Radio Opole » Gospodarka
2023-01-12, 16:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Pomologia" zmierza do finału. Jeszcze w styczniu ruszą szkolenia kadry

Pomologia przy ul. Oleskiej w Opolu [fot. UO]
Pomologia przy ul. Oleskiej w Opolu [fot. UO]
Do końca marca projekt "Pomologia" będzie można uznać za gotowy. Przypomnijmy - to dwa nowe obiekty laboratoryjne Uniwersytetu Opolskiego: w Opolu przy ul. Czaplaka oraz na terenie dawnej Pomologii w Prószkowie.
- Budynki już są oddane w użytkowanie, montowane są instalacje potrzebne do prowadzenia badań naukowych - mówi prof. Jacek Lipok, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego.

- Myślę nie tylko o meblach, instalacjach gazowych, elektrycznych specjalistycznych, ale myślę o montażu aparatury, która jest trwale związana z miejscem, w którym funkcjonuje. Jednym z elementów służącym do badań jest kocioł taki, w którym się bada wartość kaloryczną wytworzonego z biomasy opału.

Naukowcy wejdą do nowych pomieszczeń w ciągu miesiąca. Będą się szkolić, wdrażać w nowe procedury badawcze. - To będzie nasza opolska kadra, nie narzekamy na niedobór osób, które są świadome, jak prowadzi się badania naukowe - mówi prorektor.

Przypomnijmy, projekt "Pomologia" pochłonął blisko 51 milionów złotych. Ponad połowa to dotacja z urzędu marszałkowskiego.
prof. Jacek Lipok

Gospodarka

2023-03-23, godz. 17:15 Opole: WSB pogłębi współpracę z KAS o projekty badawcze i dane analityczne Były już staże, praktyki i wspólne konferencje naukowe, teraz czas na projekty badawcze. Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zacieśnia współpracę z Krajową… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Deklaracja ministra Kowalczyka. 5 tysięcy hektarów firmy Top Farms ma w tym roku trafić do rolników Od spotkania z rolnikami w kombinacie rolnym w Kietrzu rozpoczęła się dzisiejsza wizyta Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na Opolszczyźnie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:57 "W Polsce lasów nie ubyło, tylko przybyło". Nadleśniczy Marek Cholewa o konflikcie leśników z ekologami - Konflikt ma naturę ideologiczną, a nie ekologiczną - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Władze Białej chcą zniwelować dysproporcje w opłatach za media komunalne Mieszkańcy Białej nie będą mieli w tym roku podwyżek opłat za odprowadzane ścieki. Skorzystają na dopłatach uchwalonych przez lokalny samorząd. W gminie… » więcej 2023-03-22, godz. 15:00 Bogata oferta zakładów pracy na targach w Głubczycach Blisko 40 wystawców wzięło dziś (22.03) udział w Transgranicznych Targach Pracy i Giełdzie Edukacji w Głubczycach. Swoją ofertę prezentowali najwięksi… » więcej 2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej 2023-03-21, godz. 17:30 Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opole: dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »