Susza, powódź, przymrozki. To był trudny rok dla producentów rolnych
- To był trudny i wymagający rok, zwłaszcza na południu Polski - powiedział w wiceminister rolnictwa Adam Nowak. W Opolu w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa resort rolnictwa wspólnie z organizacjami rolniczymi podsumował działania podjęte w 2024 roku na obszarach wiejskich. Te skupiały się m.in. na dopłatach bezpośrednich oraz łagodzeniu skutków przymrozków, suszy czy wrześniowej powodzi.
- Komisje do szacowania strat w rolnictwie po powodzi pracowały w 38 gminach - mówi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski. - Do końca listopada do naszego urzędu wojewódzkiego spłynęło łącznie 1290 protokołów, które objęły powierzchnię upraw dotkniętych klęską w ilości 10 670 hektarów. Wartość upraw dotkniętych klęską oszacowano na prawie 51 milionów złotych.
- Wypłaciliśmy praktycznie wszystkie pieniądze, które zostały przyznane w ramach budżetu państwa - dodaje Tomasz Wiciak, dyrektor opolskiego oddziału ARiMR. - W województwie opolskim wypłaciliśmy wszystkie pieniądze związane z bioasekuracją, z tak zwanym programem "buhaje" oraz ponad 50% dopłaty do materiału siewnego. W tym roku już na kontach rolników w ramach zaliczek na dopłaty bezpośrednie wpłynęło ponad 300 milionów złotych, a w ramach wsparcia inwestycyjnego, modernizacja 4.0 i inne programy 36 milionów złotych.
Wiceminister Nowak zapowiedział, że także w 2025 roku ministerstwo będzie wspierać rolników, którzy ucierpieli podczas wrześniowej powodzi.
Podczas konferencji w Opolu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poruszył temat nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE oraz umów pomiędzy UE a krajami i Ukrainą. - Dialog z rolnikami będzie jednym z głównych elementów tej prezydencji w kontekście nowej Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2027, również w kontekście zapewnienia środków na rozwój obszarów wiejskich - dodał Adam Nowak.
Więcej na ten temat będzie można usłyszeć pierwszym wydaniu "Agroradiu" w nowym roku, czyli 4 stycznia od godziny 6:00.