Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-14, 11:05 Autor: Katarzyna Plewnia

Kolejne przypadki grypy ptaków na Opolszczyźnie? Wyniki badań jeszcze dzisiaj

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Dr Agnieszka Kobierska [fot. Marcin Skomudek]
Dr Agnieszka Kobierska [fot. Marcin Skomudek]
- Mamy duże ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków, które objęło ponad 200 tys. kur niosek. W związku z tym wojewoda wydał rozporządzenie dotyczące ograniczeń w obrębie tzw. stref zapowietrzonej i zagrożonej, czyli w promieniu 10 km od ogniska choroby - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" dr Agnieszka Kobierska, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, odnosząc się do wykrycia w Fałkowicach w powiecie namysłowskim ogniska grypy ptaków.
- Gminy i powiaty: opolski, kluczborski i namysłowski są doskonale poinformowane, jakie weszły tam obostrzenia. Przede wszystkim musimy trzymać kury w zamknięciu, wszelki drób w zamknięciu. Niestety, nie jest to koniec historii, ponieważ wczoraj zostały podniesione dwa podejrzenia ogniska w miejscowości Lubnów i w miejscowości Zbica.

Pobrane zostały próbki od kur, dziś (14.12) po południu powinny być znane wyniki badań. - Jeśli potwierdziłyby się te podejrzenia choroby, oznacza to kolejne obostrzenia - mówi
Kobierska.

- I musimy sobie zdać sprawę z tego, że każde kolejne ognisko przesuwa nam, po pierwsze, termin wykonania, termin zakazów i nakazów, wprowadzonych na tym obszarze, ale też ograniczenia w handlu, bo państwa ościenne, państwa trzecie wprowadzają w tym momencie zakazy też sprzedaży - dodała.

- Nam - jako inspekcji weterynaryjnej - bardzo zależy, aby na terenach objętych nakazami i zakazami stosować się do nich. Bardzo ważne jest przede wszystkim trzymanie w zamknięciu wszelkich ptaków czy stosowanie się do zakazu ich przemieszczania, by ograniczyć przemieszczanie się wirusa - podkreślała.
Dr Agnieszka Kobierska, cz. 1
Dr Agnieszka Kobierska, cz. 2

Wiadomości z regionu

2023-03-29, godz. 14:30 Opolskie ze wsparciem dla ukraińskich strażaków. Pomoc pozwoli na remont sali szkoleniowej w Iwano-Frankiwsku Materiały budowlane i sprzęt otrzymali ukraińscy strażacy od urzędu marszałkowskiego i kilkunastu opolskich firm na adaptację sali edukacyjnej 'Ognik' w… » więcej 2023-03-29, godz. 13:44 Zderzenie dwóch osobówek w Leśnicy. Sprawczyni trzeźwa, drugi kierowca "pod wpływem" Pijany i będący pod wpływem środków odurzających kierowca przez przypadek wpadł w ręce policji. Dziś (29.03) przed godziną 9.00 doszło do kolizji na… » więcej 2023-03-29, godz. 13:20 Opolski wzór, szmaragdowy kolor i duży rozmiar. Ogromna kroszonka stanęła w holu dworca kolejowego w Opolu [ZDJĘC… Ma 2,5 metra wysokości i waży ponad 30 kilogramów. Olbrzymia kroszonka stanęła w holu głównym dworca PKP w Opolu. To kolejny już pomnik niematerialnego… » więcej 2023-03-29, godz. 13:13 Oszuści podszywają się pod ZUS. "Nie klikajmy w podejrzane linki" Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. By wyłudzić dane, używają fałszywych wiadomości. » więcej 2023-03-29, godz. 11:13 Na remont "Wodnej Nuty", czy telebim w hali Azoty - samorząd regionu wsparł sport Kryta pływalnia 'Wodna Nuta', hala widowisko-sportowa 'Azoty' i hala sportowa w Naroku - to właśnie te obiekty otrzymały pieniądze na remont i doposażenie… » więcej 2023-03-29, godz. 06:30 Będą dwa pasy zamiast jednego. GDDKiA rozbuduje DK46 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu przygotowuje się do rozbudowy niespełna 5-kilometrowego fragmentu drogi krajowej nr 46 na odcinku od Dąbrowy… » więcej 2023-03-29, godz. 06:00 Dwoje lekarzy wzmacnia kluczborską internę. Oddział wznawia dziś pracę Oddział wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku wraca od środy (29.03) do normalnego funkcjonowania. » więcej 2023-03-28, godz. 19:15 W nocy czasowe zamknięcie węzła Krapkowice na autostradzie A4 Uwaga kierowcy! Autostradowy węzeł Krapkowice będzie czasowo nieczynny dla ruchu samochodowego. Drogowcy zamkną go dziś w nocy (z 28.03 na 29.03). Jak informuje… » więcej 2023-03-28, godz. 19:00 W opolskiej katedrze trwa wielkie wiercenie. Geotechnicy badają mury i podłoże Po wielu tygodniach przerwy archeolodzy powrócili do opolskiej katedry. Jednak na razie nie odkrywają, a nadzorują badania geotechniczne. Są one konieczne… » więcej 2023-03-28, godz. 18:30 Dziecko spadło z huśtawki. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR Wypadek z udziałem dziecka w Górażdżach. Przy ul. Chorulskiej dziecko spadło z huśtawki z wysokości ok. 6 metrów. Do tego zdarzenia doszło dziś (28.03)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »