Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 11:15 Autor: Agnieszka Stefaniak

Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej. Lekarze z OCO rozpoczęli zabiegi z wykorzystaniem robota

operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
operacja z wykorzystaniem robota [fot. OCO]
XXI wiek wkroczył całą szerokością do Opolskiego Centrum Onkologii. W szpitalu ruszyły zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego robota, którego szpital wydzierżawił na rok. Urządzenie wspomaga pracę lekarzy, przede wszystkim daje pełniejszy obraz pola działania.
- Po pierwszych testach o poranku do operacji z udziałem sztucznej inteligencji przystąpili chirurdzy - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Dzisiaj będą robili resekcję jelita grubego, resekcję odbytnicy, czyli dosyć rozległe i wymagające zabiegi. Będą pod nadzorem przedstawicieli tej firmy, lekarzy, operatorów, którzy mają tzw. nabitą rękę. Oni będą nadzorować.

Pionierska operacja ginekologiczna odbyła się w ubiegłym tygodniu. Kolejne zaplanowano na czwartek. Zoperowana pacjentka jest już w domu. W ginekologii robot jest wykorzystywany m.in. przy zabiegach usunięcia macicy w rakach trzonu.

Jak przekazuje profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, która kieruje zespołem pracującym z robotem w działaniu pomagają z jednej strony umiejętności manualne, ale i duże doświadczenie w pracy laparoskopem, jakie mają lekarze z opolskiego centrum.

- To jest kwestia wyobraźni, przełożenia obrazu dwuwymiarowego na trójwymiarowy. Co więcej znajomość anatomii, znajomość podstawowych zasad energii. Jedyne, co musimy się nauczyć, że robot ma swoje ograniczenia w stosunku do ruchu ramion.

Robot kosztuje przeszło 12 milionów złotych. Za roczną dzierżawę - na 100 zabiegów, po 50 dla ginekologii i chirurgii - szpital zapłaci nieco ponad pół miliona. Drugie tyle, na szkolenie zespołu operatorów - w sumie 4 lekarzy i 6 pielęgniarek szpital finansuje z dotacji urzędu marszałkowskiego.
Marek Staszewski
Ewa Milnerowicz-Nabzdyk

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »