Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-04, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Strażacy z Wilkowa ratowali bociana porażonego prądem. Zwierzę prawdopodobnie spędzi zimę w kraju

Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Bocian, którym zaopiekowali się druhowie z Wilkowa [fot. OSP Wilków]
Na co dzień ratują życie i mienie ludzkie, jednak gdy trzeba niosą pomoc także potrzebującym zwierzętom. Mowa o strażakach-ochotnikach z Wilkowa, którzy w niedzielę (02.08) zostali wezwani do akcji w Krzykowie, gdzie ucierpiały bociany.
Jak wynikało ze zgłoszenia, na słupie energetycznym, gdzie znajduje się ptasie gniazdo, doszło do spięcia. Po przybyciu na miejsce okazało się, że jeden z bocianów nie przeżył porażenia prądem. Jak mówi naczelnik OSP Wilków Wiesław Kwiecień, gniazdo zamieszkiwał jeszcze jeden ptak, którego udało się uratować.

- Stwierdziliśmy, że bocian żyje. Wzięliśmy go do naszego samochodu gaśniczego. Po przekazaniu miejsca zdarzenia zakładowi energetycznemu, udaliśmy się do naszej remizy, żeby po prostu zaopatrzyć go. Dostaje jeść i pić, zjada z apetytem, aczkolwiek z początku był trochę wystraszony - dodaje.

Jutro (05.08) ptak trafi pod opiekę weterynaryjną do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kątnej pod Wrocławiem. Dopiero po przeprowadzeniu badań będzie wiadomo, jakie obrażenia odniosło poszkodowane zwierzę. Kierownik ośrodka Tomasz Grabiński prognozuje, że bocian najprawdopodobniej nie odleci w tym roku do ciepłych krajów.

- Z zasady, kiedy bocian spotyka się z siecią energetyczną, nie są to proste sprawy i szybko gojące. Mamy już sierpień, a to już jest moment, w którym zaczynają się sejmiki bocianie i najprawdopodobniej ten bocian, to tak na 99 procent, nie zdąży się pozbierać tak, żeby być gotowym do lotu w ciągu tygodnia, czy dwóch - tłumaczy.

Zima w Polsce, zwłaszcza jeśli będzie podobna do poprzednich, nie powinna jednak stanowić zagrożenia dla uratowanego bociana.

Dodajmy, że koszty związane z transportem, jak i leczeniem zwierzęcia pokryje gmina Wilków.
Wiesław Kwiecień
Tomasz Grabiński

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 12:30 Szpital powiatowy w Głubczycach zwiększył liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem Oddział wewnętrzny głubczyckiego szpitala decyzją wojewody opolskiego został dzisiaj (26.10) przemianowany na oddział covidowy. Dla pacjentów z koronawirusem… » więcej 2020-10-26, godz. 12:29 Opole: rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Morcinka Ruszyła budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Morcinka od skrzyżowania z ulicą Wschodnią do ulicy Rydla w Opolu. » więcej 2020-10-26, godz. 10:57 Raport MZ: ponad 10 tysięcy zakażeń w kraju. Na Opolszczyźnie 335 nowych przypadków COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (26.10) o 10 241 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu… » więcej 2020-10-26, godz. 10:22 Nocna demonstracja przed domem burmistrza Namysłowa. Wykrzykiwano przekleństwa pod adresem jego i PiS-u Burmistrz Namysłowa adresatem słownej agresji. Grupa demonstrantów przybyła wczoraj (25.10) w nocy przed dom samorządowca, gdzie wykrzykiwano obraźliwe hasła… » więcej 2020-10-26, godz. 09:18 Rehabilitacja pocovidowa w Głuchołazach. "Wyniki pacjentów są dobre" - Mamy na razie około 20 pacjentów, ale są 62 miejsca z możliwością zwiększenia tej liczby - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole… » więcej 2020-10-26, godz. 08:24 Proboszcz parafii i pracownica szkoły w Chróścinie zakażeni koronawirusem U proboszcza parafii w Chróścinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym gmina Dąbrowa w powiecie opolskim prosi wszystkich mieszkańców… » więcej 2020-10-26, godz. 07:49 Konsultacje społeczne ws. rozbudowy DK45 na odcinku Zawada - Jełowa Ruszyły internetowe konsultacje w związku z planowaną rozbudową drogi krajowej nr 45 na odcinku Zawada - Jełowa. » więcej 2020-10-26, godz. 07:30 W Korfantowie powstanie dom dziecka. Część placówek na terenie powiatu jest dziś zbyt duża Na terenie powiatu nyskiego powstanie kolejny dom dziecka. Planowana placówka w Korfantowie będzie mogła zapewnić opiekę 14 wychowankom. » więcej 2020-10-25, godz. 20:15 RAPORT DNIA: 11 742 zachorowania w Polsce, w tym 381 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło kolejnych 10 osób, a w kraju… 381 przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 10 osób, a 84 wyzdrowiały. » więcej 2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***