Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-24, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Opole: o chirurgii kręgosłupa rozmawiają specjaliści z całego kraju

IX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
IX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczął się dziewiąty Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Tematem ogólnopolskiego spotkania w Opolu są techniki chirurgiczne.
To jednocześnie okazja do świętowania 25-lecia Oddziału i Kliniki Neurochirurgii w Opolu, obecnie przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Prof. Dariusz Łątka, kierownik tego oddziału i prezydent Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, ocenia, że przez 30 lat Polska nadrabiała zaległości trzech poprzednich dekad. - Techniki chirurgiczne nie zmieniają się z roku na rok - zaznacza.

- Każda nowa technologia medyczna wymaga sprawdzenia i myślę, że wprowadzanie nowych rozwiązań można liczyć w dekadach. Kiedy zaczynałem karierę w latach 90. ubiegłego wieku, w leczeniu chorób degeneracyjnych kręgosłupa mieliśmy na przykład erę mikroskopii. W ostatniej dekadzie rozpoczęła się natomiast era endoskopii, między innymi metody laparoskopowe. My potrafimy to aktualnie stosować w odniesieniu do chorób kręgosłupa.

Marszałek Andrzej Buła uważa, że lekarzom należą się wielkie podziękowania za wytrwałość i determinację w prowadzeniu Oddziału Neurochirurgii.

- Mieliśmy szczęście jako mieszkańcy województwa opolskiego, że 25 lat temu ktoś podjął decyzję o utworzeniu tego oddziału. Obecnie profesor Dariusz Łątka również prowadzi go z wielkim sukcesem. To wpisało się również świetnie w funkcjonowanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pięć lat temu czy przez ostatnich pięć lat. To jest naprawdę sukces ludzi i całej tej historii.

Na jutro (25.11) i sobotę (26.11) zaplanowano siedem sesji naukowych z zakresu chirurgii kręgosłupa.
Dariusz Łątka
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2023-12-02, godz. 12:57 Rodzinne zmagania w pływaniu. "Family Cup" wróciło, tym razem do Opola Najmłodsi mają 6 lat, najstarsi zbliżają się do 'szóstki z przodu', a łączy ich zamiłowanie do pływania. Po kilkuletniej przerwie na mapę wydarzeń… » więcej 2023-12-02, godz. 12:03 Weekend ze świąteczną rozgrzewką w Kluczborku. Przygotowano wiele atrakcji Dwudniowy jarmark bożonarodzeniowy zaplanowano na ten weekend w Kluczborku. Impreza rozpocznie się oficjalnie o 12:00 na Rynku. » więcej 2023-12-02, godz. 12:00 e-BOK w "Czystym Regionie" już działa. Ma wiele funkcji dla mieszkańców Dzięki niemu złożysz i zaktualizujesz deklarację o wysokości opłaty za odpady, zamówisz usługę dodatkową czy złożysz reklamację. Od 1 grudnia mieszkańcy… » więcej 2023-12-02, godz. 11:30 "Mamy dyżury, cały czas działamy". Nyski WOPR pracuje także zimą Zima wcale nie jest dla nas czasem odpoczynku - mówi szef nyskich ratowników wodnych Jarosław Białochławek. WOPR-owcy w weekend dyżurują stacjonarnie nad… » więcej 2023-12-02, godz. 11:30 Drewniany wodociąg będzie jedną z atrakcji nowego muzeum w Brzegu Pochodzący z XVI wieku drewniany wodociąg odkryty podczas prac archeologicznych w Brzegu nie będzie zasypany. Choć konstrukcja nie przyjechała do nas w walizkach… » więcej 2023-12-02, godz. 10:15 Tu aktywnie spędzisz wolny czas. Miejskie lodowisko w Kędzierzynie-Koźlu już działa To już czas by naostrzyć łyżwy. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla od dziś (02.12) mogą korzystać z miejskiego lodowiska przy ul. Skarbowej. » więcej 2023-12-02, godz. 07:18 Zadzwonił i poinformował, że podpalił swój pokój. Na pomoc ruszyli strażacy Nocna ewakuacja mieszkańców w Kluczborku. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około 3:00 wpłynęło zgłoszenie… » więcej 2023-12-02, godz. 07:16 Uwaga kierowcy! Złe warunki na opolskich drogach [AKTUALIZACJA] Na A4 - błoto pośniegowe. Na 'krajówkach' - szczególnie w powiecie nyskim i prudnickim - również. Nie lepiej jest na drogach wojewódzkich, gdzie kierowcy… » więcej 2023-12-01, godz. 20:15 Zimne kaloryfery w mieszkaniach części opolan. Na Cieszyńskiej doszło do awarii sieci ciepłowniczej Awaria ciepłownicza w Opolu. Została zlokalizowana 30 listopada przy ul. Cieszyńskiej. Dzisiaj (1.12) służby techniczne ECO przystąpiły do prac związanych… » więcej 2023-12-01, godz. 19:30 Opolskie schronisko apeluje o adopcję zwierząt i wsparcie. "Zima to czas szczególny" Siedemdziesiąt psów i prawie dwieście kotów - tyle zwierząt przebywa obecnie w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Najbardziej potrzebują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »