Radio Opole » Gospodarka
2023-01-23, 19:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy w radach nadzorczych spółek. Czy to koliduje z ich codziennymi obowiązkami?

[zdj. Internet]
[zdj. Internet]
Prudniccy włodarze twierdzą, że ich kierownicze stanowiska w samorządzie nie kolidują z zarobkowaniem poza tym powiatem. W radach nadzorczych różnych spółek zasiadają tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. Takie zaangażowanie zawodowe samorządowców to nieczęsta sytuacja w skali niewielkich miast powiatowych.
- Związane z tym apanaże są niewielkie – uważa Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika jednocześnie członek rady nadzorczej PKS w Nysie. – Ze względu na moje doświadczenie transportowe zostałem poproszony, abym wspierał taką spółkę. Mając takie możliwości skorzystałem z tego. Nie jest to w jakimkolwiek konflikcie z wykonywanym stanowiskiem burmistrza.

Wiceburmistrz Prudnika jest też członkiem rady nadzorczej państwowej spółki Azoty w Kędzierzynie. - Ukończyłem studia MBA i od dłuższego czasu starałem się o rozwinięcie kompetencji zarządczych – argumentuje Jarosław Szóstka. – Nie ma tutaj żadnego konfliktu, bo na wszystkie posiedzenia rady nadzorczej biorę urlop wypoczynkowy w urzędzie miejskim. Natomiast specyfika pracy burmistrzowskiej i w radzie nadzorczej są to posady, które jakby mają nielimitowany czas pracy.

Starosta prudnicki zasiada w radach nadzorczych Agencji Rozwoju Nysy oraz Projektu Municypalnego Nysa SIM. Jak twierdzi jest to do pogodzenia, gdyż związane z tym obowiązki wykonuje po godzinach pracy w powiatowym urzędzie.

- Pracuję w radach nadzorczych od 2004 roku, a więc nim zostałem prudnickim starostą - mówi Radosław Roszkowski. – Poziom moich kwalifikacji oceniła komisja Skarbu Państwa. W 2004 roku zdałem taki egzamin, który zdawało wówczas tylko 10 procent przystępujących do niego. Obecnie odbywa się to zupełnie inaczej i z dużymi wątpliwościami można ocenić te kwalifikacje.

Katalog osób uprawnionych do zasiadania w radach nadzorczych został poszerzony w 2017 roku. Dotyczy to wymogów stawianych kandydatom. Rady nadzorcze spółek gminnych są kadencyjne. O ich składzie personalnym decyduje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Dla tych spółek pełnią oni funkcje zgromadzenia wspólników.
Grzegorz Zawiślak
Jarosław Szóstka
Radosław Roszkowski

Gospodarka

2023-02-08, godz. 18:00 Dotacje, pożyczki, innowacje. OCRG podpowiada przedsiębiorcom Czy inwestować? Czy wprowadzać ryzykowne innowacje i skąd wziąć na to duże pieniądze? Na te pytania oraz wątpliwości starano się odpowiedzieć dzisiaj… » więcej 2023-02-08, godz. 16:30 Ocieplenie gminnych budynków i uzbrojenie działek. To plany gminy Zawadzkie Prawie 59,5 mln zł wynoszą tegoroczne wydatki gminy Zawadzkie. Na inwestycje samorząd przeznaczy 12 milionów. W planach są dwa duże zadania. » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Co trzecia złotówka budżetu Dobrodzienia zostanie wydana na inwestycje 65 milionów złotych dochodów i 70 milionów po stronie wydatków. Tak na początku lutego wygląda budżet gminy Dobrodzień na 2023 rok. » więcej 2023-02-08, godz. 06:55 Cieplej i ładniej w dwóch publicznych przedszkolach w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle stawia na ciepło w placówkach oświatowych. Ostatnie tygodnie w mieście to prace związane z termomodernizacją w przedszkolach nr 24 i … » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Czy plac przy OSP w Jemielnicy zostanie wyremontowany? Gmina ogłosiła przetarg Gruntowną przebudowę placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy planuje gmina. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg, który obejmuje również… » więcej 2023-02-07, godz. 16:00 Prudnik: są perspektywy wyłonienia wykonawcy przebudowy obiektu na cele publiczne W drugim przetargu gmina Prudnik bliska jest wyłonienia wykonawcy adaptacji budynku z przeznaczeniem na Międzypokoleniowe Centrum Integracji. Wpłynęły cztery… » więcej 2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej 2023-02-06, godz. 13:44 W Pokoju chcą rozwiązać problemy z ciśnieniem wody Mieszkańcy gminy Pokój wkrótce pożegnają problemy z dostawami wody. Namysłowskie wodociągi, we współpracy z tamtejszym samorządem, wybudują nową stację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »