Radio Opole » Gospodarka
2023-01-23, 19:31 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy w radach nadzorczych spółek. Czy to koliduje z ich codziennymi obowiązkami?

[zdj. Internet]
[zdj. Internet]
Prudniccy włodarze twierdzą, że ich kierownicze stanowiska w samorządzie nie kolidują z zarobkowaniem poza tym powiatem. W radach nadzorczych różnych spółek zasiadają tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. Takie zaangażowanie zawodowe samorządowców to nieczęsta sytuacja w skali niewielkich miast powiatowych.
- Związane z tym apanaże są niewielkie – uważa Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika jednocześnie członek rady nadzorczej PKS w Nysie. – Ze względu na moje doświadczenie transportowe zostałem poproszony, abym wspierał taką spółkę. Mając takie możliwości skorzystałem z tego. Nie jest to w jakimkolwiek konflikcie z wykonywanym stanowiskiem burmistrza.

Wiceburmistrz Prudnika jest też członkiem rady nadzorczej państwowej spółki Azoty w Kędzierzynie. - Ukończyłem studia MBA i od dłuższego czasu starałem się o rozwinięcie kompetencji zarządczych – argumentuje Jarosław Szóstka. – Nie ma tutaj żadnego konfliktu, bo na wszystkie posiedzenia rady nadzorczej biorę urlop wypoczynkowy w urzędzie miejskim. Natomiast specyfika pracy burmistrzowskiej i w radzie nadzorczej są to posady, które jakby mają nielimitowany czas pracy.

Starosta prudnicki zasiada w radach nadzorczych Agencji Rozwoju Nysy oraz Projektu Municypalnego Nysa SIM. Jak twierdzi jest to do pogodzenia, gdyż związane z tym obowiązki wykonuje po godzinach pracy w powiatowym urzędzie.

- Pracuję w radach nadzorczych od 2004 roku, a więc nim zostałem prudnickim starostą - mówi Radosław Roszkowski. – Poziom moich kwalifikacji oceniła komisja Skarbu Państwa. W 2004 roku zdałem taki egzamin, który zdawało wówczas tylko 10 procent przystępujących do niego. Obecnie odbywa się to zupełnie inaczej i z dużymi wątpliwościami można ocenić te kwalifikacje.

Katalog osób uprawnionych do zasiadania w radach nadzorczych został poszerzony w 2017 roku. Dotyczy to wymogów stawianych kandydatom. Rady nadzorcze spółek gminnych są kadencyjne. O ich składzie personalnym decyduje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Dla tych spółek pełnią oni funkcje zgromadzenia wspólników.
Grzegorz Zawiślak
Jarosław Szóstka
Radosław Roszkowski

Gospodarka

2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej 2024-06-19, godz. 11:26 Karta czy gotówka? Sprawdzamy, czym lepiej i bezpieczniej płacić na wakacjach za granicą Wakacje zaplanowane, a co z wydatkami na nich? Płatności kartą czy gotówką? Przed wyjazdem na zagraniczne wojaże przypominamy, że warto sprawdzić, jakie… » więcej 2024-06-14, godz. 17:18 Opolskie karpiem stoi? Grupa Rybacka Opolszczyzna świętuje 15-lecie Od 15 lat promują rybactwo w naszym regionie, dbają o jego rozwój i wspierają środowiska wędkarskie. Grupa Rybacka Opolszczyzna w Niemodlinie świętuje… » więcej 2024-06-14, godz. 12:00 Duża kubatura i duże wyzwanie. Finisz dużego remontu szkoły podstawowej w Oleśnie Kończy się gruntowny remont Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Oleśnie. Inwestycja jest warta 16 milionów złotych. » więcej 2024-06-13, godz. 17:46 "Nie będzie zwolnień pracowników". Grupa Azoty ZAK S.A. rozpoczyna proces naprawczy Grupa Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna proces naprawczy spółki. Zarząd firmy zapowiedział restrukturyzację w związku ze sporymi stratami… » więcej 2024-06-13, godz. 16:00 Zatwierdzono projekty współpracy na pograniczu opolsko-czeskim Ponad milion euro unijnego dofinansowania pozyskają wnioskodawcy z Opolszczyzny i sąsiednich czeskich powiatów. Pieniądze wspierające współpracę przygraniczną… » więcej 2024-06-12, godz. 21:00 Nowe lampy rozświetlą gminę Kietrz. Inwestycja za ponad 1,5 mln złotych Samorząd Kietrza ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Dzięki tej inwestycji na obszarze całej gminy wszystkie lampy… » więcej 2024-06-12, godz. 08:00 Lepszy dostęp, nowa wentylacja i nowy dach. Trwa remont ośrodka rehabilitacji w Kluczborku Wymiana dachu to jeden z większych elementów remontu budynku Powiatowego Ośrodka Rehabilitacji w Kluczborku. » więcej 2024-06-10, godz. 08:44 ZUS: Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców w regionie 27 830 cudzoziemców jest zgłoszonych w opolskim ZUS-ie. W zestawieniu najliczniejszą grupą są Ukraińcy. - Jest ich w regionie zgłoszonych do ubezpieczenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »