Radio Opole » Gospodarka
2023-01-19, 06:54 Autor: Jakub Biel

Nie przybyło przypadków grypy ptaków w Nysie. Rozporządzenie lekarza weterynarii wciąż jednak obowiązuje

Zjadliwa grypa ptaków [fot. A. Pospiszyl]
Zjadliwa grypa ptaków [fot. A. Pospiszyl]
Na początku stycznia w Nysie wykryto pierwszy przypadek grypy ptaków. Kilka dni później do powiatowego lekarza weterynarii trafiły kolejne ptaki wyłowione przy zaporze na Jeziorze Nyskim. Konsekwencją tych zdarzeń było rozporządzenie o utworzeniu strefy zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Strefa objęła teren całego powiatu nyskiego. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda obecnie.
- Sytuacja na szczęście nam się uspokoiła – mówi Zenon Ziubrzyński, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nysie. - Od tego momentu nie mamy przypadków zgłoszonych padnięć, jak również zachorowań ptaków dzikich, czyli do dzisiaj nie mamy przypadków i cieszmy się, ale jednocześnie w dalszym ciągu obowiązuje zakaz pojenia i karmienia ptactwa na powietrzu, czyli trzeba karmić i poić w zamkniętym pomieszczeniu. Ponadto nie należy wypuszczać, czyli w odosobnieniu należy trzymać.

Rozporządzenie wydane przez powiatowego lekarza weterynarii o utworzeniu strefy na terenie powiatu nyskiego będzie obowiązywało do początku lutego. Do tej pory właściciele drobiu muszą ściśle przestrzegać reguł dotyczących hodowli opieki nad zwierzętami.
Zenon Ziubrzyński

Gospodarka

2023-05-30, godz. 20:00 Marszałek Buła: za mało pieniędzy z budżetu państwa trafia do regionu. Poseł PiS Violetta Porowska odpowiada Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła uważa, że rząd przeznacza za mało pieniędzy z budżetu państwa na wkład własny do regionalnego programu… » więcej 2023-05-30, godz. 16:30 Firma Meltmann stawia na rozwój. W SAG Ujazd powstanie hala produkcyjna i biurowiec Firma Meltmann z Pawłowiczek jest kolejnym inwestorem w Strefie Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd. Na działce o powierzchni ponad 2 ha postawi halę produkcyjną… » więcej 2023-05-30, godz. 14:04 Samospis, wywiad telefoniczny lub wizyta ankietera. Ruszają badania wśród rolników Urząd Statystyczny w Opolu w czwartek (01.06) rozpocznie badania wśród rolników. » więcej 2023-05-30, godz. 09:00 Głuchołaskie Wodociągi rolują kredyty. Państwowy regulator nie zgodził się na większe podwyżki taryf Mieszkańcy gminy Głuchołazy zapłacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Jednak wprowadzana od czerwca podwyżka nie zrekompensuje wzrostu kosztów… » więcej 2023-05-29, godz. 19:00 Powiat głubczycki wyremontuje kilka odcinków dróg. Prace będą realizowane w czterech gminach Starostwo Powiatowe w Głubczycach przystępuje do kolejnej modernizacji infrastruktury drogowej. Prace będą prowadzone w czterech gminach powiatu. Przebudowie… » więcej 2023-05-29, godz. 14:00 Poznaliśmy zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego w Głubczycach Park rekreacyjny dla psów - to zwycięski projekt tegorocznego budżetu obywatelskiego w Głubczycach. Nowy obiekt powstanie przy ul. Alei Lipowej. Gmina na ten… » więcej 2023-05-29, godz. 12:30 Warto wiedzieć, jeśli dorabiasz na wcześniejszej emeryturze lub rencie Od czerwca zmieniają się progi bezpiecznego dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. » więcej 2023-05-28, godz. 07:00 Nauczyciele z opolskich placówek specjalnych otrzymają podwyżki Nauczyciele pracujący w placówkach specjalnych w Opolu otrzymają podwyżki. Do tej pory ich dodatek do godziny dydaktycznej wynosił 7 złotych. Od maja będzie… » więcej 2023-05-27, godz. 13:00 NIK sprawdziła, jak samorządy finansują usługi ekspertów Podczas nabywania usług doradczych i eksperckich skontrolowane przez NIK samorządy dopuściły się nieprawidłowości na łączną kwotę 2,7 mln złotych -… » więcej 2023-05-26, godz. 16:15 Komprachcice otrzymały ostatnią transzę rekompensaty od Opola Opole przekazało gminie Komprachcice pół miliona złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację przedszkoli publicznych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »