Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-30, 09:15 Autor: Bogusław Kalisz

Obwodnica Nysy. Spory o przebieg nowej drogi

Obwodnica Nysy [fot. Marcin Boczek]
Obwodnica Nysy [fot. Marcin Boczek]
Obwodnica Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Obwodnica Nysy [fot. Daniel Klimczak]
Kordian Kolbiarz fot. R.Juranek
Kordian Kolbiarz fot. R.Juranek
- Koncepcja samorządu dotycząca budowy obwodnicy Nysy jest niekorzystna, ale jeśli mamy wybór ta albo żadna, to mimo wszystko chcemy, żeby obwodnica powstała - powiedział w "Porannej Romowie Radia Opole" Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Przypomnijmy, mieszkańcy Hajduk Nyskich mówią stanowcze „Nie” zaproponowanemu przebiegowi planowanej obwodnicy. Ich zdaniem droga odetnie tę miejscowość od Nysy. Apelują do władz samorządu, aby obwodnica przebiegała zgodnie z pierwotną koncepcją, czyli od ronda w Niwnicy pomiędzy miejscowościami Hajduki Nyskie i Kępnica oraz omijającą Przełęk.
- Hajduki leżą bardzo blisko Nysy i ten teren między Hajdukami a Nysą faktycznie jest bardzo mocno zagospodarowany przez budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne domy. Powstanie obwodnicy ten proces przerwie i to dosyć drastycznie. To jest bardzo złe rozwiązanie, natomiast jeżeli nie można tak zrobić, aby uwzględnić interes całej Nysy i mieszkańców Hajduk, także tych nowych mieszkańców, to ta obwodnica musi niestety biec tą nitką między Hajdukami a Nysą i przechodzić przed Przełękiem, czyli mieszkańcy Przełęku nic na tej obwodnicy nie zyskają - dodaje.

- Od roku podnosimy sprawę obwodnicy, nasze zdanie nie jest brane pod uwagę. Wygrał rachunek ekonomiczny - dodaje gość Radia Opole.

- My się z tym musimy pogodzić. Jeżeli nie mamy wpływu na przebieg obwodnicy, bo nie mamy, jak się okazuje, nasze prośby i wnioski nie są wysłuchiwane, bo nie są, więc mówimy - budujcie. Obwodnica Nysie jest potrzebna, natomiast bardzo żałujemy, jest nam bardzo przykro, że po raz kolejny interes mieszkańców został postawiony na kolejnym drugim, trzecim planie. Wygrał rachunek ekonomiczny, który nie do końca jest dla nas tym, na czym powinna się opierać idea zrównoważonego rozwoju całego województwa - podkreśla burmistrz Nysy.

Zdaniem Szymona Ogłazy, członka zarządu województwa opolskiego, na obecnym etapie obwodnica Nysy wzbudza za dużo emocji i wyraził nadzieję, że uda się zbudować wspólne stanowisko.
Kordian Kolbiarz
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 18:00 Kolejna ulica w Koźlu zyska historyczny charakter. Ruszyła przebudowa Złotniczej Swój historyczny charakter odzyska ulica Złotnicza w Koźlu. Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają prace remontowe. » więcej 2023-06-06, godz. 17:15 Targi o przełamywaniu barier i dostępności w CWK w Opolu. To inicjatywa PFRON Aplikacje dla niewidomych, elektryczne wózki inwalidzkie i wyciągi rehabilitacyjne - to na stoiskach. Do tego strefa doświadczania niepełnosprawności, konferencje… » więcej 2023-06-06, godz. 17:00 Niespokojne popołudnie na drogach. Wypadki w Nowych Kotkowicach i Włodarach W miejscowości Włodary koło Korfantowa doszło do zderzenia dwóch jednośladów - motocykla i skutera. Jedna osoba z obrażeniami została zabrana do szpitala… » więcej 2023-06-06, godz. 16:21 Medyczne gry symulacyjne na Uniwersytecie Opolskim. "Poziom bardzo wysoki" Nietrzeźwi pacjenci na szpitalnym oddziale ratunkowym czy pacjentka niepoinformowana o planowym zabiegu. Z takimi scenariuszami musiały poradzić sobie trzy… » więcej 2023-06-06, godz. 15:40 Firma LUZ nadal może kursować z Kluczborka do Opola. Stanowisko marszałka 'Firma LUZ może nadal kursować między Opolem a Kluczborkiem, ale nagle pozostawiła pasażerów bez transportu'. Tak Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »