Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-18, 21:40 Autor: Jakub Biel

Nyskie hospicjum chce mieć nową placówkę. Pomogą samorządy powiatu i województwa?

Projekt nowej siedziby nyskiego Hospicjum [fot. Urząd Miejski w Nysie]
Projekt nowej siedziby nyskiego Hospicjum [fot. Urząd Miejski w Nysie]
Funkcjonujące od lat hospicjum św. Arnolda Janssena w Nysie chce zmienić swoją siedzibę. Z inicjatywy stowarzyszenia Auxilium powstała idea wybudowania nowej placówki. Do tej pory działali "na własną rękę", teraz w pomoc stowarzyszeniu włączyli się także politycy i samorządowcy. Ci spotkali się w Nysie, aby wypracować wspólną strategię, która pozwoli zrealizować inwestycję.
- Już udało się zrobić dużo, aby marzenie się zrealizowało – mówi Jerzy Miszkiewicz, prezes zarządu hospicjum św. Arnolda Janssena w Nysie.

- Została przekazana działka przez gminę Nysa. Został wykonany pełny projekt, kompletny projekt. Uzyskaliśmy również pozwolenie na budowę. To są wszystkie te rzeczy niezwykle ważne, żeby uruchomić całą resztę, czyli finansowanie.

- Możemy się umówić między gminami powiatu nyskiego, aby wspólnie wesprzeć taką inwestycję, ale jest też inna opcja – powiedział Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.

- Taka idea, żeby ktoś to przejął, mam na myśli jeden z samorządów. Dam przykład Stalowej Woli, gdzie tam prezydent przejął i dostał dofinansowanie 20 milionów. Ogłasza przetarg, robi, a później przekazuje to na 30 lat na hospicjum.

- Samorząd województwa również chciałby wesprzeć ten projekt – powiedział Daniel Palimąka, z-ca dyrektora biura marszałka województwa opolskiego.

- W imieniu pana marszałka poprosiłem prezesa o przedstawienie dokładnej koncepcji w jak najszybszym tempie, tak aby departamenty urzędu marszałkowskiego mogły spojrzeć zarówno przez pryzmat tej inwestycji prowadzonej przez stowarzyszenie, ale też w przypadku, kiedy takim inwestorem mogłoby być starostwo i później mogłoby przekazać w użyczeniu ten budynek dla stowarzyszenia.

W obecnych warunkach hospicjum zapewnia opiekę dla 15 pacjentów. W nowej placówce ta liczba mogłaby się podwoić. Szacunkowe koszty budowy nowej siedziby hospicjum mogą wynieść nawet 22 miliony złotych, dlatego wsparcie zewnętrzne przy realizacji tego pomysłu będzie niezbędne.
Jerzy Miszkiewicz
Andrzej Kruczkiewicz
Daniel Palimąka

Wiadomości z regionu

2023-06-01, godz. 14:55 "Nic nie jest jak dawniej". Dom dziecka w Tarnowie Opolskim po pełnym remoncie Całkowitą metamorfozę przeszedł budynek domu dziecka w Tarnowie Opolskim. Parter zajmują warsztaty terapii zajęciowej, pierwsze i drugie piętro to dom dla… » więcej 2023-06-01, godz. 14:18 "Międzynarodowy" wypadek na autostradowym parkingu przy A4 Na terenie MOP w Przysieczy przy autostradzie A4 doszło wypadku, w którym ranna została kobieta. Sprawcę zatrzymano. » więcej 2023-06-01, godz. 14:00 Dla starszych kawiarenka, dla młodszych nowe boisko. Nowe "dziecięce" inwestycje w Opolu Są piłkarzyki, szachy, bezpłatne ksero oraz miejsce, gdzie można przygotować ściągi albo na ostatnią chwilę odpisać pracę domową. Z okazji Dnia Dziecka… » więcej 2023-06-01, godz. 13:32 Najmłodsi pacjenci z USK w Opolu również świętują swój dzień. Były warsztaty, prezenty i dużo radości Zamiast leczenia - zabawa. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu nie zapomniał o swoich najmłodszych pacjentach i w Międzynarodowym Dniu Dziecka przygotował… » więcej 2023-06-01, godz. 13:29 Remont DW 901 w Zawadzkiem. Kierowcy wybierając skróty rozjechali gminne drogi Uciążliwy dla mieszkańców jest remont drogi wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem. Oficjalny objazd liczy ok. 70 km, dlatego kierowcy wybierają skrót, przy okazji… » więcej 2023-06-01, godz. 13:15 Dzień Dziecka z Wojskiem Polskim w Głubczycach Poznanie podstaw musztry, posługiwania się wykrywaczem metali, udzielanie pierwszej pomocy, pokonywanie wojskowego toru przeszkód, to tylko niektóre atrakcje… » więcej 2023-06-01, godz. 12:41 Zakaz przedłużony. Nadal nie można korzystać z wód starorzecza w Januszkowicach Wciąż nie można korzystać z wody starorzecza Odry w Januszkowicach. Wojewoda opolski przedłużył do połowy miesiąca rozporządzenie zabraniające wykorzystywania… » więcej 2023-06-01, godz. 12:02 Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:53 Dzisiaj Dzień Dziecka. O czym skrycie marzą najmłodsi? Jedni chcieliby dostać zwierzątko, inni pojechać do parku rozrywki lub zostać sławnym youtuberem. Z okazji Dnia Dziecka zapytaliśmy najmłodszych, o to jakie… » więcej 2023-06-01, godz. 11:00 Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »