Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Grypa ptaków w gminie Pokój. Wybitych zostanie ponad 200 tysięcy niosek

Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
W Fałkowicach w powiecie namysłowskim wykryto grypę ptaków. Ognisko choroby stwierdzono w fermach kur niosek.
Istnieje prawdopodobieństwo, że do zakażenia drobiu doszło przez kontakt z dzikim ptactwem. Jak mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, choroba dotychczas przyczyniła się do padnięcia sporej liczby kur.

- 219 tysięcy w 5 kurnikach, 40 tysięcy padłych w jednym tylko z tych kurników. W tej chwili my to badamy. Nie tylko te zwierzęta padłe, nie tylko zwierzęta, które gdzieś tam miały styczność czy były w tych 5 kurnikach, czy na terenie w ogóle tej farmy. Badamy również dzikie gęsi. Jest takie prawdopodobieństwo, że [gęsi występujące - przyp. red.] nad stawami w tej miejscowości mogły być nosicielami tego wirusa - wyjaśnia.

Po potwierdzeniu obecności choroby przystąpiono do działań mających na celu ograniczyć dalsze jej rozprzestrzenianie. Jednym z nich jest wyznaczenie stref ochronnych.

- Pierwsza strefa to jest miejscowość Fałkowice, te 5 kurników, w których doszło do tej grypy, to jest ognisko tak zwane. Druga to jest strefa zapowietrzona i w przepisach prawa określona ona jest bardzo skrupulatnie. To jest promień 3-kilometrówy od tej miejscowości. Trzecia strefa to jest strefa zagrożona i to obejmuje 7 kilometrów od tej miejscowości - dodaje wojewoda.

Ta ostatnia obejmie swoim zasięgiem fragmenty trzech powiatów: namysłowskiego, kluczborskiego i opolskiego.

W strefie zapowietrzonej obowiązuje zakaz puszczania drobiu luzem. Ponadto ptaki muszą przebywać w klatkach lub w zadaszonych wolierach.

Największe obostrzenia dotyczą natomiast kurników, w których wykryto ognisko choroby. Tam wybite zostaną wszystkie ptaki.

O 12:30 rozpoczął obrady wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody i samorządowców z terenów objętych zagrożeniem.

Dodajmy, że grypa ptaków, w przeciwieństwie do wirusa A/H5N1, nie jest chorobą groźną dla ludzi.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej 2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej 2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »