Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-03, 13:05 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców

Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
Solidarna Polska zapowiada Lex Chełstowski [fot. Agnieszka Stefaniak]
"Lex Chełstowski" skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom i samorządowcom w radach nadzorczych spółek skarbu państwa i komunalnych. Zakazem - według posła Kowalskiego - powinni być również objęci wybierani w wyborach pośrednich, czyli członkowie zarządów województw z marszałkami włącznie.
Nazwa poprawki to nawiązanie do Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, który zasiada w radzie nadzorczej Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, a który kilka tygodniu temu zmienił barwy polityczne przechodząc z PiS do opozycji - ruchu samorządowego Rafała Trzaskowskiego "Tak dla Polski".

Poseł Janusz Kowalski apeluje do marszałka śląskiego o rezygnację ze stanowiska w ECO.

- Kompromitująca jest sytuacja, w której Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego ma ciepłą posadkę w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny. Człowiek Rafała Trzaskowskiego Arkadiusz Wiśniewski jest twarzą gigantycznych podwyżek podatków, ale oczywiście pieniądze są dla swoich - mówi Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, dodając, że nie może być tak, by sobie - tu cytat: "koledzy załatwiali rady nadzorcze w ważnej dla bezpieczeństwa ciepłowniczego spółce".

- "Tak dla Polski" nabija swoją kieszeń, a sięga do naszych - dodaje Sławomir Batko, radny z klubu PiS w opolskiej radzie miasta, wyliczając kolejne podwyżki przyjęte m.in. na ostatniej sesji. - Widać ewidentnie, że pan prezydent wybrał tę politykę, którą Platforma Obywatelska serwowała Polakom w momencie, kiedy rządziła, kiedy podwyższała podatki w momencie, kiedy przyszedł kryzys.

Przypomnijmy, od nowego roku o 23,5% w Opolu wzrosną opłaty w strefie parkowania, o 22 % bilety MZK, a o 12% podatki lokalne.

Przemysław Pytlik, radny z klubu Arkadiusza Wiśniewskiego pytany o podwyżki na sesji powiedział, że: nie są tak drastyczne, bo oscylują wokół inflacji i że to jedyny sposób, by załatać dziurę, która powstała przez rządy Zjednoczonej Prawicy.

- Wydaje się, że Solidarna Polska osiągnęła szczyt hipokryzji i wtedy wkracza Janusz Kowalski i poucza innych, kto może zasiadać w spółkach miejskich, a kto nie - komentuje Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza. - Mam propozycję dla posła Kowalskiego, niech odda te miliony złotych, które zarobił w spółkach skarbu państwa, m.in. w spółce miejskiej ECO, na przykład na WOŚP. To wówczas będzie można usiąść do dyskusji na temat tego, kto powinien w spółkach zasiadać, a kto nie.

Warto dodać, że Chełstowski od czerwca zasiada w radzie nadzorczej ECO, którą to spółkę kontroluje prezydent Opola. Ten z kolei piastuje identyczne stanowisko w radzie nadzorczej śląskiej spółki kolejowej, którą kontroluje marszałek Chełstowski.
Janusz Kowalski
Sławomir Batko
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 21:45 Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna" Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola. » więcej 2023-02-08, godz. 20:30 Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki… » więcej 2023-02-08, godz. 20:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Namysłów wybuduje kompleks sportowy. Będzie na nim miejsce dla piłkarzy i nie tylko Namysłów przymierza się do kolejnej inwestycji w sport. Tym razem tamtejszy magistrat chce zbudować kompleks boisk przy ulicy Braterskiej. » więcej 2023-02-08, godz. 20:00 Opaski dla seniorów. Komprachcice chcą rozszerzyć system teleopieki Komprachcicki 'Korpus Wsparcia Seniorów' będzie rozszerzony. Kolejnych kilkadziesiąt opasek bezpieczeństwa chce rozdać w tym roku wśród osób starszych… » więcej 2023-02-08, godz. 19:00 Pod Brzegiem zatruły się dwa bieliki. Nie wiadomo, czy to celowe działanie W ostatnich dniach pod Brzegiem odnaleziono dwa chore bieliki. Ptaki się zatruły. Na razie nie można stwierdzić, że było czyjeś celowe działanie. » więcej 2023-02-08, godz. 18:30 Stowarzyszenie Kobiet Żędowickich od lat pielęgnuje tradycję skubania pierza Skubać pierze każdy może. Udowodniają to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Żędowickich, które zaangażowane są w pielęgnowanie tej tradycji. » więcej 2023-02-08, godz. 18:00 W środku bez problemu, na zewnątrz przeszkadza zima. Remont SOSW w Kluczborku Na etapie prac wykończeniowych jest remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kluczborku. » więcej 2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »