Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-19, 09:53 Autor: Justyna Maćkowiak

Zmiana przebiegu drogi może być zbyt kosztowna. Wicemarszałek o obwodnicy Nysy

[fot. Daniel Klimczak]
[fot. Daniel Klimczak]
Szymon Ogłaza [fot. Barbara Więcek]
Szymon Ogłaza [fot. Barbara Więcek]
- Wybierając wariant przebiegu południowej obwodnicy Nysy kierowaliśmy się między innymi miejscowym planem zagospodarowania - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, odnosząc się do przeprowadzonych właśnie konsultacji w sprawie przebiegu obwodnicy Nysy. Zastrzeżenia co do preferowanego wariantu zgłosił między innymi wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz, który uważa, że brakuje dialogu w tej sprawie.
- Zmiana przebiegu obwodnicy może oznaczać, że jej budowa będzie znacznie droższa, na co nie będzie nas stać - dodał gość Radia Opole. - Podstawowym argumentem, dlaczego trasa jest przy Nysie, są uwarunkowania terenu. Gdybyśmy chcieli przesunąć obwodnicę na południe, czyli wpiąć się poniżej Podkamienia albo poniżej Przełęku, wówczas spotykamy się z dużo trudniejszymi warunkami terenowymi i musimy budować na nasypie. To powoduje, że obwodnica jest znacznie droższa i przestanie nas na nią stać. Pomysł obwodnicy nie wyszedł ze strony Nysy, tylko ze strony samorządu województwa opolskiego. To my zgłosiliśmy ją do rządowego programu. Nikt wcześniej w Nysie nie występował o budowę tej drogi. To nasza inicjatywa, nasze pieniądze i nasza droga - zaznacza Szymon Ogłaza.

- To odchylenie na drodze to ukłon w stronę mieszkańców Podkamienia, czyli tej pierwszej miejscowości, która jest pod Nysą. Pierwotna trasa miała się zaczynać zaraz za Podkamieniem, patrząc od strony Głuchołaz i omijać Nysę. Ale ponieważ istnieje proste i niezbyt kosztowne rozwiązanie, żeby jeszcze jednak ten Podkanień ująć, to uwzględniliśmy to.

Wiceburmistrz Marek Rymarz twierdził, że tym samym będzie kierowcy jadący tą trasą będą musieli nadrabiać 15 kilometrów. - Mówimy o 7 kilometrach - odpowiada Szymon Ogłaza i dodaje, że wystąpienia wiceburmistrza nie są poparte petycjami mieszkańców. W najbliższych miesiącach odbędą się konsultacje z mieszkańcami Nysy. Wcześniej jednak zarząd województwa będzie składać wniosek o decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

- W tym roku przed nami 10 dużych inwestycji drogowych w regionie i kilkadziesiąt mniejszych zadań - przypomniał także Szymon Ogłaza w Porannej Rozmowie Radia Opole. Tegoroczny budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu jest rekordowy - wynosi 300 mln złotych.
Szymon Ogłaza cz. 1
Szymon Ogłaza cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 21:10 Nad wodą trzeźwość, ostrożność i pilnowanie dzieci - apeluje policja O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą przypomina opolska policja u progu długiego weekendu. » więcej 2023-06-07, godz. 21:00 Trwają przygotowania do Bożego Ciała. O świcie mieszkańcy ułożą tradycyjne kwietne dywany Mieszkańcy Zalesia Śląskiego, Olszowej, Zimnej Wódki i Klucza szykują się do Bożego Ciała. To właśnie te cztery wioski w powiecie strzeleckim słyną… » więcej 2023-06-07, godz. 19:30 Lista potrzeb jest długa. Ruszyła pomoc dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 19:06 Bezpłatne leczenie bezpłodności na Opolszczyźnie. Ruszył program UMWO Rusza bezpłatny program leczenia bezpłodności w regionie 'Szansa na rodzicielstwo'. Przez dwa lata skorzystać z niego będzie mogło 260 par z Opolszczyzny… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Trzecia droga i rozmowy o Polsce marzeń. Akcja Polski 2050 w Opolu Działacze opolskich struktur Polski 2050 Szymona Hołowni pytali mieszkańców Opola, o jakiej Polsce marzą i proponowali tzw. trzecią drogę w nadchodzących… » więcej 2023-06-07, godz. 19:00 Strzeleccy policjanci dostali nowoczesny alkomat 22 tys. zł kosztował nowoczesny alkomat, który trafił do strzeleckich policjantów. Zapłaciły za niego gminy powiatu strzeleckiego i starostwo, a 2 tys… » więcej 2023-06-07, godz. 17:27 Niespokojny początek długiego weekendu. Mamy poważny wypadek na DK40 [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, są utrudnienia w ruchu na DK 40 między Pokrzywnicą a Twardawą. To trasa Kędzierzyn-Koźle - Głogówek. » więcej 2023-06-07, godz. 16:49 PSL pyta o sytuację w KOWR. W tle kwestia przetargu na grunty i zwolnienia Dlaczego nikt nie informuje o unieważnieniu przetargu na dzierżawę gruntów po firmie Top Farms? Między innymi takie pytanie do przedstawicieli Krajowego Ośrodka… » więcej 2023-06-07, godz. 16:45 "Obudziliśmy świadomość bycia obywatelem". Happening w 25. rocznicę obrony województwa [ZDJĘCIA] Mija 25 lat od 'łańcucha nadziei' w obronie województwa. Przypomnijmy, w marcu 1998 roku według rządowego projektu Opolszczyzna miała zniknąć z administracyjnej… » więcej 2023-06-07, godz. 15:44 Opole: zsypy w blokach na os. Armii Krajowej do likwidacji. Rusza kolejny etap Program nie będzie finansowany z funduszu remontowego, a z dotacji miejskich - przekonuje Arkadiusz Kowara, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Opolu. Chodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »