Radio Opole » Gospodarka
2023-01-23, 22:05 Autor: PAP

Byli członkowie zarządu WiK odrzucają oskarżenia prezydenta Opola ws. podwyżek opłat

WiK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
WiK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Ireneusz Jaki, Mateusz Filipowski - archiwum [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Ireneusz Jaki, Mateusz Filipowski - archiwum [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
- Oskarżenia ze strony prezydenta Opola o podnoszenie cen i złe wyniki, które dotyczą zarządu opolskiego WiK działającego w latach 2014-2021, są nieuprawnione i oparte na manipulacjach - przekazał na konferencji prasowej były wiceprezes WiK Mateusz Filipowski.
Od kilku tygodni w mediach pojawiały się informacje o planowanych przez opolską spółkę Wodociągi i Kanalizacja podwyżkach cen wody i odbioru ścieków. Kilka dni temu Polskie Wody odrzuciły wniosek zarządu WiK o zatwierdzenie nowych, wyższych taryf. Do sprawy odniósł się prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który od kwietnia ub. roku jest skonfliktowany z prezesem spółki Ireneuszem Jakim.

"W Opolu nie będzie podwyżek cen wody i ścieków. Wnioskował o nie zarząd WiK, w czasach, gdy prezesem był Ireneusz Jaki. Nie zgodziły się na nie Polskie Wody. To byłaby trzecia kolejna podwyżka cen za czasów prezesa Jakiego. Ta jednak jest proponowana pierwszy raz, gdy rosną inne ceny, np. PiS i Solidarna Polska podniosły ceny prądu o ponad 100 proc., przy inflacji niemal 20 proc. Wszyscy też przepłacaliśmy za paliwo, na czym miliardy zarabiał koncern Obajtka" - napisał na swoim profilu FB prezydent Wiśniewski.

W finansowanym przez ratusz portalu "Czas na Opole" zamieszczono także kolejny wpis prezydenta Wiśniewskiego, gdzie stwierdził: "Prezes Jaki nie radził sobie ze zbilansowaniem firmy i gdyby nie dotacje unijne, pozyskane przez WiK zanim Jaki został prezesem i podwyżki cen wody, które wprowadzał, to spółka miałaby spory minus".

W poniedziałek do wypowiedzi prezydenta Opola odnieśli się byli wiceprezesi WiK Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, którzy pracowali w WiK-u do czerwca 2021 roku. Ich zdaniem wypowiedzi prezydenta Opola są oparte na manipulacjach i niezgodne z prawdą.

"Na przestrzeni ośmiu lat, gdy pracowaliśmy z panem Jakim, cena wody w Opolu wzrosła o 1,13 złotego i przy tej cenie WiK generował bardzo wysokie zyski. Mimo to opolanie płacili najniższe stawki za wodę i ścieki w całej Polsce. (...) Nie jest prawdą, że WiK miał słabe wyniki finansowe. Spółka płaciła wysokie podatki, wypłacano dywidendę. Gdyby tak było, jak twierdzi prezydent Wiśniewski, to taka instytucja, jak Państwowy Fundusz Rozwoju nie zainwestowałby w rozwój miasta i nie kupił za 100 mln złotych udziałów spółki" - powiedziała Pakosz.

Do wpisu prezydenta Wiśniewskiego odniósł się na jego profilu FB eurodeputowany Patryk Jaki, który zamieścił skan odrzuconego przez Polskie Wody wniosku o podwyżki cen, na którym nie ma podpisu jego ojca - Ireneusza Jakiego.

Gospodarka

2023-02-08, godz. 16:30 Ocieplenie gminnych budynków i uzbrojenie działek. To plany gminy Zawadzkie Prawie 59,5 mln zł wynoszą tegoroczne wydatki gminy Zawadzkie. Na inwestycje samorząd przeznaczy 12 milionów. W planach są dwa duże zadania. » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Co trzecia złotówka budżetu Dobrodzienia zostanie wydana na inwestycje 65 milionów złotych dochodów i 70 milionów po stronie wydatków. Tak na początku lutego wygląda budżet gminy Dobrodzień na 2023 rok. » więcej 2023-02-08, godz. 06:55 Cieplej i ładniej w dwóch publicznych przedszkolach w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle stawia na ciepło w placówkach oświatowych. Ostatnie tygodnie w mieście to prace związane z termomodernizacją w przedszkolach nr 24 i … » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej 2023-02-06, godz. 13:44 W Pokoju chcą rozwiązać problemy z ciśnieniem wody Mieszkańcy gminy Pokój wkrótce pożegnają problemy z dostawami wody. Namysłowskie wodociągi, we współpracy z tamtejszym samorządem, wybudują nową stację… » więcej 2023-02-06, godz. 06:17 Opolszczyzna siódma w kraju pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Inflacja się utrzymuje, a co z poziomem wynagrodzeń? Czy trzeba wyjechać z województwa opolskiego, żeby lepiej zarabiać? - o to między innymi w Porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »