Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-24, 17:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Radny kontra prezydent. Spór o wyniki finansowe w WiK Opole

WiK w Opolu [fot. Marcin Boczek]
WiK w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Sławomir Batko [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sławomir Batko [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
- Wskazując na wyniki finansowe opolskich wodociągów i cen za wodę i ścieki, prezydent Opola dopuścił się manipulacji - mówił podczas konferencji prasowej Sławomir Batko, radny Opola z ramienia Solidarnej Polski. W ten sposób odniósł się do publikacji w mediach społecznościowych, w których Arkadiusz Wiśniewski zaprezentował tabelę cen za wodę i ścieki. Jak czytamy w poście prezydenta miasta: "Za rządów prezesa Jakiego w WiK Opole, spółka 3 razy wnioskowała o podwyżki cen. W 2017 o 16,6%, w 2019 r. o 17,9% i w 2020 o 19,9% w czasach, gdy inflacja była niska. "
- Prezydent w wygodny dla siebie sposób pokazuje i manipuluje tymi danymi, żeby przedstawić zarząd i Ireneusza Jakiego w złym świetle - mówił Sławomir Batko. - Pan prezydent wskazuje jakoby nie miał zupełnie wpływu na to, co się w spółce dzieje. On powołuje się oczywiście na zarząd, ale przecież pan prezydent jest właścicielem. On reprezentuje gminę Opole, czyli nas mieszkańców jako właściciela w spółce, a zatem nie wierzę w to, że wszelkiego rodzaju podwyżki i wnioski nie są uzgadniane przede wszystkim z panem prezydentem.

Zdaniem radnego Sławomira Batki wyniki finansowe spółki były zgoła odmienne w ostatnich latach, niż komunikuje to prezydent Opola. - Pan prezydent ujmuje te wyniki bez dotacji, bez amortyzacji, a to jest niezgodne z ustawą o rachunkowości i wyniki spółki zawsze podawane są w sprawozdaniu finansowym w ujęciu tych zmiennych. Przypomnę, że one w ostatnich latach 2015-2020 były wynikami bardzo dobrymi - dodaje.

Rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński odpowiada, że w ten sposób radny Solidarnej Polski broni Ireneusza Jakiego, za każdym razem nieświadomie udowadniając, że prezes nie jest spółce potrzebny. - Bo po co w WiK prezes, który zarabia rocznie około pół miliona złotych, a gdy dochodzi do podejmowania decyzji, wówczas zrzuca odpowiedzialność na wszystkich wokół. Taka postawa radnemu z Solidarnej Polski nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, wychwala on prezesa Jakiego pod niebiosa. Skoro tak reaguje na sytuację w WiK i mu to nie przeszkadza, to mam obawy, jak funkcjonują spółki, w których zasiadają "eksperci" z Solidarnej Polski.

- Skoro nie ma podpisu na dokumencie, więc prezes umywa ręce. A zgodnie z Kodeksem spółek handlowych prezes ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie przedsiębiorstwa, również za rzeczy, pod którymi się nie podpisał - dodaje Adam Leszczyński.
Sławomir Batko cz.1
Sławomir Batko cz.2
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »