Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-05, 07:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci"

Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji "Kraina Zdrowia Dzieci" w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania byli ważeni i mierzeni, konsultowani przez lekarzy POZ, a następnie kierowani do odpowiednich lekarzy specjalistów. Tych przez cały dzień dyżurowało blisko 40.
- Trafiały do mnie dzieci z nadmierną masą ciała. W wielu przypadkach konieczna będzie praca nad nauką racjonalnego żywienia - mówi Anna Sienicka-Sajkiewicz, dietetyk kliniczny.

- Jest to zdecydowanie problem, tych dzieci z otyłością jest wiele. Bardzo często tak naprawdę to jest praca z rodzicem, umiejętność przekonania dziecka do odpowiedniego jedzenia. Dlatego, że innym problemem jest również to, że dzieci tego powszechnie znanego zdrowego jedzenia, czyli warzyw i owoców, zwyczajnie nie lubią.

- Rodzice mają różnego typu problemy, z którymi się nie mogli dostać do tej pory do lekarza. Jest to kardiolog, endokrynolog, laryngolog i wady postawy. Tych ostatnich było sporo - dodaje Małgorzata Bichun, pediatra.

Zdaniem opolskich rodziców takie akcje są potrzebne, bo na wizyty do wielu lekarzy są bardzo odległe terminy.

-Dostępność dzisiaj lekarzy jest ograniczona, a tutaj mieliśmy wszystko w jednym miejscu. Naprawdę świetny pomysł - mówi tata dwóch dziewczynek. - Bardzo fajna inicjatywa. Ciężko się dostać do lekarza ze zdrowym dzieckiem, a po pandemii, jeżeli się przeszło covida, to też warto sprawdzić dzieci z każdej strony - mówi jedna z kobiet.

- Lekarze powiedzieli, że u mnie jest wszystko dobrze z uszami, dobrze z plecami, ale też, że pół godziny muszę ćwiczyć plecy - mówi Nina. - Mieliśmy bardzo fajną neurologopedyczną wizytę. Tutaj porozmawialiśmy ze specjalistą, bo mamy taki mały problem, dostaliśmy zalecenia i wiemy co robić - dodaje jedna z mam.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy akcja "Kraina Zdrowia Dzieci" odbyła się w 2021 roku w siedzibie NFZ.
Anna Sienicka-Sajkiewicz, Małgorzata Bichun
rodzice

Wiadomości z regionu

2023-03-26, godz. 13:29 Kolorowo i różnorodnie na jarmarku wielkanocnym w Tułowicach Zajączki, pisanki, baranki czy bazie można było kupić dzisiaj (26.03) przy Tułowickim Ośrodku Kultury na jarmarku wielkanocnym. Impreza była połączona… » więcej 2023-03-26, godz. 13:15 Opole: Co z byłymi kortami? Miasto zapowiada konsultacje, a rada dzielnicy chce, żeby zapłaciło za sprzątanie Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ratusza co dalej z terenami po byłych kortach przy ul. Katowickiej w Opolu, za dawnym kinem Kraków. Adam Leszczyński, rzecznik… » więcej 2023-03-26, godz. 13:00 Collegium Nobilium Opoliense czeka na nowych liderów Do końca marca trwa rekrutacja do szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense. Została ona założona w 2012 roku w Opolu przez Stowarzyszenie Horyzonty, w… » więcej 2023-03-26, godz. 11:45 Rekordowy rok dla Banku Żywności w Opolu. Prawie 1400 ton żywności Blisko 1400 ton produktów spożywczych wydał Bank Żywności w Opolu osobom potrzebującym z całego województwa przez cały ubiegły rok. » więcej 2023-03-26, godz. 06:00 Będą rzuty granatem i grochówka! Znów będzie można poćwiczyć z wojskiem Ruszyły zapisy na kolejną edycję akcji 'Trenuj z wojskiem' u opolskich logistyków. To inicjatywa ogólnopolska w ramach której chętni mogą spędzić pełny… » więcej 2023-03-25, godz. 23:00 Najmłodsi poznali sekrety pszczół. Otwarcie sezonu w pasiece Miodowy ZAKątek Mimo kapryśnej pogody udało się dzisiaj (25.03) oficjalnie otworzyć sezon w pasiece Miodowy ZAKątek, która znajduje się przy oczyszczalni Piskorzowiec Grupy… » więcej 2023-03-25, godz. 20:00 Cała gmina wysprzątana. Tak Dąbrowa szykuje się do święta Przyjmij wyzwanie - wspólne sprzątanie. Mieszkańcy 13 miejscowości gminy Dąbrowa stanęli ramię w ramię i posprzątali okolice. Inicjatywa to wstęp do… » więcej 2023-03-25, godz. 19:30 Hospicjum Betania organizuje I charytatywny kiermasz wielkanocny Stroiki, bazie i inne świąteczne ozdoby będzie można nabyć w niedzielę (26.03) podczas I charytatywnego kiermaszu wielkanocnego przed opolską Betanią… » więcej 2023-03-25, godz. 19:00 W Głubczycach można usiąść na jednej ławce z aniołem Na rynku w Głubczycach uroczyście odsłonięto dzisiaj (25.03) ławkę z aniołem. Ma to być miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom, gdzie każdy będzie… » więcej 2023-03-25, godz. 17:45 Pupile "na przełamanie" własnych fobii? Z wizytą na giełdzie terrarystycznej [ZDJĘCIA] Nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, nie trzeba kupować zabawek, a jest okazja poznać ich mało znany świat. Hodowcy pająków, gekonów, żółwi, węży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »