Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-08, 21:45 Autor: Witold Wośtak

Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna"

Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Lędzin [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Lędzin [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Lędzin [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie informacyjne w sprawie obwodnicy Lędzin [fot. Witold Wośtak]
Cztery warianty obwodnicy Lędzin proponowane przez GDDKiA [fot. Witold Wośtak]
Cztery warianty obwodnicy Lędzin proponowane przez GDDKiA [fot. Witold Wośtak]
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola.
Mieszkańcy mieli wiele zastrzeżeń co do zaproponowanych przez opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czterech wariantów przebiegu drogi. Chodziło między innymi o rzekomo niedużą odległość od zabudowań i kupionych działek - wywiązała się długa dyskusja i spotkanie trwało trzy godziny.

Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA, cieszył się z dużego zaangażowania mieszkańców.

- Zdajemy sobie sprawę, że rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna. To wymaga pewnych kompromisów, wymaga dialogu, aby doprowadzić do wypracowania rozwiązania optymalnego. Mieszkańcy nie zawiedli, licznie uczestniczyli w tym spotkaniu i przedstawiali merytoryczne wnioski, z którymi zapoznamy się w najbliższych dniach.

Andrzej Wianecki, właściciel gruntów w Lędzinach, zaproponował piąty przebieg rozpoczynający się na wysokości centrum handlowego Turawa Park.

- To wariant likwidujący problem ze wszystkimi skrzyżowaniami, poza jednym z drogą na Niwki. Użytkownicy drogi krajowej 46 włączają się za Dębską Kuźnią w kierunku Ozimka i na wysokości Turawa Park w obwodnicę Opola. Tam można zrobić porządny węzeł komunikacyjny, żeby do centrum handlowego dało się zjechać z dwóch kierunków obwodnicy, a nie tylko z jednej strony.

Do 3 marca Generalna Dyrekcja poczeka na wnioski składane przez mieszkańców, a później zostanie opublikowany raport z odniesieniem do uwag. Według założeń obwodnica o długości 3 kilometrów ma zostać wybudowana do 2029 roku.

Więcej opinii w tej sprawie zaprezentujemy w jutrzejszym (09.02) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Rafał Pydych
Andrzej Wianecki

Wiadomości z regionu

2024-02-23, godz. 09:00 Krapkowice i Gogolin będą aplikowały o dofinansowanie do budowy Mostu Południowego Gminy Krapkowice i Gogolin będą składać wniosek do rządowego programu 'Mosty dla regionów' na budowę Mostu Południowego. Samorządy mają już gotową… » więcej 2024-02-23, godz. 08:15 W weekend możliwe pogorszenie jakości wody w Opolu Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu informuje, że w najbliższy weekend (24-25.02) zostaną przeprowadzone punktowe prace remontowe na głównej magistrali… » więcej 2024-02-22, godz. 20:01 W Głuchołazach z ogromnej fali uchodźców pozostali już tylko Ukraińcy mający pracę W gminie Głuchołazy znacznie ubyło uchodźców z Ukrainy. W sobotę (24.02) przypada druga rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na to państwo. Militarny atak… » więcej 2024-02-22, godz. 19:57 "Opolskie 20 lat w UE''. Spotkanie z mieszkańcami Nysy Edukacja, inwestycje drogowe i współpraca - to niektóre z tematów, które wojewoda Monika Jurek i marszałek Andrzej Buła poruszali podczas spotkania się… » więcej 2024-02-22, godz. 18:15 Sprawa Sergieja B. ponownie na wokandzie Na wokandę sądu w Opolu wróciła sprawa Sergieja B., Białorusina z polskim paszportem. » więcej 2024-02-22, godz. 17:18 Seniorka z Zawadzkiego padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Straty mogły być wyższe 30 tysięcy złotych w wyniku oszustwa metodą 'na policjanta' straciła 81-letnia mieszkanka Zawadzkiego. Oszust poinformował seniorkę, że jej pieniądze chcą… » więcej 2024-02-22, godz. 17:04 Eurovelo 9 przez Głuchołazy z nową ścieżką Samorządowcy z Głuchołaz w porozumieniu z Czechami zmienili przebieg międzynarodowego szlaku rowerowego EuroVelo 9. Teraz cykliści mogą ominąć ruchliwe… » więcej 2024-02-22, godz. 16:53 Oleska firma zainwestuje w strefie ekonomicznej 20 milionów złotych. To będzie trzecia hala 20 milionów złotych zainwestuje spółka Wisen z Olesna w tamtejszej strefie ekonomicznej. Tereny należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której… » więcej 2024-02-22, godz. 16:46 Pobicie w Kędzierzynie-Koźlu. Ruszył proces Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Piotra K. Mężczyzna oskarżony jest o pobicie i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innego mężczyzny. Do zdarzenia… » więcej 2024-02-22, godz. 16:15 Upływający czas, walka dobra ze złem w spektaklu "Momo" w opolskich lalkach [ZDJĘCIA] Przed nami kolejna lutowa premiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Tym razem na Dużej Scenie zobaczymy przedstawienie 'Momo'. To adaptacja książki Michaela… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »