Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-09, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Który wariant zadowoli wszystkich mieszkańców? Wójt Florian Ciecior o obwodnicy Lędzin

Lędziny [fot. archiwum GDDKiA w Opolu]
Lędziny [fot. archiwum GDDKiA w Opolu]
Florian Ciecior [fot. Marcin Skomudek]
Florian Ciecior [fot. Marcin Skomudek]
- Obwodnica Lędzin jest bardzo potrzebna, mieszkańcy od kilkunastu lat czekają na tę inwestycję, ponieważ przez centrum miejscowości przebiega droga krajowa nr 46 - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt gminy Chrząstowice Florian Ciecior.
Wczoraj (08.02) odbyło się spotkanie przedstawicieli opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z mieszkańcami Lędzin i okolicznych miejscowości. Przedstawiono na nim 4 warianty budowy obwodnicy. - Problemem jest wybór wariantu przebiegu drogi. Mieszkańcy nie chcą, aby obejście miejscowości sąsiadowało bezpośrednio z ich posesjami. Ale jest jedna koncepcja, która zakłada przebieg drogi w większej odległości od domów - dodaje gość Radia Opole.

- Jest jeden wariant, który, wydaje mi się, jest akceptowany przez większość mieszkańców Lędzin. To będzie wariant na południu, ale bardziej oddalony od domów. Bez względu na to, który wariant zostanie wybrany, na pewno nie zadowoli wszystkich mieszkańców - nie ma wątpliwości Florian Ciecior i odnosi się do piątego wariantu drogi, zaproponowanego przez jednego z mieszkańców z dużym węzłem komunikacyjnym w okolicach Turawa Park. - To nie był do końca wariant obwodnicy, to był zupełnie nowy wytyczony szlak przebiegu DK 46. Jestem raczej realistą, ta obwodnica się pojawiła w programie rządowym budowy 100 obwodnic i tu jest nakreślona perspektywa, czyli jak długa ma być ta droga i co ona ma za zadanie, czyli ma omijać miejscowość Lędziny. Także nie widzę dużych szans, żeby ta piąta propozycja miała szansę zrealizowania.

- Jeden z wariantów południowych obwodnicy został uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego i osoby kupujące działki np. pod budowę domów musiały brać pod uwagę możliwość budowy drogi - zaznacza wójt gminy Chrząstowice. - Jeżeli mówimy o stronie północnej, to tam rzeczywiście mogą być sytuacje, że ktoś kupił działkę, szczególnie chodzi o tereny w kierunku Zbicka, tam droga będzie przecinała tereny inwestycyjne, które są w planie miejscowym. Może wystąpić problem z komunikacją.

Na uwagi mieszkańców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poczeka jeszcze do 3 marca, po czym opublikuje raport z odniesieniem się do tych uwag.

Inwestycja powstanie w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030". Obecnie trwa opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla obwodnicy Lędzin. Koszt tych prac przygotowawczych to 1 mln 700 tys. zł. Realizacja inwestycji jest przewidziana na lata 2026-2029.
Florian Ciecior cz. 1
Florian Ciecior cz. 2
Florian Ciecior cz. 3

Wiadomości z regionu

2023-03-29, godz. 10:03 "Rolnicy chcą się rozwijać". Antoni Konopka o dzierżawie gruntów, które wrócą do Skarbu Państwa - Widoczny jest olbrzymi głód ziemi, rolnicy chcą się rozwijać, a do tego jest konieczne powiększanie gospodarstw - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Będą dwa pasy zamiast jednego. GDDKiA rozbuduje DK46 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu przygotowuje się do rozbudowy niespełna 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 46 na odcinku od Dąbrowy… » więcej 2023-03-29, godz. 06:00 Dwoje lekarzy wzmacnia kluczborską internę. Oddział wznawia dziś pracę Oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku wraca od środy (29.03) do normalnego funkcjonowania. » więcej 2023-03-28, godz. 19:15 W nocy czasowe zamknięcie węzła Krapkowice na autostradzie A4 Uwaga kierowcy! Autostradowy węzeł Krapkowice będzie czasowo nieczynny dla ruchu samochodowego. Drogowcy zamkną go dziś w nocy (z 28.03 na 29.03). Jak informuje… » więcej 2023-03-28, godz. 19:00 W opolskiej katedrze trwa wielkie wiercenie. Geotechnicy badają mury i podłoże Po wielu tygodniach przerwy archeolodzy powrócili do opolskiej katedry. Jednak na razie nie odkrywają, a nadzorują badania geotechniczne. Są one konieczne… » więcej 2023-03-28, godz. 18:30 Dziecko spadło z huśtawki. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR Wypadek z udziałem dziecka w Górażdżach. Przy ul. Chorulskiej dziecko spadło z huśtawki z wysokości ok. 6 metrów. Do tego zdarzenia doszło dziś (28.03)… » więcej 2023-03-28, godz. 18:22 Partia Zielonych pyta o Odrę. Mają plan, jak zadbać o rzekę - Mija pół roku, a w sprawie Odry nic nie zrobiono - tak uważają przedstawiciele partii Zielonych. Dziś (28.03) w Opolu podczas konferencji prasowej apelowali… » więcej 2023-03-28, godz. 16:54 Biegać każdy może. Mieszkańcy gminy Ujazd trenują pod okiem profesjonalnego trenera Darmowe treningi biegowe to kolejna akcja w gminie Ujazd. Spotkania mają jak najlepiej przygotować mieszkańców do Charytatywnego Biegu Śladami Zeflika, a… » więcej 2023-03-28, godz. 16:00 To już pewne. Egzaminy na prawo jazdy w opolskim WORD będą droższe Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Dziś (28.03) radni sejmiku województwa opolskiego zdecydowali, że przyszli kierowcy zapłacą więcej zarówno za egzamin… » więcej 2023-03-28, godz. 15:00 Prudnik: aby zapobiec katastrofie budowlanej, rozebrano wieżę widokową Rozebrano 15-metrową wieżę na Koziej Górze nieopodal Prudnika. Była ona znakomitym punktem widokowym na miasto i okolice. Natomiast jej drewniana konstrukcja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »