Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 15:24 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Oszczędzamy energię, ale musimy pamiętać o mieszkańcach". Miejskie jednostki w Opolu zaciskają pasa

Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Oszczędzanie energii [fot. Envato]
Oszczędzanie energii [fot. Envato]
Kryta Pływalnia Akwarium [fot. Joanna Matlak]
Kryta Pływalnia Akwarium [fot. Joanna Matlak]
Skrócenie godzin otwarcia pływalni, przygaszanie napisów na instytucjach miejskich, czy obniżanie temperatury w pomieszczeniach. Tak z wymogiem zmniejszenia zużycia 10 procent energii radzi sobie Opole. Na razie władze miasta nie planują skracania godzin ratusza czy wysyłania pracowników jednostek im podległych na pracę zdalną. Jednak jak przyznają, nie wiadomo, co będzie w nowym roku.
- Nie możemy skrócić godzin przyjmowania petentów, bo musimy dbać o komfort mieszkańców. Dlatego zaczęliśmy to szukanie oszczędności od siebie, od pracowników - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza. - Wszyscy pracownicy ratusza są zobligowani do oszczędzania energii. Korytarze są bardziej przyciemnione, światło nie pali się pełną mocą. To samo dotyczy oświetlenia w pomieszczeniach. Zarówno w urzędzie, jak i w jednostkach prowadzimy akcję wymiany oświetlenia na ledowe, podobnie również jak w przypadku ulic.

Mieszkańcy mogą też być spokojni o funkcjonowanie miejskich obiektów sportowych, czy kulturalnych. Jak zapowiada Aleksandra Raś, rzecznik MOSiR-u, żadne zmiany nie są planowane, oprócz tych, które już są. We wrześniu czas pracy krytego basenu "Akwarium" został skrócone o 4 godziny.

- Jeżeli chodzi o oszczędności, to cały czas dbamy o optymalizację. Przeprowadziliśmy taki research na obiektach i wiemy, jakie urządzenia mogą działać bardziej wydajnie, a jakie możemy ewentualnie czasowo wyłączać. Oczywiście, patrzymy też cały czas na światła, na to, żeby nie zostawiać niepotrzebnie oświetlenia. Ogrzewanie na obiektach też mogliśmy zmniejszyć o jeden stopień, ale nie jest to oczywiście bardzo odczuwalne dla użytkowników.

- My nie możemy skrócić godzin otwarcia naszych placówek, bo do nas przychodzą głównie osoby najbardziej potrzebujące - dodaje Zdzisław Markiewicz, dyrektor MOPR-u w Opolu. - Od jakiegoś czasu mamy już wprowadzone takie standardy, w których oszczędzamy na ogrzewaniu, na elektryczności, ale my już właściwie nie mamy za bardzo, na czym oszczędzać. Pozostała nam jeszcze korespondencja, bo jak się okazuje wysłanie jednego potwierdzonego listu, kosztuje ponad 20 złotych. To jest taka cena, która nas trochę przeraża.

Przypomnijmy, że od dziś władze samorządowe w całym kraju są zobligowane do zmniejszenia zużycia energii o co najmniej 10 procent.
Adam Leszczyński
Aleksandra Raś
Zdzisław Markiewicz

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej 2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »