Radio Opole » Gospodarka
2021-03-05, 19:30 Autor: Katarzyna Plewnia

Wojewódzki Lekarz Weterynarii: "Na wysoce zjadliwą grypę ptaków trzeba być zawsze gotowym, bo to choroba cykliczna"

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
- Branża drobiarska powinna być zawsze zwarta i gotowa na ewentualność wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków ze względu na jej cykliczność, jest to bowiem związane choćby z migracją dzikiego ptactwa - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Nasz gość w programie podkreślał, jak ważne w walce z tą chorobą jest stosowanie przez hodowców zasad bioasekuracji.
- Posiadamy akweny, różnego rodzaju cieki, kontakt z drobiem chowanym, hodowlanym drobiem i okazuje się, że to dzikie ptactwo może być transmisją na przekazywanie tego wirusa złośliwego na ptactwo domowe. I dlatego musimy przestrzegać tych zasad bioasekuracji, o których wiedzą bardzo dobrze wszyscy hodowcy.

Alerty o ryzyku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawiają się ostatnio coraz częściej. - Wiedza w tym zakresie wśród hodowców drobiu jest bardzo duża - mówił Wacław Bortnik. - Procedury zwalczania choroby są inne w tzw. przypadkach, a więc gdy choroba zakaźna pojawia się u dzikiego ptactwa - tłumaczył na antenie Radia Opole gość Popołudniowej Loży Radiowej. Wówczas w promieniu 3 km prowadzi się tzw. penetrację i monitoring bierny, czyli wszystkie służby są gotowe podejmować każdą jedną sztukę ptactwa, u której widoczne są jakiekolwiek objawy chorobowe lub też zwierzęta padłe - wówczas musi ono trafić do badań. Inne procedury są stosowane, gdy choroba wysoce zjadliwej grypy ptaków występuje na fermach hodowlanych - wówczas mamy do czynienia z ogniskiem choroby - wyjaśniał Wacław Bortnik.

- I nie ma lepszej metody, jak najszybsze zniwelowanie źródła ewentualnego roznoszenia tej choroby, czyli krótko mówiąc, wybicie i spalenie.

- Wystąpienie ognisk tej choroby odbija się negatywnie choćby na handlu produktami drobiarskim tak w Unii Europejskiej, jak i z krajami spoza Unii - dodał Bortnik.
Wacław Bortnik, cz. 1
Wacław Bortnik, cz. 2

Gospodarka

2021-04-13, godz. 16:30 Program budowy 100 obwodnic z akceptacją rządu. W planie są cztery trasy w naszym regionie - Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach programu obwodnicowego w całej Polsce powstaną obwodnice… » więcej 2021-04-13, godz. 13:15 "Ceniona jakość życia". Samorząd województwa na półmetku konsultacji strategii "Opolskie 2030" Konsultacje kształtu Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego do roku 2030, przygotowywanej przez urzędników marszałka, są na półmetku. To dokument, który… » więcej 2021-04-13, godz. 09:46 Do 25 kwietnia można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To "rekompensata" za ograniczenia pandemiczne Do 25 kwietnia rodzice dzieci, które z uwagi na obostrzenia epidemicznie nie mogą uczęszczać do żłobków, przedszkoli czy szkół mogą korzystać z dodatkowego… » więcej 2021-04-13, godz. 07:30 Gmina Baborów przystąpiła do rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W ramach projektu ma powstać… 36 mieszkań na terenie dwóch działek chce wybudować gmina Baborów, korzystając z pomocy rządowego programu - Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W ramach… » więcej 2021-04-12, godz. 16:00 Na Opolszczyźnie spisało się dotychczas pięć procent mieszkańców. To wynik niższy od średniej krajowej Ponad 50 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny wzięło do dziś (12.04) udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Rozpoczynają się remonty dróg w powiecie strzeleckim Rozpoczynają się prace remontowe na drogach będących w zarządzie powiatu strzeleckiego. Zakończono przetargi i podpisano umowy na realizację 3 dużych inwestycji… » więcej 2021-04-12, godz. 11:30 Kędzierzyn-Koźle: z pieniędzy BGK miasto chce remontować mieszkania komunalne Samorządy mają możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania z funduszy dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego na pokrycie kosztów remontu lub przebudowy… » więcej 2021-04-11, godz. 19:00 Do brązowych pojemników trafia więcej bioodpadów, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia Mieszkańcy Opola w 2020 roku przekazali blisko 30% więcej odpadów biodegradowalnych niż w latach ubiegłych. Jak zauważa Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału… » więcej 2021-04-11, godz. 07:00 Znane są koszty i szczegóły gruntownej modernizacji oleskiego dworca kolejowego. Budynek ma prawie 100 lat 12 milionów 600 tysięcy złotych będzie kosztować modernizacja dworca kolejowego w Oleśnie. Prace budowlane w budynku z 1923 roku ruszą niebawem i mają… » więcej 2021-04-10, godz. 16:30 Kędzierzyn-Koźle sprzedaje starą szkołę, w której politechnika miała oddział zamiejscowy Budynek dawnej szkoły podstawowej położony przy jednej z głównych ulic Kędzierzyna-Koźla jest na sprzedaż. Po wygaszeniu podstawówki przez kilka lat działał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »