Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 16:59 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM]

Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie"
Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi rachunkami za prąd i ciepło. Od dziś (01.12) także szkoły są zobowiązane do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10%.
- Mamy dużo urządzeń, ponad sto komputerów, które będą pracować krócej - mówi Dariusz Dobrowolski, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. - Skupiliśmy się na tym, żeby one pracowały tylko w tym okresie, w którym są wykorzystywane. To oświetlenie też możemy ograniczyć, czyli w przypadku wynajmu pomieszczeń, będziemy wynajmować pomieszczenia na parterze, a nie na trzecim piętrze. Wtedy oświetlamy tylko dolną partię szkoły. Systematycznie będziemy też przechodzić na oświetlenie ledowe.

- Staramy się oszczędzać energię i pokazujemy uczniom, w jaki sposób należy to robić - mówi Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. - Po każdej przerwie chodzimy i gasimy światła na wszystkich korytarzach, a tam, gdzie mniej uczęszczają uczniowie, po prostu powykręcaliśmy niektóre żarówki. Już mamy obniżoną temperaturę w kaloryferach. Przygotowaliśmy się do tego. Ciśnienie trochę podwyższyliśmy, żeby też nie było tak zimno.

Jarosław Cieśliński, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Opolu zaznacza, że w związku z oszczędzaniem konieczne jest zredukowanie oświetlenia. - Np. na salach gimnastycznych, bo mamy dwie, to nie palą się wszystkie światła, tylko tak, żeby było w miarę bezpiecznie, mamy też punktowe oświetlenie. Na zewnątrz będziemy redukować pewne oświetlenie. Na nowej sali sportowej systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne mocno obciążają zużycie energii. Musieliśmy zredukować trochę wentylację.

Uczniów PSP nr 11 zapytaliśmy o domowe sposoby na oszczędzanie mediów.

- Staramy się gasić światło, jeżeli już nie przebywamy w jakimś pomieszczeniu. Tak samo z urządzeniami, jeśli ich już nie używamy, to wyłączamy je - mówi Olaf.

- Jak trzeba się uczyć to światło jest zapalone, a tak to używamy lampki na baterie albo świecimy małą lampę a nie wszystkie światła - dodaje Julia.

Dodajmy, że w związku z oszczędzaniem dyrektorzy szkół zapowiedzieli, że nie rozważają przejścia na naukę zdalną w najchłodniejszych tygodniach lub okresie przedświątecznym.
Dariusz Dobrowolski
Violetta Szczepkowska
Jarosław Cieśliński
uczniowie
Oszczędzanie energii [fot. Maciej Marciński]
Oszczędzanie energii [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2023-02-05, godz. 17:44 Dziecko poparzyło się gorącym napojem. Akcja LPR w Głuchołazach Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w niedzielne przedpołudnie w Głuchołazach. Maszynę skierowano na miejsce, bo potrzebny były szybki… » więcej 2023-02-05, godz. 14:07 "Herody" znowu w Lewinie Brzeskim. Na scenie 11 zespołów [ZDJĘCIA] Po pandemicznej przerwie na deski domu kultury w Lewinie Brzeskim wróciły 'Herody'. To najstarszy przegląd zespołów kolędniczych organizowany w naszym regionie… » więcej 2023-02-05, godz. 12:40 Rodziny zastępcze pilnie potrzebne! Opolskie pilnie potrzebuje rodzinnych domów dziecka. W regionie działają 23 takie placówki a potrzeba ich nawet dwa razy tyle. Tak wynika z wyliczeń Regionalnego… » więcej 2023-02-05, godz. 11:00 Studenci nyskiej uczelni pomogą w Niemodlinie przy rewitalizacji Niemodliński rynek będzie poligonem doświadczalnym dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. To owoc porozumienia gminy z szefostwem wydziału… » więcej 2023-02-05, godz. 10:00 Tygrysica w opolskim zoo chętniej na wybiegu Można już bez trudności oglądać tygrysicę amurską Umę w pawilonie dużych kotów opolskiego ogrodu zoologicznego. » więcej 2023-02-05, godz. 09:00 Kaczki, gęsi i łyski dłużej pod ochroną przed myśliwymi Radni wojewódzcy skrócili okres polowań na krzyżówki, cyraneczki, czernice, łyski i gęsi o dwa tygodnie na wybranych terenach obszaru Natura 2000. Na ostatniej… » więcej 2023-02-05, godz. 08:00 Nowe osiedle przy ulicy Wrocławskiej w Opolu? Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wyniki naboru na granty z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Między innymi od tego zależy… » więcej 2023-02-05, godz. 07:30 Bez rejestracji i skierowania. 1500 dzieci przebadanych podczas "Krainy Zdrowia Dzieci" Blisko 1500 dzieci i młodzieży zostało przebadanych podczas drugiej edycji akcji 'Kraina Zdrowia Dzieci' w Toyota Park w Opolu. Młodzi pacjenci bez skierowania… » więcej 2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »