Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 18:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Wciąż niewiele osób systematycznie kontroluje swoje znamiona

Badanie dermatoskopem [fot. NFZ w Opolu]
Badanie dermatoskopem [fot. NFZ w Opolu]
Kondycję skóry i znamion należy kontrolować raz w roku i nie tylko przed wakacjami. Pod hasłem "Zdrowa skóra w prezencie" w opolskim oddziale NFZ zorganizowano akcję profilaktyczną. Pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych badań przy pomocy dermatoskopu i skonsultować wszelkie wątpliwości dotyczące niepokojących znamion.
- Znamion nie powinno się oceniać do miesiąca po ekspozycji na słońce - mówi Agnieszka Czernecka, dermatolog. - W zasadzie przez cały rok mamy pacjentów, którzy są zaniepokojeni swoimi znamionami, ponieważ niewiele osób kontroluje się systematycznie. Szczególnie osoby, które miały w rodzinie kogoś, kto chorował na czerniaka czy inne nowotwory skóry, powinny tutaj zwrócić szczególną uwagę, ponieważ u nich ryzyko zachorowania na czerniaka jest zdecydowanie wyższe niż w populacji zdrowej.

- Dowiedziałam się, że jest to badanie i zdecydowałam się, żeby skorzystać z porady dermatologa - mówi pani Janina.

- Mam różne znamiona, więc chciałem je sprawdzić czy nic się nie dzieje. Ostatni raz byłem na konsultacji dwa lata temu - dodaje jeden z mężczyzn.

Z akcji opolskiego oddziału NFZ skorzystało ponad 30 osób, z czego 5 zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.
Agnieszka Czernecka, pacjenci

Wiadomości z regionu

2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej 2023-01-26, godz. 15:15 Chcą pokazać, że można inaczej. Strzelce Opolskie ruszają z kampanią dotyczącą fonoholizmu Z kampanią dotyczącą fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonów komórkowych, niebawem wystartuje gmina Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »