Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-04-04, 14:33 Autor: Radio Opole

Niesłyszący mają wybór

Jeszcze 20 lat temu osoby niesłyszące porozumiewały się ze światem przede wszystkim przy użyciu języka migowego. Dziś mają wybór. Z pomocą przyszła technologia. I właśnie o nowoczesnych metodach wykrywania, diagnozowania i terapii stosowanych w audiologii i foniatrii rozmawiali w Opolu specjaliści.

Co piąty uczeń może mieć problemy ze słuchemProf. Henryk Skarżyński jako pierwszy w kraju w 1992 roku przeprowadził pionierską operację wszczepienia implantu ślimakowego. - To był przełom - tłumaczy dyrektor z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Od pierwszej implantacji zmieniło się bardzo wiele - od 8 lat wykonujemy jako Instytut najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch - dodaje prof. Skarżyński.

Operacje wszczepienia implantu ślimakowego przechodzą już kilkumiesięczne dzieci, jak i osoby dorosłe, które słuch straciły. Jak zaimplantowani pacjenci słyszą? Dorośli, którzy słyszeli, a a stracili słuch, a później zostali zaimplantowani, mówią, że jest to słyszenie niedoskonałe, ale po kilku miesiącach ich mózgi uczą się dźwięków, słyszenie staje się naturalne - wyjaśnia Arkadiusz Wąsowski z Instytutu.

Najważniejsza jest jednak szybka i właściwa diagnoza. W Polsce już noworodki przechodzą badania przesiewowe w kierunki wykrycia wad słuchu. Ale problemy w słyszeniu mogą pojawić się w wieku szkolnym. – Co piąty uczeń może mieć takie zaburzenia – tłumaczy prof. Krzysztof Kochanek.

Dodajmy, specjaliści z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy z prof. Henrykiem Skarżyńskim na czele przyjechali do Opola na otwarcie przychodni "Medincus", która będzie z nimi we współpracy.

Posłuchaj informacji:

Marzena Śmierciak (oprac. Wanda Kownacka)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »