Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-04, 16:20 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą

Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kraina Zdrowia Dzieci w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem "Kraina Zdrowia Dzieci". Chętni mogą skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów i lekarzy POZ bez skierowania i bez wcześniejszej rejestracji.
- To największe przedsięwzięcie zdrowotne skierowane w stronę dzieci - mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Epidemia spowodowała ogromne szkody w zdrowiu całej społeczności polskiej czy Europy. Niestety nie ominęła dzieci, a opieka nad dziećmi i pomoc dzieciom jest priorytetem zarówno ministra zdrowia jak i Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Byłyśmy u laryngologa, teraz idziemy do kardiologa, widzę pulmonolog jest, może pójdziemy - mówi jedna z mam. - Skorzystamy z każdej opcji, to dobra inicjatywa, bo przecież normalnie to wszyscy leczymy się prywatnie ze względu na to, że są bardzo długie terminy - dodaje kolejny rodzic.

- Mamy pocovidowy dług wobec dzieci i całego społeczeństwa, chcemy sprawdzić stan tych dzieci - wyjaśnia Beata Cyganiuk, pełniąca obowiązki dyrektora opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Najpierw jest ważenie i mierzenie, później jest lekarz POZ. Pediatrzy sprawdzają i kontrolują dziecko, które następnie otrzymuje tzw. książeczkę zdrowia, gdzie lekarz zaznacza, do którego specjalisty dziecko musi się udać. Mamy m.in. laryngologa, ortopedę czy kardiologa, ale mamy też gabinety USG, gabinety kardiologiczne. Łącznie około 40 specjalistów.

Poseł PiS Violetta Porowska, która jest członkinią sejmowej komisji zdrowia, podkreśla, że raport o stanie zdrowia dzieci po pandemii jest zatrważający. - Dzisiaj ponad 30% dzieci ma problemy z otyłością. Otyłością nie nadwagą. Co więcej, u 27% dzieci notujemy podwyższone ciśnienie, co jest już bardzo poważną kwestią w tak przecież młodym wieku. Jest co robić, musimy absolutnie reagować - mówi.

- Wiele osób jest w to zaangażowanych i to piękne, że jeśli chodzi o zdrowie i profilaktykę dzieciaków to tak naprawdę łączymy się, jednoczymy w ważnej sprawie - mówi poseł PiS Katarzyna Czochara.

- Jako miasto udostępniliśmy obiekt, nie mieliśmy wątpliwości, że warto. Sam jako rodzic też pewnie skorzystam. Zapraszam wszystkich - dodaje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura zauważa, że taka akcja opolskiego oddziału NFZ pokazuje, jak należy uczyć odpowiedzialności za swoje ciało od najmłodszych lat. - Dużo jeszcze pracy przed nami tej świadomościowej. Tego żebyśmy wiedzieli, że jesteśmy odpowiedzialni za nasz organizm, że musimy dbać o to, żeby się dobrze odżywiać, żebyśmy się ruszali i abyśmy też dbali o naszą kondycję psychiczną - dodaje.

- Liczba chętnych pokazuje, że bardzo potrzebny jest dostęp do różnych specjalistów - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Będę będę namawiał do tego również powiaty opolskie, żeby to promieniowało, żeby tego typu eventy i wydarzenia odbywały się w każdym powiecie województwa opolskiego. Skoro tutaj rodzice z całego województwa przyjeżdżają to znaczy, że zapotrzebowanie w powiatach też jest.

Na miejscu przygotowano także animacje i atrakcje dla dzieci. M.in. trening z piłkarzami Odry Opole, pokazy judo czy kurs pierwszej pomocy.
Filip Nowak, rodzice
Beata Cyganiuk
Violetta Porowska, Katarzyna Czochara, Arkadiusz Wiśniewski
Zuzanna Donath-Kasiura
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-03-21, godz. 20:40 Odtworzyli dawne mury obronne miasta. Nietypowa akcja z okazji urodzin Ujazdu Jak dawniej wyglądały mury obronne Ujazdu? W mieście zorganizowano dzisiaj (21.03) specjalną akcję, która polegała na ustawieniu się ramię w ramię blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Dotacja jest, radości brak. Ciąg dalszy dyskusji o południowej obwodnicy Nysy Podpisanie umowy o rządową dotację nie zamyka tematu przebiegu obwodnicy południowej Nysy. Urząd marszałkowski, jako inwestor, preferuje wariant obiegający… » więcej 2023-03-21, godz. 19:40 Marsz upamiętniający św. Jana Pawła II przejdzie także w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle dołącza do miast organizujących marsz w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia. Rozpocznie je msza o godzinie… » więcej 2023-03-21, godz. 18:40 "Jest wiosna, to musi być kolorowo". W Namysłowie zachęcano do siania kwiatów Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny namysłowski magistrat zachęcał mieszkańców do wspólnego dbania o pszczoły. Pomóc w tym mają nasiona miododajnych… » więcej 2023-03-21, godz. 18:30 Dzień wagarowicza na motorach, czyli 20. ZSMotka w opolskim "mechaniczniaku" [ZDJĘCIA] Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu spędzili pierwszy dzień wiosny na... motorach. Na szkolnym placu w ramach jubileuszowej 20. ZSMotki pojawiły… » więcej 2023-03-21, godz. 18:05 Zderzenie dwóch osobówek na DW 409. Kierowca skody uciekł [VIDEO] Uderzył w jadący z naprzeciwka samochód, a następnie uciekł. Dyżurny strzeleckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego… » więcej 2023-03-21, godz. 17:40 Witali wiosnę z Odrą Opole. Dzieci z PSP nr 5 w Opolu rywalizowały na piłkarskim torze przeszkód Witali wiosnę na sportowo. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wzięły dziś (21.03) udział w akcji 'Pierwszy dzień wiosny z Odrą Opole'… » więcej 2023-03-21, godz. 16:39 Zderzenie osobówki ze śmieciarką koło Krapkowic Groźnie wyglądający wypadek w Steblowie koło Krapkowic. Na prostym odcinku drogi 51-letni mieszkaniec Prudnika, bokiem swojego auta osobowego, uderzył w … » więcej 2023-03-21, godz. 16:30 Zamiast wagarów, dni otwarte. Szkoły w pierwszy dzień wiosny stawiają na promocję Pokazy w pracowniach chemicznych, fizycznych, przedstawienia teatralne, a nawet symulacje operacji na sercu. Od kilku lat szkoły średnie wykorzystują pierwszy… » więcej 2023-03-21, godz. 16:20 "Działamy zgodnie z prawem". Straż miejska o zasadach parkowania przy postojach taxi - Działamy zgodnie z przepisami - tak do zarzutów o rzekomym niesłusznym zakładaniu blokady na koła odnosi się Straż Miejska w Opolu. Przypomnijmy, do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »