Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-13, 17:18 Autor: Witold Wośtak

Uniwersytet Opolski kolejny raz włączył się w ogólnopolską "Noc Biologów"

12. Noc Biologów na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
12. Noc Biologów na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Pokazy, prezentacje, warsztaty i wykłady zorganizował Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego z okazji ogólnopolskiej "Nocy Biologów".
Chętni mogli zapisać się na różne wydarzenia w Instytucie Biologii oraz w Collegium Biotechnologicum. Mgr inż. Magdalena Piechaczek-Wereszczyńska z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii UO prowadziła warsztaty laboratoryjne o nazwie "Skrzynia z wodnymi eksperymentami".

- Pokazujemy barwniki z liści, czyli kolorową chromatografię bibułową. Powiemy również nieco więcej o zjawisku dyfuzji. Przygotowany jest też pokaz "Wulkan" i "Pasta do zębów dla słonia". Moja część dotyczy bardziej wykorzystania obecności wody w różnego rodzaju reakcjach chemicznych i biologicznych, takie zachodzących w środowisku naturalnym.

Dr Sławomir Wierzba podczas prelekcji zatytułowanej "Świat w kropli wody" opowiadał o tym, co w wodzie żyje i w jaki sposób mikroorganizmy oczyszczają ścieki. - Skupiamy się na pierwotniakach funkcjonujących w wodzie, bo one są atrakcyjne - zaznacza.

- Można dość łatwo przygotować preparat z nimi i oglądać pod mikroskopem. Opowiadamy oczywiście o roli pierwotniaków w oczyszczaniu ścieków. Wspominamy o bakteriach, bo wiemy, że pierwotniaki odżywiają się nimi i jak stymulują te bakterie do wzrostu, czyli oczyszczania ścieków z zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych.

Uczestniczki - Ania i Marysia, uczennice szkoły podstawowej - były bardzo ciekawe, czego dowiedzą się. - Mnie to bardzo ciekawi, bo zawsze można odkryć coś nowego. Tutaj za każdym razem dowiaduję się interesujących rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałam.

- Ja bardzo lubię wszystko, co jest związane z biologią. To jest dla mnie niesamowicie ciekawe i chcę dowiedzieć się jak najwięcej, dlatego przychodzę tutaj.

Hasło przewodnie 12. Nocy Biologów brzmi "Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość".
Magdalena Piechaczek-Wereszczyńska
Sławomir Wierzba
Ania i Marysia

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »