Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-22, 14:22 Autor: Mariusz Chałupnik

To już pewne. Szpital tymczasowy w CWK do końca 2022 roku

Przedłużenie umowy na działalność szpitala tymczasowego w opolskim CWK [fot. Mariusz Chałupnik]
Przedłużenie umowy na działalność szpitala tymczasowego w opolskim CWK [fot. Mariusz Chałupnik]
Przedłużenie umowy na działalność szpitala tymczasowego w opolskim CWK [fot. Mariusz Chałupnik]
Przedłużenie umowy na działalność szpitala tymczasowego w opolskim CWK [fot. Mariusz Chałupnik]
Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu na dłużej szpitalem tymczasowym dla pacjentów z COVID-19. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły władze Opola i wojewoda opolski. To oznacza, że placówka do walki z koronawirusem w CWK będzie działała do końca przyszłego roku.
Do tej pory do szpitala w CWK trafiło blisko 640 osób z COVID-19. Najwięcej - podczas trzeciej fali - kiedy to zajętych było ponad 100 łóżek.

- Teraz szpital tymczasowy ma być placówką, która weźmie na siebie ciężar przy okazji spodziewanej fali numer cztery - zapowiada wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Dlaczego akurat ten? Dlatego, że Opole położone jest centralnie w naszym województwie. Ten szpital jest z bardzo dobrym dostępem i do autostrady, i do obwodnicy miasta. Do tego ma lądowisko. Także wszystko to, co jest potrzebne komunikacyjnie, to on posiada. Dzięki temu będziemy mogli pomagać pacjentom z wszystkich części Opolszczyzny.

Według Patryka Stasiaka, prezesa Zakładu Komunalnego w Opolu, czyli spółki, która zarządza Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, szpital spełnił swoje zadanie i nie było sensu wprowadzania zmian.

- Ten obiekt się sprawdza bardzo dobrze i jest odpowiednio przystosowany, bo tam zaszła bardzo duża część modyfikacji - mówi Stasiak. - Cała hala jest podzielona na sektory. Jest dystrybucja tlenu. Są instalacje z podciśnieniem, elektryczna, bo każde łóżko musi być osobno zasilane. Są miejsca na zewnątrz w domkach, gdzie odpoczywają lekarze i pielęgniarki.

Jak dodaje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przedłużenie umowy było koniecznością ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

- Dysponujemy obiektem, który do tej pory się sprawdzał jako szpital tymczasowy, więc stąd decyzja o przedłużeniu funkcjonowania tego obiektu - mówi prezydent Wiśniewski. - Pozostawiamy warunki jak do tej pory. One są oparte o zwykłe koszty funkcjonowania obiektu. Miasto na tym nie zarabia.

Przypomnijmy, że szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu został uruchomiony w grudniu 2020 roku. Pierwszy pacjent trafił tam 27 grudnia.

Nadal lecznica będzie mogła w jednym czasie przyjąć blisko 150 pacjentów z koronawirusem, w tym 30 najciężej chorych.

Obecnie w szpitalu w CWK przebywa 6 osób, w tym 2 w części intensywnej terapii.
Sławomir Kłosowski
Patryk Stasiak
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej 2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »