Radio Opole » Gospodarka
2023-01-13, 11:56 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Rada nadzorcza WiK wznowiła obrady. W tle konflikt prezesa i członków rady

Od lewej: Ireneusz Jaki, Mateusz Filipowski [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Od lewej: Ireneusz Jaki, Mateusz Filipowski [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Paweł Kawecki [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Paweł Kawecki [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Trwa kolejne posiedzenie rady nadzorczej spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Przed jej rozpoczęciem konferencję prasową zwołali prezes spółki WiK Ireneusz Jaki oraz były wiceprezes Mateusz Filipowski.
- Przez 7 lat, gdy razem tutaj pracowaliśmy, spółka wypracowywała rekordowe zyski. Co roku odprowadzana była dywidenda do miasta - mówił Mateusz Filipowski, były wiceprezes WiK. - Spółka przez ten czas miała najniższe ceny za wodę i ścieki w całej Polsce. Spółka rekordowo inwestowała. Owocem tego jest np. oczyszczalnia ścieków, na którą pozyskaliśmy w całości finansowanie. To były pieniądze spółki, bez pieniędzy miasta i pieniądze, które udało się uzyskać z funduszy europejskich.

- Rada nadzorcza zamiast zajmować się sprawami istotnymi dla spółki, cały czas zajmuje się rzekomym mobbingiem - mówi Ireneusz Jaki, prezes spółki. - Chciałbym zobaczyć jakiekolwiek dokumenty w tej sprawie, że coś takiego miało miejsce, jeżeli takie są, to proszę je pokazać, jeżeli ich nie ma, to proszę o zaprzestaniu mówienia o tym w przestrzeni publicznej. Chcę tylko przypomnieć, że wyrokiem Sądu Najwyższego mobbing uznawany jest tylko i wyłącznie przez sąd i tylko wtedy możemy o tym zjawisku mówić. Dziś mamy zarzuty prokuratorskie, pierwsze decyzje potwierdzające duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez członków zarządu, którzy zostali desygnowani przez udziałowca większościowego, czyli przez miasto do zarządu i rada nadzorcza w tej sprawie nie zrobiła nic.

Jak informuje prezes Jaki, obecnie niektóre wydziały spółki w ogóle nie pracują, a pracownicy są oddelegowani do pracy zdalnej. - Po powrocie do pracy nie widziałem jeszcze tak szarej spółki ludzi, których nie widać. Bywam w spółce po kilka dni, jeżeli chcę jakikolwiek dokument, to on najpierw musi być poprzedzony analizą przez dwóch członków zarządu - mówi.

Paweł Kawecki, członek zarządu WiK odpowiada, że każdej osobie przysługuje prawo domniemania niewinności i dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok sądu, o mobbingu nie można mówić. W jego ocenie, komunikat prezesa był kierowany do całej załogi, więc była to próba zastraszenia, co nosi znamiona mobbingu. - Odnosząc się do tematu dywidendy, panowie przemilczeli wynik finansowy za 2021 rok - mówi. - Po drugie, obaj panowie przemilczają, że podpisali umowę inwestycyjną, w której zobowiązała się spółka, łącznie z miastem i funduszem, że dywidend nie będzie. Więc to, że ich teraz nie ma, to nie jest to, że spółka jest źle zarządzana, że prezydent nie chce. Nie. Strony się umówiły, zapisały to w umowie, że dywidend nie będzie.

- W kwestii ograniczania dostępu do informacji, jest to lekka półprawda. Każdy z nas ma dostęp do Zintegrowanego Systemu Informatycznego. Wszystko, co wchodzi do spółki, tam jest - dodaje.
Mateusz Filipowski
Ireneusz Jaki
Paweł Kawecki

Gospodarka

2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej 2023-03-21, godz. 17:30 Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opole: dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00 Nowe zadania GDDKiA na 2023 rok. W planach "ekspresówka" i kilka "krajówek" Opolski oddział GDDKiA ogłosił plany inwestycyjne na 2023 rok. Największym zadaniem jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 na odcinku pomiędzy… » więcej 2023-03-19, godz. 10:40 Od przedszkolaka do seniora - unijne pieniądze na rynek pracy Dzięki działaniom realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje albo zmienić pracę. » więcej 2023-03-18, godz. 13:00 Nie płacą czynszu. Opolskie zajęło drugie miejsce w kraju Mieszkańcy Opolszczyzny na drugim miejscu w kraju pod względem zadłużeń czynszowych. Administratorom budynków zalegają 45,3 mln złotych. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15 Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej 2023-03-17, godz. 19:30 Prudnik: porozumienie samorządowców jako platforma wymiany doświadczeń „Porozumienie Samorządowe Powiatu Prudnickiego” zawarli tamtejsi gminni decydenci. Jego inicjatorami są wiceburmistrz Prudnika i burmistrz Głogówka. Oprócz… » więcej 2023-03-17, godz. 12:30 Centrum Zielonej Transformacji w Opolu. Czy inwestycja będzie bezpieczna? Budowa Centrum Zielonej Transformacji przy ul. Podmiejskiej w Opolu rodzi wiele pytań. Mieszkańcy Groszowic i Grotowic zastanawiają się, czy inwestycja będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »