przeprowadzane są eksperymenty, które mają pomóc w walce ze złotymi algami. Do wody wpuszczono dwie substancje zalecane przez fachowców… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Oleska młodzież zachęcała seniorów do integracji i aktywnego spędzania czasu Trzy miesiące trwał w Oleśnie projekt 'Razem szyjemy i seniorów angażujemy'. Przez ten czas grupa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie oraz młodzież… » więcej 2023-05-30, godz. 20:00 Najlepsza nauka jest przez zabawę. Przedszkolaki bawiły się na wojewódzkiej olimpiadzie [ZDJĘCIA, FILM] 125 dzieci uczyło się o zdrowiu i bezpieczeństwie podczas XI wojewódzkiej olimpiady przedszkolaków 'Torba Kangura' w Opolu. Wśród konkurencji przygotowanych… » więcej 2023-05-30, godz. 19:30 Ratownicy medyczni rywalizują w Sulisławiu. "To także doskonała forma nauki" To okazja do sprawdzenia umiejętności załóg karetek, a także szansa na wyeliminowanie błędów podczas niesienia pomocy. W Sulisławiu trwają II Opolskie… » więcej 2023-05-30, godz. 18:00 Zawada w planie na przyszły tydzień. GDDKiA o koszeniu poboczy [INTERWENCJA] Na przyszły tydzień mamy zaplanowane koszenia poboczy w Zawadzie - tak Agata Andruszewska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu odpowiada… » więcej 2023-05-30, godz. 17:30 Uchylone drzwi do mieszkania i dwa dni głośnej muzyki. Tak odkryli, że sąsiad nie żyje Trzej świadkowie zeznawali dzisiaj (30.05) przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Do tragicznego zdarzenia podczas libacji… » więcej 2023-05-30, godz. 17:00 Sejmik odrzucił petycję w sprawie dobrego imienia św. Jana Pawła II Radni sejmiku województwa opolskiego odrzucili petycję w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wcześniej o nieprzyjmowanie uchwały wnioskowała… » więcej 2023-05-30, godz. 16:30 Ćwiczyli szybkie i skuteczne pomaganie. "Scenariusz zakładał, że doszło do katastrofy w ruchu" [ZDJĘCIA] Autobus na niestrzeżonym przejeździe wjeżdża pod szynobus. 24 pasażerów zostaje rannych i wymaga pomocy. Na miejsce wezwane są służby. Spokojnie, to tylko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »