Radio Opole » Gospodarka
2021-03-05, 19:30 Autor: Katarzyna Plewnia

Wojewódzki Lekarz Weterynarii: "Na wysoce zjadliwą grypę ptaków trzeba być zawsze gotowym, bo to choroba cykliczna"

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
- Branża drobiarska powinna być zawsze zwarta i gotowa na ewentualność wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków ze względu na jej cykliczność, jest to bowiem związane choćby z migracją dzikiego ptactwa - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Nasz gość w programie podkreślał, jak ważne w walce z tą chorobą jest stosowanie przez hodowców zasad bioasekuracji.
- Posiadamy akweny, różnego rodzaju cieki, kontakt z drobiem chowanym, hodowlanym drobiem i okazuje się, że to dzikie ptactwo może być transmisją na przekazywanie tego wirusa złośliwego na ptactwo domowe. I dlatego musimy przestrzegać tych zasad bioasekuracji, o których wiedzą bardzo dobrze wszyscy hodowcy.

Alerty o ryzyku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawiają się ostatnio coraz częściej. - Wiedza w tym zakresie wśród hodowców drobiu jest bardzo duża - mówił Wacław Bortnik. - Procedury zwalczania choroby są inne w tzw. przypadkach, a więc gdy choroba zakaźna pojawia się u dzikiego ptactwa - tłumaczył na antenie Radia Opole gość Popołudniowej Loży Radiowej. Wówczas w promieniu 3 km prowadzi się tzw. penetrację i monitoring bierny, czyli wszystkie służby są gotowe podejmować każdą jedną sztukę ptactwa, u której widoczne są jakiekolwiek objawy chorobowe lub też zwierzęta padłe - wówczas musi ono trafić do badań. Inne procedury są stosowane, gdy choroba wysoce zjadliwej grypy ptaków występuje na fermach hodowlanych - wówczas mamy do czynienia z ogniskiem choroby - wyjaśniał Wacław Bortnik.

- I nie ma lepszej metody, jak najszybsze zniwelowanie źródła ewentualnego roznoszenia tej choroby, czyli krótko mówiąc, wybicie i spalenie.

- Wystąpienie ognisk tej choroby odbija się negatywnie choćby na handlu produktami drobiarskim tak w Unii Europejskiej, jak i z krajami spoza Unii - dodał Bortnik.
Wacław Bortnik, cz. 1
Wacław Bortnik, cz. 2

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »