Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-21, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: lądowisko dla śmigłowców LPR przy ulicy Wodociągowej już służy pacjentom szpitala [ZDJĘCIA, FILM]

Otwarcie lądowiska LPR przy wojewódzkim szpitalu specjalistycznym św. Jadwigi w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Otwarcie lądowiska LPR przy wojewódzkim szpitalu specjalistycznym św. Jadwigi w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Po ponad 6 latach starań w końcu jest. Dziś (21.11) oficjalnie oddano do użytku lądowisko dla LPR przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Jadwigi w Opolu. Powstało ono z myślą przede wszystkim o pacjentach z udarami, dla których każda sekunda jest na wagę życia.
- Lądowisko zostało dopuszczone do użytkowania 4 listopada i od tamtego czasu mieliśmy już dwa lądowania - mówi Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitala przy ul. Wodociągowej.

- Myślę, że to jest naprawdę istotne, że to lądowisko zostało zorganizowane. Będzie ono służyć nie tylko temu szpitalowi, ale i innym szpitalom. Placówki ujęte w pilotażu leczenia wczesnej fazy udaru mózgu w formie trombektomii mogą przekazywać pacjentów. Jest to spowodowane tym, że mogą wydarzyć się różne sytuacje, na przykład nie będzie dostępny stół we Wrocławiu czy w Katowicach, czy u nas, to wtedy jest możliwość szybkiego przetransportowania pacjenta.

- Pacjenci, którzy będą kwalifikowani do leczenia w naszym szpitalu, to będą pacjenci z ostrym zachorowaniem, czyli najczęściej z udarem mózgu - dodaje Anna Bieniasiewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

- Takie dwa przypadki rzeczywiście już trafiły do naszego szpitala. Obydwaj pacjenci byli w tak zwanym oknie terapeutycznym, czyli z punktu widzenia medycznego mogli zostać zakwalifikowani do leczenia ostrej fazy udaru mózgu przy pomocy trombolizy bądź trombektomii i rzeczywiście takie leczenie się odbyło.

- Ważne jest to, że to lądowisko jest tutaj zlokalizowane na zapleczu szpitala przy ulicy Wodociągowej - podkreśla Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Ale nie tylko, bo również do Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Katowickiej jest niewielka odległość. W związku z tym dowiezienie pacjentów będzie o wiele bardziej bezpieczne i skrócone. Na terenie naszego województwa przebiega też autostrada A4, a w związku z tym możemy spodziewać się, że wielu pacjentów, którzy doznają jakiegoś urazu na tej drodze, będzie mogło tu również trafić.

Plany powstania lądowiska sięgają 2016 roku. Wówczas zaczęto opracowywać plan zagospodarowania terenu wokół dawnego Cieplaka i powstał pomysł utworzenia takiego miejsca. Śmigłowiec LPR będzie mógł lądować na terenie kompleksu Toyota Park.

- Każda z osób, która zasiadała w tej grupie roboczej, brała udział w tych spotkaniach, dostrzegała cel, który faktycznie przyświecał temu, jeżeli mówimy w tym przypadku konkretnie o ulokowaniu tego lądowiska w tym miejscu. To była bez wątpienia wartość, która mobilizowała. To lądowisko ja będą traktował na zasadzie takiej, że jest ono najlepszym z możliwych takich zwieńczeń, czyli taka wartość porządkująca ten obszar - mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

- Cieszę się, że moja i pana dyrektora Nazimka wspólna determinacja doprowadziła do tego, że dostaliśmy decyzję o budowie lotniska - dodaje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To cały czas pokazuje, że jest taka motywacja dla naszych ratowników medycznych. Cały czas przygotowujemy dla nich nową infrastrukturę, uzbrajamy w nowe karetki. Ważny jest sprzęt i ludzie, ale tutaj w tej interwencji szybkiej, medycznej, korelacja człowieka i sprzętu jest wyjątkowa. Nie ma nigdzie indziej takiej interwencji medycznej, jak właśnie w takim przypadku.

Dodajmy, że całkowity koszt budowy lądowiska to 1 milion 530 tysięcy złotych, z czego milion złotych pochodzi z budżetu państwa, a pozostałe kwota została uzupełniona przez szpital i urząd marszałkowski.
Krzysztof Nazimek
Anna Bieniasiewicz
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Andrzej Buła
Lądowisko dla śmigłowców LPR przy ulicy Wodociągowej już służy pacjentom szpitala

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 13:50 Opole: trwa rekrutacja do przedszkoli. Miejsc ponad 1000, a dzieci znacznie więcej Ruszyła rekrutacja do opolskich przedszkoli. W tym roku przygotowano ponad 1000 miejsc. W pierwszej kolejności na miejsce mogą liczyć dzieci 6-letnie, które… » więcej 2023-03-22, godz. 12:30 Kolejne dwie gminy utrzymają 8 linii autobusowych dzięki dotacjom 590 tysięcy złotych przekazał dziś (22.03) wojewoda Sławomir Kłosowski włodarzom dwóch opolskich gmin w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowyc… » więcej 2023-03-22, godz. 12:18 5 osób trafiło do szpitala po eksplozji w Brzegu. Wśród nich są policjanci 5 osób przebywa w szpitalu po wybuchu gazu, do którego doszło dziś (22.03) rano w budynku przy ulicy Żeromskiego w Brzegu. Wśród poszkodowanych jest 2 … » więcej 2023-03-22, godz. 11:45 Marzą o skwerku lub placu zabaw, a tereny w centrum od lat zarastają chaszczami [INTERWENCJA] Zamiast służyć mieszkańcom Śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-22, godz. 10:04 Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu. Nieoficjalnie: to mogło być celowe działanie 5 osób ucierpiało w pożarze budynku wielorodzinnego w Brzegu przy ulicy Żeromskiego. » więcej 2023-03-22, godz. 09:45 "Trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie". Po kontroli opolskich taksówkarzy - Potwierdziliśmy kilka nieprawidłowości w dokumentacji, ale trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Anna… » więcej 2023-03-22, godz. 08:56 Utrudnienia na opolskim odcinku A4 oraz na krajowej "45" Na 223 kilometrze autostrady doszło do kolizji ciężarówki z samochodem osobowym. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia. » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 W Głogówku i Strzeleczkach konsultują przebieg obwodnic z mieszkańcami Konsultacje społeczne są kluczowe dla wyznaczenia planowanego przebiegu obwodnic Głogówka i Strzeleczek. Wczoraj (21.03) marszałek Andrzej Buła podpisał… » więcej 2023-03-22, godz. 07:45 Budżet obywatelski. 13 inicjatyw walczy o głosy mieszkańców Gogolina Czytniki e-booków, lodówka społeczna, kurs samoobrony dla kobiet czy organizacja zawodów wspinaczkowych dla dzieci i młodzieży. To tylko niektóre z 13 inicjatyw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »