Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-27, 12:40 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach

Lokalni liderzy, uczestniczy projektu ""Akcja Realizacja - Akademia Zmian Lokalnych" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Lokalni liderzy, uczestniczy projektu ""Akcja Realizacja - Akademia Zmian Lokalnych" [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył się projekt "Akcja Realizacja - Akademia Zmian Lokalnych". Jego celem było wsparcie młodych ludzi działających w młodzieżowych radach, samorządach uczniowskich i radach sołeckich.
- W ten sposób chcieliśmy zachęcić młodych ludzi w angażowanie się w inicjatywy lokalne i wyposażyć ich w odpowiednie kompetencje - mówi Magdalena Lenartowicz, prezes stowarzyszenia "Europa Iuvenis", koordynator projektu. - Uczyli się też przechodzić jakby przez cały cykl projektowy. To znaczy, mieliśmy warsztaty, krok po kroku budowaliśmy te projekty od diagnozy potrzeb, ankiet badania środowiska lokalnego, przez własne inicjatywy. Przez cały czas projektu wszyscy uczestnicy mieli wsparcie mentorek i w ten sposób zrealizowali łącznie kilkanaście różnych lokalnych inicjatyw w województwie odpowiadających na te potrzeby, które wcześniej namierzyli.

Bartłomiej Kałużny lokalną inicjatywę zrealizował w Zdzieszowicach. - Chciałem się zająć problemem zanieczyszczenia miasta i małym gestem pokazać, że ekologia jest ważna - mówi. - Stworzyłem ekologiczny mural z farb antysmogowych na ścianie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach. Mural redukuje tlenki azotu. 1 m² takiej pomalowanej ściany redukuje tyle samo, co jedno dorosłe drzewo dziennie. Mural ma 40 m2.

- Dzięki temu projektowi zyskałem doświadczenie w pisaniu projektów, w takim ogarnianiu tego od podstaw, czyli od pomysłu aż do realizacji. Mogłem się nauczyć zarządzania faktycznie całym budżetem i szukania współpracy - dodaje Amadeusz Hoffman z Młodzieżowej Rady Gogolina.

W projekcie wzięło udział ponad 20 młodych liderów z naszego regionu.
Magdalena Lenartowicz
Bartłomiej Kałużny, Amadeusz Hoffman

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Mija 29 lat od zakończenia produkcji nysek Dawniej można było je spotkać niemal na każdej ulicy. Dziś sprawne auta marki nysa to często prawdziwe perełki. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej 2023-02-03, godz. 12:17 Trudne warunki jazdy na opolskich drogach. Pługi pracują. Ale czy nie jest ich za mało? Uwaga kierowcy. Trudne warunki na drogach. Ślisko jest między innymi na ulicach w stolicy regionu. Kierowcy mają problem, aby podjechać pod wiadukt na Ozimskiej… » więcej 2023-02-03, godz. 11:15 Potrzebne wsparcie finansowe. Więcej petentów OPS-u w Białej Przybywa osób starających się o wsparcie finansowe z Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej. Powodem jest wzrost cen towarów, opłat i usług. W swoim budżecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »