Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 11:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej. Lekarze z OCO rozpoczęli zabiegi z wykorzystaniem robota

operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
XXI wiek wkroczył całą szerokością do Opolskiego Centrum Onkologii. W szpitalu ruszyły zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego robota, którego szpital wydzierżawił na rok. Urządzenie wspomaga pracę lekarzy, przede wszystkim daje pełniejszy obraz pola działania.
- Po pierwszych testach o poranku do operacji z udziałem sztucznej inteligencji przystąpili chirurdzy - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Dzisiaj będą robili resekcję jelita grubego, resekcję odbytnicy, czyli dosyć rozległe i wymagające zabiegi. Będą pod nadzorem przedstawicieli tej firmy, lekarzy, operatorów, którzy mają tzw. nabitą rękę. Oni będą nadzorować.

Pionierska operacja ginekologiczna odbyła się w ubiegłym tygodniu. Kolejne zaplanowano na czwartek. Zoperowana pacjentka jest już w domu. W ginekologii robot jest wykorzystywany m.in. przy zabiegach usunięcia macicy w rakach trzonu.

Jak przekazuje profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, która kieruje zespołem pracującym z robotem w działaniu pomagają z jednej strony umiejętności manualne, ale i duże doświadczenie w pracy laparoskopem, jakie mają lekarze z opolskiego centrum.

- To jest kwestia wyobraźni, przełożenia obrazu dwuwymiarowego na trójwymiarowy. Co więcej znajomość anatomii, znajomość podstawowych zasad energii. Jedyne, co musimy się nauczyć, że robot ma swoje ograniczenia w stosunku do ruchu ramion.

Robot kosztuje przeszło 12 milionów złotych. Za roczną dzierżawę - na 100 zabiegów, po 50 dla ginekologii i chirurgii - szpital zapłaci nieco ponad pół miliona. Drugie tyle, na szkolenie zespołu operatorów - w sumie 4 lekarzy i 6 pielęgniarek szpital finansuje z dotacji urzędu marszałkowskiego.
Marek Staszewski
Ewa Milnerowicz-Nabzdyk

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej 2023-02-03, godz. 12:17 Trudne warunki jazdy na opolskich drogach. Pługi pracują. Ale czy nie jest ich za mało? Uwaga kierowcy. Trudne warunki na drogach. Ślisko jest między innymi na ulicach w stolicy regionu. Kierowcy mają problem, aby podjechać pod wiadukt na Ozimskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »